.
Ana Sayfa » Güncel » CEEK, H&M metaverse konsept mağazasını sundu

CEEK, H&M metaverse konsept mağazasını sundu

Sanal gerçekliğin yeni boyutu metaverse, kullanıcılara giyim ve perakende alışverişlerinde yeni deneyimler yaşatıyor.

Yağmur Melis Şimşekhttps://www.textilegence.com/
Yağmur Melis Şimşek, Saint-Benoît Fransız Lisesi’nde eğitim görmüş, ardından Anadolu Üniversitesi’nde iki yıllık Fotoğrafçılık Bölümü’nü tamamlamıştır. Daha sonra lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nde sürdürmüş, mezuniyetin ardından ise 2017 yılında iş hayatına atılmıştır. Pek çok farklı projede, fotoğrafçılık ve grafik tasarımcılığın yanı sıra teknoloji alanında içerik ve haber yazarlığı gibi çeşitli pozisyonlarda yer alan Şimşek, 2021 yılından bu yana Textilegence’da dış haberlerde yardımcı editör olarak görev yapmaktadır.

Dijital yaşamın yeni alanı metaverse hızla genişlerken giyim ve moda endüstrisi de burada yerini çoktan almaya başladı. Adidas, Nike ve Zara gibi büyük markalar erkenden metaverse evreninde mağazalarını açmaya başlamışken, moda perakendesinin güçlü markası H&M’in de CEEK City’ye gelebileceğinin ilk sinyalleri verildi. CEEK VR resmi twitter hesabından şu paylaşımı yaptı; “CEEK tarafından H&M’e sunulan $CEEK Konsept VR mağazası ile metaverse alışverişi için genel kullanım örnekleri oluşturuyor + sanal gerçekliği oyunların ötesinde ölçeklendiriyor.”

CEEK City sanal gerçeklikte üç boyutlu yaşam ve alışveriş deneyimlerini artırmak için geliştiriliyor. Üç boyutlu bir dijital dünya olan CEEK City evreninde müşteriler tıpkı fiziksel dünyada olduğu gibi mağaza içerisinde dolaşıp buradan istedikleri ürünü seçip satın alabilecek. Yalnızca dijital ortamda giyilebilecek bu giysilerin ödemesi CEEK üzerinden gerçekleşirken, ayrıca müşteriler satın aldıkları bu giysileri daha sonra CEEK coin ile katılımcı firmaların fiziksel mağazalardan sipariş etme imkanı da bulacak.

H&M’den metaverse mağaza iddialarına yanıt

H&M metaverse evereninde CEEK City’de mağaza açtığı iddialarını yanıtladı. Konuya ilişkin detaylı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Metaverse evreninde CEEK City’ye hoş geldiniz!

Bir metaverse coin projesi olan CEEK sanatçıları, sporcuları ve diğer dijital içerik yaratıcılarını doğrudan sanal dünyalardaki hayranları ile bir araya getiriyor. Dijital paraya, küresel ödemelere ve uygulamalara ev sahipliği yapan bir teknoloji olan Ethereum tabanlı metaverse’de, CEEK’in NFT Marketplace’i, birden fazla dijital gerçeklik ortamından geçecek dijital öğelerin gerçek mülkiyetine olanak tanıyacak.

CEEK şu anda bir tiyatro, konser arenası, spor kompleksi, uğrak mekanı ve daha fazlasını içeren CEEK City içinde bir dizi sürükleyici VR deneyimi sunuyor. Jeton lansmanından sonra son kullanıcılar, satın alma yapmak, içerik için oy vermek, programlamayı kontrol etmek ve çok daha fazlası için CEEK jetonu kullanabilecek. Universal Music ile ortaklığı bulunan CEEK VR, bu sayede Bon Jovi, Lady Gaga, U2, Sting, Ziggy Marley ve daha pek çok dünyaca ünlü sanatçıların canlı performanslarının bu platformda gerçekleşebilmesini mümkün kılıyor.

CEEK’in NFT Platformu, platformun harcadığı enerjinin 1 / 1.000.000’ini Bitcoin’in enerji kullanımı ve CO2 çıktısını kullanmasını sağlamak için Devv.io’da REST API ile tasarlanmıştır. Devv.io ayrıca, Ethereum’un maliyetinin 1/1.000.000’de bir oranında önemli ölçüde maliyet tasarrufu sağlar.

Dijital Dergi Aboneliği (Yıllık 150TL)

Güncel Haberler

Metaverse nedir? Moda ve giyim endüstrisi için neler vaat ediyor?

Meta’nın ‘sosyal bağlantının bir sonraki evrimi’ olarak tanımladığı metaverse, dünyanın dört bir yanından kullanıcıların aynı anda bulunduğu üç boyutlu...

İtalyan tekstil makinecileri, 2021’i artan siparişlerle tamamlamayı bekliyor

İtalyan tekstil makinecileri çatı örgütü ACIMIT tarafından derlenen İtalyan tekstil makineleri için sipariş alımı endeksi, Temmuz-Eylül 2021 döneminde geçen...

Textilegence Kasım Aralık 2021 sayısı yayınlandı

Yeni yıla yaklaşırken Textilegence Kasım Aralık 2021 sayısı her zaman olduğu gibi tekstil sektörünün nabzını tutmaya devam ediyor. Tekstil...

Ekim ayında tekstil ihracatı 1,2 milyar dolar değerini yakaladı

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği’nin (İTHİB) hazırladığı ‘2021 Yılı Ekim Ayı İhracatı Performans Raporu’na göre Türkiye’nin tekstil ihracatı...