.
Ana Sayfa » Eğirme » Lenzing Veocel İçin Yeni Sertifika Kriterleri Açıkladı

Lenzing Veocel İçin Yeni Sertifika Kriterleri Açıkladı

VEOCEL™, kişisel bakım ve güzellik ürünlerinde sürdürülebilirlik ve doğada çözünürlük için yeni sertifika kriterlerini Açıkladı. Artık sadece yüzde 100 selülozik ve doğada çözünür elyaf malzemelerden yapılan ürünler VEOCEL™ logosunu taşıyabilecek.

Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.
Lenzing Veocel İçin Yeni Sertifika Kriterleri Açıkladı
Lenzing Veocel İçin Yeni Sertifika Kriterleri Açıkladı

Lenzing Grubu (Lenzing), özel nonwoven içerik markası VEOCEL™ için yeni ‘Birlikte Markalama Sertifikası’ kriterlerini açıkladı. 1 Temmuz’dan itibaren, sadece yüzde 100 selülozik ve doğada çözünür elyaf malzemelerden yapılan kişisel bakım ve güzellik ürünleri Lenzing VEOCEL ™ logosunu taşımaya başladı. Tekstil sanayisinde ilk olarak bir elyaf içerik markasının güven etiketi olarak sunulmasıyla birlikte, tüketicilerin ıslak mendil, ıslak tuvalet mendilleri ve yüz maskesi gibi kişisel bakım ve güzellik ürünlerinde sürdürülebilir nonwoven ürünleri saptamasını kolaylaştırmak amaçlanıyor.

Uzmanlık alanlarında fark yaratmak isteyen farklı paydaşların çevre dostu plastik alternatiflere yönelik dünya çapında çalışmaları son yıllarda hızla artış gösteriyor. Örneğin, 2019 Birleşmiş Milletler Çevre Komisyonu, Bakanlar Deklarasyonunda 2030 yılına kadar tek kullanımlık plastik ürünleri ciddi anlamda azaltmayı ve çevre dostu alternatiflere yönelmeyi öngördü. Kişisel bakım ürünlerinde ise elyafın şeffaflığı, ıslak mendil ve yüz maskeleri gibi ürünlerin sürdürülebilirliğini tespit etmede önemli bir kıstas haline geliyor. Yakında yayınlanacak olan Avrupa Birliği Tek Kullanımlık Plastikler Direktifinde ıslak mendiller, Avrupa sahillerini en çok kirleten on faktörden biri olarak belirlendi. Direktif, ıslak mendillerde plastik malzemelerin varlığının ve ürün ambalajında imha seçeneklerinin belirtilmesi gibi açık ve net işaretleme gereksinimlerine dikkat çekiyor.

Sürdürülebilirliğin savunucularından nonwoven elyaf üreticisi Lenzing, tüketicilerin çevreye duyarlı seçimler yapmalarını sağlamak için ilk adımı atıyor. Kişisel bakım ve güzellik ürünlerinde VEOCEL™ logosunu kullanmak isteyen markalar ve perakende mağazalar, artık sadece tamamıyla selülozik ve doğada çözünür ham madde karışımları kullanabilecek. Bu cesur adım, Lenzing’in tek kullanımlık ürünleri gönül rahatlığıyla kullanmak isteyen tüketicilere sürdürülebilir çözümler sunma taahhüdünü yansıtıyor.

Lenzing VEOCEL ™ marka vaadini, yeni sertifika kriterleri ile güçlendiriyor

“Doğal döngüsellik” – VEOCEL™ marka vaadi üç ana özelliğe; botanik köken, çevreye duyarlı üretim ve doğada çözünürlüğe dayanıyor. VEOCEL™ markalı elyaflar, yenilenebilir ağaç ham maddesinden yapılıyor ve çevreye duyarlı bir süreçle üretiliyor. Tamamen doğada çözünür olan bu elyaflar, kullanılıp atıldıktan sonra güvenli ve hızlı bir şekilde parçalanıyor ve doğaya geri dönüyor.

VEOCEL™ markalı elyaflar, kişisel bakım ve güzellik mendilleri, ıslak tuvalet mendilleri ve yüz maskelerine kadar geniş bir ürün yelpazesinde kullanılabiliyor. Yeni sertifika kriterleri, LENZING™ markalı viskon, pamuk ve ağaç hamuru gibi sadece yüzde 100 selülozik ve doğada çözünür malzemelerin VEOCEL™ marka elyaflarla karışımına izin vererek; VEOCEL™ markasının güven vaadini de destekliyor. VEOCEL™ markasının güven etiketi ve örnek olma taahhüdünü koruyan bu katı kurallar; tüketicilere VEOCEL™ markalı ürünlerin fosil bazlı ve biyoplastik malzemelerden arınmış olduğunun güvencesini veriyor.

Lenzing AG Nonwoven Global İş Yönetimi Başkan Yardımcısı Jürgen Eizinger; “VEOCEL™, selülozik elyafların avantajları sayesinde doğanın özünü nonwoven ürünlere aktarmayı vaat ederken; çevreye olumsuz etkisi olan sentetik malzemelerin kullanımı ile mücadele etmeye devam ediyor. Yeni sertifika kriterleri, tüketicilerin bilgilenerek sürdürülebilir ürünleri seçmesine imkân tanıyan bir güven etiketi sunuyor. 2019’un ikinci yarısına yaklaşırken, Lenzing nonwoven ürünlerde elyafların şeffaflığı konusunda inovasyonlarına ve tüketicileri bilinçlendirmeye devam edecek. Neler olacağını sabırsızlıkla bekliyoruz. İçinde bulunduğumuz zorlu sanayi ortamında marka ortaklarımızın yeni birlikte markalama kriterlerini destekleyeceklerinden; ve daha yeşil bir gelecek yaratmak için bizimle yakın iş birliği içerisinde çalışmaya devam edeceklerinden eminiz” dedi.

Tekstil Eğirme Haberleri

Durak Tekstil 50. yıl gururunu tekstil endüstrisiyle paylaşıyor

Durak Tekstil, 1972 yılında başlayan sektörel yolculuğu ile üretimden gelen gücün ve vizyon sahibi bir girişimciliğin başarısını özetliyor. Endüstriyel...

Özel Haberler