Ana Sayfa » Güncel » Hazırgiyim ve Tekstil Sektörlerinde Gündem Sürdürülebilirlik

Hazırgiyim ve Tekstil Sektörlerinde Gündem Sürdürülebilirlik

Ege bölgesindeki hazırgiyim ve tekstil üreticilerinin daha sürdürülebilir ve Endüstri 4.0’a uyumlu üretim ve pazarlama yapılarına dönüşümü için EHKİB tarafından bir proje başlatıldı.

Emre Yolerihttps://www.textilegence.com
Belçika’da College St.Vincent’da lise eğitimini tamamlayan Yoleri, Türkiye’ye dönerek Gazi Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde üniversite eğitim almaya başlamıştır. Bu bölümü yarıda bırakarak Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini tamamlamıştır. Bahçeşehir Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisans’ına devam etmektedir. 2005 yılında çalışma hayatına atılan Yoleri, kamu ve özel sektörde müşteri ilişkileri, strateji planlama ve raporlama alanlarında yöneticilik yapmış, proje bazlı çalışmalar yürütmüştür. 2015 yılından bu yana NEFA PR yayıncılıkta uluslararası ilişkiler, proje geliştirme, organizasyon ve yazı işleri alanlarında görev almaktadır.

Hazırgiyim ve Tekstil Sektörlerinde Gündem Sürdürülebilirlik - Burak Sertbaş
Hazırgiyim ve Tekstil Sektörlerinde Gündem Sürdürülebilirlik – Burak Sertbaş

Hazırgiyim ve tekstil sektörlerinde gündem sürdürülebilirlik. Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (EHKİB), Ege Bölgesi’ndeki konfeksiyon firmalarının üretim odaklılıktan tasarım ve organizasyon odaklı bir yapıya geçmeleri için ‘Hazırgiyim Sektöründe Sürdürülebilir Rekabetin Geliştirilmesi Projesi’ isimli Ticaret Bakanlığı destekli Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi (URGE) Projesini hayata geçirmek için düğmeye bastı.

EHKİB Başkanı Burak Sertbaş yaptığı açıklamada Hazır Giyim İhracatını Geliştirme URGE Projesi’ni 2 yıldır başarılı bir şekilde sürdürdüklerini belirtti. Hazırgiyim sektörünün Ege Bölgesi’nde 1980 sonrasında ciddi bir gelişim ve dönüşüm geçirdiğini hatırlatan Sertbaş, sektörün 2000’li yıllarda kendi koleksiyonunu hazırlayan ve kendi koleksiyonlarını ihraç eder boyuta geçtiğini, bundan sonraki süreçte ise EHKİB üyelerinin dünyadaki değişime adapte olmaları için harekete geçtiklerini söyledi.

Gündem sürdürülebilirlik

Tüketim kalıplarını değiştiren hızlı ve ucuz üretim ile yüzleşilmesi gerektiğini savunan Sertbaş, kişiye özel tasarım ve üretimin önem kazandığını belirtti. Sertbaş sözlerini şöyle sürdürdü; “Bütün bu değişim döngüsünde rekabetçi olmamızın yolu sürdürülebilirlikten geçiyor. Bu süreçte firmalarımızın yanında olmak için ‘Hazırgiyim Sektöründe Sürdürülebilir Rekabetin Geliştirilmesi Projesi’ni başlatmak için Ticaret Bakanlığı’na başvuracağız. Ayrıca, Sanayi 4.0 trenini kaçırmamak için bu proje ile dijitalleşmeye odaklanacağız.” Sertbaş, sürdürülebilirlik projesinde su tüketiminin azaltılması, geri dönüşüm, atık yönetimi ve enerji verimliliğinin temel konular olacağı bilgisini verdi.

‘Hazırgiyim Sektöründe Sürdürülebilir Rekabetin Geliştirilmesi Projesi’ ile Egeli konfeksiyon ve tekstil firmalarının sürdürülebilirlik konusunda ihtiyaç analizi yapılacak. Firmaların, üretim süreçlerinin optimum düzeyde olup olmadığı belirlenecek. Verimlilikte gelinebilecek son noktanın neresinde oldukları ortaya konulacak. Firmaların yönetsel performansı gözden geçirilirken, süreçler ile ilgili kurumsal performanslarına ait ölçülebilir hedefler ve ölçüm mekanizmaları belirlenecek. Pazarlamada etkinliği arttırmak için alternatif pazarlar belirlenirken, mevcut pazarlardaki paylarının arttırılması ile ilgili yol haritası saptanacak.

Güncel Haberler

Textilegence Temmuz Ağustos 2021 sayısı ile yaz canlanıyor

Yeniden normalleşmenin başladığı haziran ayından itibaren birçok sektörde ciddi bir canlanma görülüyor. Yaz aylarına denk gelen bu dönemde tekstil ve...

Yeşim Tekstil Ağrı ilinde yatırımlarını sürdürüyor

Hazır giyim ve ev tekstili alanında faaliyet gösteren Yeşim Tekstil Ağrı yatırımlarıyla bölgenin ekonomik ve sosyo-kültürel gelişimini desteklemeyi sürdürüyor....

TGSD rekabette sürdürülebilirlik ve dijital dönüşüme vurgu yapıyor

Türk tekstil ve giyim sektörünün önde gelen çatı örgütlerinden Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Türkiye’nin hazır giyim ihracatının yarısından...

Aksa Akrilik akıllı tekstile yatırım yapıyor

Aksa Akrilik ‘Girişimciliğe Değer’ programı ile yenilikçi ve sürdürülebilir teknolojiler geliştiren projelere destek olmaya yeni İltema yatırımıyla devam ediyor....
error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied