İplik ve kumaşlarda parlak ve süslü efektler

SSM geliştirdiği çözümlerle metalik kaplamalı ipliği filament ile işlemenin yepyeni yollarını gösteriyor.

Textilegence Mart – Nisan 2021 sayısı yayınlandı

Zorlu dönemler belki de en iyi fırsatlar için en uygun zamandır. Textilegence Mart Nisan 2021 sayısında bütün hızıyla süren...

Kozmetotekstil pazarı değişen tüketici davranışlarıyla krizi fırsata çeviriyor

Covid-19 pandemisinin yayılmasına karşı alınan hükümet önlemleri, günlük yaşamda bir dizi değişime sebep oldu. Yüz maskelerinin takılması, sosyal mesafe...

ITMF, 7. Coronavirüs anket sonuçlarını açıkladı

Uluslararası Tekstil Üreticileri Federasyonu (ITMF), pandeminin global tekstil endüstrisi üzerindeki etkilerini değerlendirdiği araştırmanın 7.sini yayımladı. 25 Ocak-10 Mart tarihleri...
Emre Yoleri
Emre Yolerihttps://www.textilegence.com
Belçika’da College St.Vincent’da lise eğitimini tamamlayan Yoleri, Türkiye’ye dönerek Gazi Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde üniversite eğitim almaya başlamıştır. Bu bölümü yarıda bırakarak Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini tamamlamıştır. Bahçeşehir Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisans’ına devam etmektedir. 2005 yılında çalışma hayatına atılan Yoleri, kamu ve özel sektörde müşteri ilişkileri, strateji planlama ve raporlama alanlarında yöneticilik yapmış, proje bazlı çalışmalar yürütmüştür. 2015 yılından bu yana NEFA PR yayıncılıkta uluslararası ilişkiler, proje geliştirme, organizasyon ve yazı işleri alanlarında görev almaktadır.

Küresel tekstil ve moda endüstrisinde süslü efektler ve parlaklığa sahip iplik ve kumaşlara olan talep sürekli artıyor. 300 yıllık bir geleneğe sahip olan ve 2017 yılından itibaren Rieter’in bir iştiraki olarak çalışmalarını sürdüren eğirme çözümleri uzmanı SSM, bu konuda yaratıcı yeni çözümler sunuyor.

Lurex (Lurex Company Ltd’nin bir markası) gibi metalik kaplamalı iplikler, onlarca yıldır pazarda iyi bir yere sahip. Mevcut bir trend, parlak ve süslü bir efekt elde etmek için bu iplikleri kumaşlara entegre ediyor.  Spesifik iplik kombinasyonları içeren bu iplikler, ev tekstili ürünlerinden ayakkabı ve çorap dahil olmak üzere; moda giysilerine kadar geniş bir uygulama alanı buluyor.

Pazar sürekli olarak benzersiz süslü ürünler arıyor. SSM bunu akılda tutarak ve hava kaplama işlemini kullanarak yepyeni kombinasyonlar yaratmanın yenilikçi bir yolunu geliştirmek için çalıştı. SSM XENO-AC sadece standart hava ile kaplanmış iplikler üretmekle kalmıyor; aynı zamanda Lurex’in DTY veya FDY gibi PES ve PA gibi çeşitli filament ipliklere eklendiği sofistike iplikler de üretiyor. Bu iplikler, nihai örme veya dokuma kumaşa eşsiz özelliklerle olağanüstü bir parlaklık veriyor. Üretim süreci, Lurex ipliğin daha sonra gelen bir veya daha fazla filament ipliği ile birlikte bir hava basıncı nozuluna sokulmasını içeriyor. Şekil 1,2 ve 3’te metalik kaplamalı ipliğin doğrudan besleme bobinlerinden düzgün ve düzenli bir şekilde beslenmesi için tasarlanmış özel iplik yolu gösteriliyor.

İplik ve kumaşlarda parlak ve süslü efektler
İplik ve kumaşlarda parlak ve süslü efektler

Filament Lurex kaplama

Lurex’i kaplayan filament iplik, kaşıntıyı azaltıyor ve örme veya dokumada doğrudan kullanım yoluyla kumaşa elde edilenden daha yumuşak bir tuşe verir. Filament kaplama ayrıca Lurex’i aşınmadan korur ve sonraki işlemlerde kırılmayı önler.  Bazı ürünler için hava kaplama işlemi; filamentleri Lurex ile kaplamak için kullanılan daha pahalı ve daha yavaş geleneksel kaplama işlemlerinin yerini alabilir. Lurex’in hava kaplama işlemi için tipik üretim hızı, geleneksel kaplamadan yaklaşık 20 kat daha yüksektir. Ayrıca, elastan, denim, çorap ve çoraplarda yaygın olarak kullanılan ışıltılı ve elastan kumaşlar için esnek bir etki yaratarak kumaş özelliklerini geliştirerek ipliğe beslenebilir. Şekil 4’te bir dokuma kumaş, Şekil 5’te ise filament iplik ve Lurex’ten yapılmış kumaş numuneleri ile çeşitli iplik bobinleri görülüyor.

Halihazırda bir XENO-AC’ye sahip olan ve Lurex’i işlemek için standart bir uygulamayı kolayca değiştirebilen müşteriler için bir güçlendirme sunuluyor. Benzer bir iyileştirme, SSM DPT5-T hava tekstüre makinesi için de mevcut bulunuyor. (Şekil 6) Bu da üreticilere yeni tip fantezi ipliklerin yaratılmasında daha da fazla esneklik sağlıyor.

Tekstil Eğirme Haberleri

SASA 330 milyon dolarlık yeni elyaf yatırımına başladı

Türkiye’nin önde gelen elyaf üreticilerinden Adana merkezli SASA Polyester, Saflaştırılmış Tereftalik Asit (PTA) ve elyaf yatırımlarına devam ediyor. 2019...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied