30 C
İstanbul
Cumartesi, Temmuz 20, 2024

HanesBrands, ünlü spor giyim markası Champion’ı Authentic’e satıyor

İkonik giyim markalarının küresel liderlerinden biri olan...

Türkiye tekstil ihracatında Asya, Amerika ve Orta Doğu yükselişte

Türkiye tekstil ihracatına ilişkin nisan ayı verileri...

Textilegence Mayıs Haziran 2024 sayısı yayınlandı

Textilegence Mayıs Haziran 2024 sayısı, haziran ayında...

1 Hour Shirt; hızlı modadan adil modaya

Fashion Revolution Germany ve döngüsel moda markası...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Boyner’den Türkiye’nin ilk yapay zeka destekli koleksiyonu

Moda ve PerakendeBoyner'den Türkiye'nin ilk yapay zeka destekli koleksiyonu

- Haber Sponsoru -

Türkiye’nin önde gelen perakende firmalarından Boyner, yapay zeka destekli tekstil tasarım danışmanlık hizmeti veren E 4.0 Design Studio ile yeni bir koleksiyon için iş birliği yaptı. Şirketin özel markalarından Fabrika için Türkiye’de ilk kez yapay zeka teknolojisi desteğiyle kapsül bir koleksiyon tasarlandı. E 4.0 Design Studio’nun kullandığı yapay zeka ‘DU’, marka için sosyal medyadaki en güncel moda akımlarını, en sevilen renkleri, popüler desenleri ve modelleri yorumlayarak yapay zeka destekli kapsül koleksiyonu tasarladı. Kadın ve erkek için olmak üzere toplam 32 parçadan oluşan E 4.0 Design Studio X Fabrika koleksiyonunda yalın ve işlevsel bir stil görülürken, inovatif kumaşlı tasarımlar öne çıkıyor. 

Moda dünyasında stilin yanı sıra işlevsel parçaların da önemi giderek artarken, E 4.0 Design Studio X Fabrika kapsül koleksiyonunda akıllı kumaş teknolojileri kullanıldı. Koleksiyonda kadın ve erkekler için tasarlanan su itici özellikli montlar, kırışmayan parçalar ve cildin nefes almasını sağlayan organik pamuklu özel dokulu tişörtler dikkat çekiyor. Sezonun güçlü temsilcisi maksi kabanlar, günlük stilin şık tamamlayıcısı ceketler ve çağdaş bir yorumla tasarlanan pantolonlar da koleksiyondaki kilit parçaların başında geliyor.

Boyner'den Türkiye'nin ilk yapay zeka destekli koleksiyonu  Görsel Kaynak: Boyner
E 4.0 Design Studio Kurucu ortağı Ezgi Yurdusev ve Boyner Büyük Mağazacılık Özel Markalar Kreatif Direktörü Uğur Borak Görsel Kaynak: Boyner

Boyner yapay zeka ile bir koleksiyonun hazırlanma süresini 3 kat hızlandırdı

Boyner’in moda evreninde yeniliklere her zaman yer açtıklarını belirten Boyner Büyük Mağazacılık Özel Markalar Kreatif Direktörü Uğur Borak, perakende sektöründe fark yaratmak isteyen markaların sundukları deneyim, kullandıkları teknoloji ve hızın her zamankinden daha da önemli hale geldiğine dikkat çekti. Yapay zeka ile teknolojinin kazandırdığı bakış açısını Boyner’in moda evrenine dahil etmenin kendileri için heyecan verici bir deneyim olduğunu söyleyen Borak süreci şu şekilde anlattı: 

“Koleksiyonu hazırlarken yapay zekanın sosyal medya analizleri bize yeni bir tasarım haritası çıkardı. Kumaş seçiminden renklere, desenlerden en sevilen modellere kadar dijital dünyanın en popüler seçimlerini yapay zeka ile yeniden keşfettik ve bu sayede bir koleksiyonun hazırlanma süresini 3 kat hızlandırdık. Tıpkı bir ekip arkadaşı gibi bizimle çalışan yapay zeka DU ile hazırladığımız E 4.0 Design Studio X Fabrika koleksiyonumuz inovasyona verdiğimiz değerin bir yansıması diyebilirim. Moda ve teknolojinin bir araya gelerek ortaya çıkardığı bu enerjiden aldığımız güçle yepyeni projeleri hızla hayata geçirmeye devam edeceğiz.” 

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler