Endonezya’nın en büyük viskoz suni ipek tesisi açıldı

1,1 milyar ABD dolarına mal olan Endonezya’nın en büyük entegre viskoz suni ipek üretim tesisi açıldı.

Sürdürülebilir üretim modeli bir seçenek değil ‘zorunluluk’

Tekstil sektörü yılda 1.2 milyon ton karbon emisyonuna neden oluyor. 2030’da ise karbon emisyonunun yüzde 60’ını oluşturacağı tahmin ediliyor....

SLN Tekstil’de I-REC sertifikalı enerji dönemi başladı

Dünya genelinde yenilenebilir enerjinin payı her geçen gün artıyor. Sürdürülebilirlik ve kaynakların korunması için duyarlı tüketiciler elektriğin kaynağını sorguluyor...

Özbekistan pamuk pazarını liberalleştirdi, yeni hedefler belirledi

33,5 milyondan fazla nüfusu ve 250 milyar dolarlık milli geliriyle Özbekistan gelişen önemli tekstil pazarlarının arasında yer alıyor. 2019...
Emre Yoleri
Emre Yolerihttps://www.textilegence.com
Belçika’da College St.Vincent’da lise eğitimini tamamlayan Yoleri, Türkiye’ye dönerek Gazi Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde üniversite eğitim almaya başlamıştır. Bu bölümü yarıda bırakarak Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini tamamlamıştır. Bahçeşehir Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisans’ına devam etmektedir. 2005 yılında çalışma hayatına atılan Yoleri, kamu ve özel sektörde müşteri ilişkileri, strateji planlama ve raporlama alanlarında yöneticilik yapmış, proje bazlı çalışmalar yürütmüştür. 2015 yılından bu yana NEFA PR yayıncılıkta uluslararası ilişkiler, proje geliştirme, organizasyon ve yazı işleri alanlarında görev almaktadır.

Endonezya’nın en büyük entegre viskoz suni ipek (reyon) üretim tesisi Sumatra’nın Pnagkalan Kerinci Riau eyaletinde açıldı. Royal Golden Eagle’in (RGE) bir parçası olan Yeni Asia Pacific Rayon (APR) tesisinin açılış törenine Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo dahil olmak üzere birçok üst düzey yetkili katıldı. Bu yatırım hem ülkenin tekstil endüstrisinin gelişimine hem de Endonezya Hükümetinin endüstriyel 4.0 kalkınma stratejisine destek veriyor.

Sumatra’daki bu yeni APR tesisi, APRIL Group ile aynı üretim kompleksi içinde yer alıyor. Bu ortak konum, APRIL’den yenilenebilir ekim hamurunun direkt viskoz suni ipek üretimi için APR’ye entegre operasyonlarla sevk edilmesini mümkün kılıyor. Yeni operasyon yaklaşık olarak 15 trilyon Endonezya rupisi (Rp) (1,1 milyar Amerikan doları) yatırımı temsil ediyor. APR tesisi yıllık 240.000 ton üretim kapasitesine sahiptir.

Açılış töreninde Devlet Başkanı Widodo özel bir plaket imzaladı. Widodo törende ayrıca, APR’nin kilit ihracat pazarlarından biri olan Türkiye’ye gönderilecek olan 10.190 ton ve Orta Java bölgesinde gönderilecek olan 12.000 ton viskoz suni ipek lifini içeren ithalat konteynerini sembolik olarak mühürledi.  Törene aynı zamanda Sanayi Bakanı Agus Gumiwang Kartasasmita, Ticaret Bakanı Agus Suparmanto, Riau Syamsuar Valisi, RGE’nin Kurucusu ve Başkanı Sukanto Tanoto ve RGE Yöneticisi Anderson Tanoto da katıldı.

Yeni tesis Endonezya endüstrisini destekleyecek

Açılış töreninde konuşan Başkan Widodo, APR’nin ulusal tekstil endüstrisinin gelişmesi için yaptığı yatırımları tebrik etti. Widodo özel sektörünün rolünün ekonomik büyümede hükümetten gelen teşviklerle birlikte önemli olduğunu belirterek; “Hazırgiyim endüstrimiz Vietnam’dan büyük olmalı. Endüstriyi destekleyecek viskoz suni ipek gibi hammaddelere zaten sahibiz” dedi.

APR’nin işlemesi ulusa daha fazla katma değerli yatırım teşviki yapma ve Endonezya’yı Oluşturmak 4,0 yol haritasında belirtildiği gibi ulusal tekstil ve tekstil ürünleri endüstrisinin güçlendirilmesi konusunda Başkan Widodo’nu vizyonuyla uyumludur. Ayrıca viskoz suni ipek üretimi, iç talebi karşılamak için başta pamuk olmak üzere tekstil hammaddelerinin ithal edilmesine olan bağımlılığı da azaltacak.

Sanayi Bakanı Agus Gumiwang Kartasasmita ise törende şunları söyledi: “Menşei Endonezya olan hammaddelerin bulunabilirliğini ve kullanımını optimize ederek tekstil sektörümüzün performansını arttırabiliriz. Bu, iş gücü açısından yoğun endüstrinin performansını ve rekabetçiliğini geliştirmeye devam etmek için attığımız adımlardan sadece birisidir”

APR Yöneticisi Basrie Kamba: “APR’nin varlığı, tekstil ve tekstil ürünlerinin endüstrisinin üst ve alt sektörlerindeki küçük ve orta ölçekli işletmeler ve istihdam açısından olumlu etki yaratacak. Başkan Widodo yeni tesisimizin açılış törenini gerçekleştirdiği için onur duyduk ve minnettarız” diye konuştu.

Endonezya ’nın en büyük viskoz suni ipek tesisi açıldı
Endonezya ’nın en büyük viskoz suni ipek tesisi açıldı

Türkiye ve 14 ülkeye tekstil ihracatı gerçekleştiriliyor

APR’nin ürünleri Türkiye’nin yanı sıra; Pakistan, Bangladeş, Vietnam, Brezilya ve Avrupa’nın farklı yerlerindeki kilit tekstil merkezlerini içeren 14 ülkeye ihraç ediliyor. Ürünler aynı zamanda genişleyen Endonezya moda endüstrisini destekliyor.

APR’nin yıllık olarak 1,77 trilyon Rp. (130 milyon Amerikan doları) üzerinde döviz geliri üreteceği ve ithal hammadde bağımlılığını da yaklaşık olarak 2,01 trilyon Rp. (149 milyon Amerikan doları) azaltacağı tahmin ediliyor.

Endonezya için sürdürülebilir üretim

APR yenilenebilir, izlenebilir ve biyolojik olarak çözünebilir hammaddelerden sürdürülebilir viskoz suni ipek elyafı üretiyor. Şirketin hammaddeleri, ulusal (Kereste Yasallığı Doğrulama Sistemi) ve uluslararası (Orman Onayı Programı Sertifikasyonu/PEFC) sertifikalarla onaylanmış sorumlu hamur üreticisi APRIL Grubu tarafından sağlanıyor.

APR, İsviçreli bağımsız bir sertifika kurumu olan OEKO-TEX ® tarafından verilen ve viskoz elyafların sorumlu üretimi için uluslararası olarak kabul edilen STeP sertifikasının sahip olan Endonezya’daki ilk viskoz suni ipek üreticisidir.

APR, Endonezya’dan modanın sürdürülebilir tedarikini ve üretimini desteklemek için ‘Her Şey Endonezya’ kampanyasını başlattı. Burada, Endonezya’nın tekstil üretiminde küresel merkez olarak yeninden yükselmesini desteklemek ve ülkede oluşturulan moda tasarımını ve yaratıcılığı desteklemek amaçlanıyor.

APR 240 bin ton kapasiteye sahip

Asia Pacific Rayon (APR), Asya’daki ilk tam entegre viskon suni ipek üreticisidir. Pangkalan Kerinci, Riau’da bulunan 240.000 ton kapasiteli fabrika; tekstil ihtiyaçlarını karşılamak için yüksek kaliteli suni ipek üretiminde en son üretim teknolojilerini kullanıyor. APR sürdürülebilirlik, şeffaflık ve operasyon verimliliği prensiplerini izleyen, hem topluluğum hem de ülkenin çıkarlarına hizmet eden ve müşterilere değer katan lider viskoz suni ipek üreticisi olma yolunda ilerliyor. APR, kaynak tabanlı üretim şirketler grubu RGE’nin (Royal Golden Eagle) bir parçasıdır.

Güncel Haberler

Pazar dengeleri bozulurken konfeksiyon ve tekstil sektörü yolunu arıyor

Covid-19 pandemisinin getirdiği kapanma ve evden çalışma gibi yeni koşullar, hazırgiyim ürünlerine olan talebi önceki döneme göre azalttı. Buna...

Stäubli, TS2 robotları prestijli Red Dot ödüllerini kazandı

Biyobilim sektörünün pazar liderlerinden Stäubli, endüstriyel tasarım sektörünün Oscar’ı kabul edilen 2021 Red Dot Ürün Tasarım Ödülü’nü TS2 SCARA...

Rieter Holding hisselerinin yüzde 10’u Picanol Group’a satıldı

Dünya genelinde pek çok farklı sektörde hizmet veren Picanol Group, 45 milyon euro karşılığında kısa elyaf eğirme sistemlerinin önemli...

Textilegence Ocak – Şubat 2021 sayısı yayınlandı

Tekstil ve baskı endüstrilerinin önde gelen dergisi Textilegence Ocak – Şubat 2021 sayısı ile okuyucularına ulaştı. Endüstri profesyonellerinin yakından...
error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied