Ana Sayfa » Eğirme » Lenzing EcoVero İstanbul’da Tanıtıldı

Lenzing EcoVero İstanbul’da Tanıtıldı

Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Lenzing EcoVero elyafı sürdürülebilirlik hedefini ve ürün kaynak takibini mümkün kılıyor
Lenzing EcoVero elyafı sürdürülebilirlik hedefini ve ürün kaynak takibini mümkün kılıyor

Moda endüstrisi daha fazla şeffaflık gerektiriyor. Buna cevap olarak çevreye duyarlı viskonda yeni standart Lenzing EcoVero geliştirildi.

18-20 Ekim tarihleri arasında PremiereVision Istanbul fuarına katılan Lenzing, Türk tekstil endüstrisine elyaf çözümlerini sundu. Lenzing markalı elyaflarla üretilmiş kumaş numunelerinin yer aldığı firma standı fuar boyunca yoğun ilgi gördü. Fuarın ilk günü bir basın toplantısı düzenleyen Lenzing, moda endüstrisine daha fazla şeffaflık sunan Lenzing EcoVero markalı viskon elyaflarının lansmanını yaptı. Basın toplantısına Lenzing Tekstil Ürün Yönetimi Müdürü Sonja Zak, Türkiye & MEA Bölge Direktörü Jürgen Eizinger ve Türkiye & MEA İş Geliştirme ve Pazarlama Müdürü Hale Saraçoğlu katıldı.

Jürgen Eizinger, Lenzing’in pazar çalışmaları ve yatırım planları hakkında bilgi verdi. Eizinger; “Lenzing 2 yıl önce başlattığı sCore Ten stratejisi için özel elyaflara (specialty fibers) büyük önem veriliyor. Bu bağlamda bütün ilgimiz ve yatırımlarımız bu özel elyaflar üzerinedir. 2020 yılına kadar satışımızın %50’sini özel elyaflardan yapmak istiyoruz ve bununla ilgili yatırımlarımıza başladık” dedi.

Eizinger, Lenzing’in öncelikle mevcut elyaf üretim tesislerindeki kapasiteyi arttırmak için 100 milyon Euro’luk yatırım yaptığını açıkladı. “Sürdürülebilirliğe kuvvetle inandığımız için son jenerasyon elyafımız TENCEL üzerine çalışmalar ve yatırımlar yapıyoruz” diyen Eizinger; TENCEL üretim kapasitesini arttırmaya dönük yatırımlar hakkında bilgi verdi.

Küresel pazar trendlerine de değinen Jürgen Eizinger, Çin’in önemini vurguladı; “İşgücü, enerji ve yatırım maliyetlerinde artışlar görüldüğü için bazıları Çin’in tekstilden çıkabileceğini düşünmüştü. Fakat bu olmadı. Çin’deki iç pazarda tüketim o kadar çok arttı ki, Çin epey güçlü bir şekilde geri dönüş yaşıyor”. Çin’den sevkiyatların çok fazla zaman aldığını hatırlatan Eizinger, Türkiye’nin bu konuda avantajlı olduğunu kaydetti; “Türkiye coğrafi olarak Avrupa’ya çok yakın. Böylece hızlı moda için gereken hızlı tedariği sağlayabiliyorlar”.

Lenzing EcoVero : Şeffaflık ve Sürdürülebilirlik Birlikte Daha Güçlü

Sonja Zak, lansmanı yapılan Lenzing EcoVero markalı viskon elyafları hakkında detaylı bir sunum yaptı. Lenzing EcoVero markalı viskon elyafları, en gelişmiş tanımlama teknolojisiyle, çevreye duyarlı perakende mağaza ve marka sahiplerine sesleniyor. Onları özellikle sürdürülebilirliğe önem veren müşteriler için daha fazla şeffaf olmaları konusunda destekliyor. Ünlü perakende markaları, sürdürülebilirlik stratejilerini izlenebilir Lenzing EcoVero elyaflarıyla geliştirmek için, Lenzing ile işbirliği yapıyor.

Lenzing EcoVero elyaflarının özel üretim süreci çevre dostudur ve izlenebilir. Bu durum, nihai üründe bile net olarak tespit edilebiliyor. Orijinal elyafları kolayca doğrulama özelliği; perakende mağaza ve marka sahiplerine bir jenerik viskon yerine Lenzing’in çevreye duyarlı viskon elyafını kullandıklarından emin olmalarını sağlıyor. Lenzing, bu özel elyaf tanımlanama tanımlama teknolojisi ile; moda endüstrisi ve tedarik zincirine ürün menşesini güvenilir bir şekilde izleme fırsatı sunuyor.

Çevreye karşı duyarlılığını vurgulayan Lenzing, viskon üretimine katı çevre standartları getirdi. Bu konuda son yıllarda milyonlarca Euro değerinde yatırım yaptı. Lenzing EcoVero elyaflarının üretildiği Lenzing viskon üretim tesisleri, EU Ecolabel’ın katı kurallarına uygundur. EU Ecolabel dünyaca tanınan çevre dostu üretim standardıdır. Lenzing ayrıca hammadde tedariği konusunda da oldukça şeffaftır. Lenzing EcoVero elyafları, sürdürülebilir ormanlık alanlarda bulunan ağaçlardan elde ediliyor. FSC® veya PEFC® sertifikalarına sahip bu ağaç kaynakları, jenerik viskona oranla emisyon ve su üzerinde daha düşük etkiye sahiptir. Böylece çevre dostu üretim süreciyle, sürdürülebilir viskona yeni bir endüstri standardı getirmiş oluyor.

Önde gelen markalar ve perakende devleri, doğrulanabilir sürdürülebilirlik stratejisi iki bileşeni nedeniyle Lenzing EcoVero elyaflarını tercih ediyor; şeffaflık ve izlenebilirlik. Birçok ünlü marka koleksiyonlarında bunun için Lenzing EcoVero elyaflarını kullanıyor. Bunlar arasında; İskandinav perakende mağazası Gina Tricot, İsveçli perakende mağazası Lindex, Alman markası ARMEDANGELS bulunuyor. Türkiye’de iplik üreticisi Karsu Tekstil ve Kipaş ile kumaş üreticisi Barutçu Tekstil Lenzing EcoVero elyaflarını kullanmaya başladı.

Tekstil Eğirme Haberleri

Durak Tekstil Aramid İplikleri Yüksek Isıya Karşı Başarılı Performans Gösteriyor

Durak Tekstil geç tutuşur özellikteki aramid dikiş ipliği çeşitleriyle artan talebe yanıt veriyor. Yüksek performanslı Durak Fire Safe P-Aramid®...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied