Ana Sayfa » Teknik Tekstiller » Hava Yastığı İplikleri Otomotiv Sektöründe Yükselişte

Hava Yastığı İplikleri Otomotiv Sektöründe Yükselişte

Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Business Wire’nın yaptığı tahminlere göre, önümüzdeki 5 yıl boyunca hava yastığı talebi yılda %5 oranında artacak. Bugüne kadar, hava yastıkları ağırlıklı olarak poliamid 6.6 iplikleri kullanılarak üretildi. Bununla birlikte, bu zorlu endüstriyel filament ipliklerle polyester yönünde dikkat çekici bir trend var.

Endüstriyel iplik üreticileri hava yastığı ipliği segmentini büyüyen bir pazar olarak görüyorlar. Bu amaçla, sistem üreticisi Oerlikon Barmag tarafından tedarik edilen poliamid 6.6 (PA6.6) ve polyester (PET) hava yastığı ipliklerinin imalatı için dört proje, son 12 ay içerisinde başarıyla devreye alındı. Kuzey Amerika ve Çin’de iyi bilinen iplik üreticilerine kurulan bu sistemler,  PA6.6 için 235 ila 700dtex, PET için 470 ila 550dtex aralığındaki titreyi kapsıyor.

Sistem konsepti en üst düzeyde esneklik sunuyor; değiştirilebilir eriyik dağıtımıyla kendini kanıtlamış SP4 eğirme sistemi, hava yastığı iplik sistemlerinin PA6.6’dan PET’e veya tersi yönde çok çaba harcamadan dönüştürülmesini sağlıyor. Böylece iplik üreticileri değişen pazar ihtiyaçlarına esnek ve hızlı bir şekilde yanıt verebiliyor.

Büyüme Potansiyeli Olan Pazar

Hava yastığı ipliklerine olan talebin artma nedeni yol güvenliği gereksinimlerin küresel olarak artmasıdır. Bu bağlamda, örneğin Hindistan hükümeti ve Karayolu Taşımacılığı ve Karayolları Dairesi, araç güvenlik kurallarını ve düzenlemelerini gözde geçirdi. 2017 sonbaharında yürürlüğe girecek yeni sürüm, özellikle yan ve ön darbe bakımından, yolcuların güvenliğini ö nemli ölçüde arttırıyor. Birçok otomobil üreticisinin tahminlerine göre, bu yen güvenlik kurallarına ve yönetmeliklere uyulması ancak hava yastığının montajıyla sağlanabilir.

Ve, PCI tarafından yapılan araştırmaya göre, hava yastığı ve emniyet kemeri imalat sanayisini olumlu etkileyen, araçlarda daha fazla güvenlik konusu Latin Amerika’da çokça tartışılıyor; İki Güney Koreli hava yastığı üreticisi halihazırda Orta Amerika’da yatırımlarını duyurdu.

Otomobillerde tekstil elyaflarının ve filamentlerin ortalama hacmi 30kg civarındadır; PCI Fibres’e göre bunun %19’una yakını hava yastığı ipliğidir. Bu, endüstriyel iplik üreticileri için oldukça karlı bir büyüme pazarı oluşturuyor.

Teknik Tekstiller Haberleri

Covestro geri dönüşümlü malzemeleri CMF tasarım ile güzelleşecek

Sürdürülebilirlik konusu, en fazla çevre kirliliğine sebep olan sektörlerden birisi olan tekstil endüstrisinin gündeminde ön sıralarda yer alıyor. Döngüsel...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied