Geniş Format Kumaş Baskı: En Uygun Tekstil Baskı Makinesini Nasıl Seçersiniz?

Yazan Jos Notermans
Bu yazı SPGPrints firması internet sitesi içindeki blogdan alınmıştır, orijinal metin için;
https://blog.spgprints.com/large-format-fabric-printing

Ev mobilya endüstrisinde, her zaman 3,2 veya hatta 3,4 metreye kadar olan geniş tekstillere talep olmuştur. Ancak, geçmişte 1,50 metrelik kumaşların en sık kullanıldığı moda pazarı için, günümüzde giderek daha fazla sayıda baskı üreticisi 1,85 metreye kadar genişlikte moda kumaşları üretmektedir. Bu, nüfusun giderek daha uzun boylu hale gelmesinin mantıklı bir sonucudur. Ancak, bir baskı üreticisi olarak geniş formatlı kumaşları verimli bir şekilde nasıl basarsınız? Bu yazıda, hangi kumaş genişliğinin gerçekte ‘geniş format’ olarak kabul edildiğini ve geniş format üretiminiz için doğru baskı makinesini nasıl seçebileceğinizi açıklayacağım.

Kumaş ne zaman geniş format olarak kabul edilir?

Tekstil endüstrisinde, kumaş bir metreden geniş olduğunda ‘geniş format’ olarak kabul edilir. Bu, tekstil endüstrisinde hemen hemen tüm baskılı kumaşların geniş formatlı kumaşlar olduğu anlamına gelir, çünkü ortalama olarak kumaşlar 1,50 metre genişliğindedir.

Basılacak en küçük kumaş, çoğu zaman 90 santimetreden geniş olmayan ipek kumaştır. Basılacak en küçük ikinci kumaş, 1,10 metre genişlikten başlayan viskon tipi kumaştır. Moda endüstrisinde en çok kullanılan kumaş olan pamuklular, insanların daha da uzun boylu olması nedeniyle, son birkaç yılda genişlemiş durumda. Pamukların çoğu, 1,50 metreden 1,85 metreye kadar değişen kumaş ruloları halinde teslim ediliyor.

Ev mobilyaları endüstrisinde kumaş genişliği bu sayıların üstündedir. Bu sektördeki yaygın genişlikler 2,20, 2,40, 2,80, 3,20 ve 3,40 metredir. Genel olarak, bu, hem moda hem de ev mobilyası tekstilleri endüstrisinde büyük formatlı kumaş baskı makinelerine yüksek talep olduğu anlamına gelir.

Geniş format kumaş baskı: En Uygun Tekstil Baskı Makinesini Nasıl Seçersiniz?

En Uygun Tekstil Baskı Makinesi: Ölçeklenebilirlik

Açıkçası, satın almayı seçtiğiniz baskı makinesinin genişliğinin, baskı yapmak istediğiniz en geniş kumaş enine uyması gerekir. 1,85m kumaş genişliğinin üzerine hiçbir zaman çıkmıyorsanız, 1,85 m’den daha geniş bir baskı makinesi satın almanız gerekmez.

Tarayıcı baskı makineleri söz konusu olduğunda sıkça sorulan bir soru, baskı kafalarının kumaşın eninden bağımsız olarak, her zaman blanketin tüm genişliği boyunca hareket edip etmediğidir. Eski nesil baskı makinelerinde, çoğu zaman yaşanan durum, baskı kafalarının neredeyse her geçişte temizlenmesi gerekliliğiydi. Bu temizlik ise, blanketin yanında sol ve / veya sağ tarafta yapılırdı.

Mevcut nesil baskı kafalarının sık sık temizlenmesi gerekmez, bu da kafaların kumaşın üzerinde soldan sağa ve geriye dönerek hareket etmesini sağlar. Özel bir sensör, çoğunlukla ilk geçişi yaparken kumaşın genişliğini tespit eder. O andan itibaren, kafalar tekrar temizlenme ihtiyacı duyana kadar, yalnızca kumaşın üzerinde hareket eder. Bu, belirli sayıda geçiş için ayarlanabilir veya baskı makinesinin kendisi tarafından algılanabilir. Bu nedenle, iyi kalitede baskı kafalarına sahip olmanız hayati öneme sahiptir. Kafaların temizleme pozisyonuna ulaşması için zaman ve ekstra varış süresi gerektiğinden, iyi baskı kafaları ile temizleme döngüsünün sayısı azalır.

Örneğin, JAVELIN dijital tekstil baskı makinesi, kumaşa baskı yapan çok geçişli bir baskı makinesidir. Özel baskı kafaları ve özel mürekkepler içeren Archer Teknolojisi’nin kullanılması, kesin olarak temizleme ihtiyacını minimuma indirir. JAVELIN, moda endüstrisi için 1,85m baskı genişliği ve ev tekstili pazarları için 3,2m genişliği sunuyor.

En Uygun Tekstil Baskı Makinesi: Metraj

Baskı makinesinin seçimi, basmanız gereken geniş formatlı kumaşın miktarına da (metraj) bağlıdır. Genel bir kural olarak, yılda 1 milyon metreden daha az baskı yapmanız gerekiyorsa, bir tane çok geçişli tarama makinesi size yetecektir. Bu miktarın üzerine çıkarsanız, daha fazla tarayıcı makine almaya karar verebilir veya tek geçişli bir baskı makinesi yatırımı yapabilirsiniz.

Buradaki en önemli fark, ihtiyacınız olan esneklik düzeyidir. Sınırlı miktarda kumaşa baskı yapıyorsanız ve örneğin tümü pamuklu/viskon türünde ise, tek geçişli bir baskı makinesi en yüksek kapasiteye sahip olduğundan en iyi seçimdir: bir tek geçişli bir baskı makinesi yılda 10 milyon metreden fazla baskı yapabilir. Çok geniş bir kumaş yelpazesine baskı yapmak istediğiniz için büyük esnekliğe ihtiyacınız varsa, birden çok tarayıcılı baskı makinesi en iyi seçenektir.

Bu size örneğin bir makinenin reaktif, diğerinin de disperse olması gibi bir esneklik sağlar. Bu şekilde, sadece doğal kumaşlara (reaktif ile) değil, aynı zamanda disperse ile polyester kumaşlara da baskı yapabilirsiniz.

En Uygun Tekstil Baskı Makinesi: Maliyetler

Ölçeklenebilirliği ve metrajı dikkate almanın yanı sıra, yatırım yapılacak bir geniş formatlı kumaş baskı makinesi ile ne yapmak istediğinizi de düşünmeniz gerekir. Tarayıcılı makinelerin tek geçişli baskı makinelerine göre avantajı fiyatlarıdır.

Tarayıcılı makinelerin 0,5 milyon Euro civarında olmasına karşın, tek geçişli bir makine (konfigürasyona bağlı olarak) en az 2 milyon Euro’luk bir yatırımdır. Yani bir PIKE yerine 4-5 JAVELIN alabilirsiniz. PIKE’in avantajı, 4-5 JAVELIN’den daha fazla kapasiteye sahip olmasıdır, ancak birden fazla JAVELIN satın almanın çekici kısmı (yukarıda açıklanan esnekliğin yanı sıra) aynı zamanda aşamalara yatırım yapabilmenizdir. Bir kere makine alırsınız ve işiniz büyüdükçe bunu genişletirsiniz.

İşinizi geniş format dijital baskı ile büyütmek

Tek veya çok geçişli baskı arasında seçim yapan diğer tekstil baskı üreticilerinin yeni makinelerinin kullanımını nasıl deneyimlediklerini bilmek ister misiniz? Dijital tekstil baskısına geçerken müşterilerimizden ikisi aynı seçimi yapmak zorunda kaldı. Adalberto Estampados hızlı modanın büyümesine ayak uydurmak ve müşterilerinin taleplerini karşılamak istiyordu. Türk baskı üreticisi Tekboy Tekstil ise daha düşük hacimli, hızlı geri dönüşlü ve talep üzerine numune üretimi taleplerini karşılamak istiyordu.

Her ikisi de çözümlerini farklı bir baskı tekniğinde buldular. Adalberto Estampados, üretim verimliliğini arttırmayı ve tasarımlarını tek geçişli baskı ile genişletmeyi başardı. Tekboy Tekstil, aksine, çok geçişli tekstil baskısı ile artık daha yüksek kalitede tasarımları daha hızlı bir şekilde üretiyor.

Önceki İçerikRoland DG İstanbul, İlk UV Günü’ne Ev Sahipliği Yapıyor
Sonraki İçerikErhardt+Leimer, 100. yılını kutluyor
Emre Yoleri
Belçika’da College St.Vincent’da lise eğitimini tamamlayan Yoleri, Türkiye’ye dönerek Gazi Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde üniversite eğitim almaya başlamıştır. Bu bölümü yarıda bırakarak Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini tamamlamıştır. Bahçeşehir Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisans’ına devam etmektedir. 2005 yılında çalışma hayatına atılan Yoleri, kamu ve özel sektörde müşteri ilişkileri, strateji planlama ve raporlama alanlarında yöneticilik yapmış, proje bazlı çalışmalar yürütmüştür. 2015 yılından bu yana NEFA PR yayıncılıkta uluslararası ilişkiler, proje geliştirme, organizasyon ve yazı işleri alanlarında görev almaktadır.