Ana Sayfa » Örme » Mayer & Cie.: Türk Örmecilerin Yatırım İsteği Zayıfladı

Mayer & Cie.: Türk Örmecilerin Yatırım İsteği Zayıfladı

Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Türk örmecilerin yeni yatırımlar konusunda isteklerinin zayıfladığını belirten Mayer & Cie. Satış Müdürü Wolfgang Müller, buna; jakar teknolojisine ilginin azalmasının, yatak kumaşı makinelerinin ivme kaybetmesinin ve güçlü Euro’nun neden olduğunu söyledi.

Yuvarlak örgü makineleri geliştiren ve pazara sunan Mayer & Cie. son yıllarda pazarda ciddi bir çıkış yakaladı. Firmanın pazara sunduğu yenilikçi çözümlerin yanı sıra güçlü satış sonrası hizmet ağının da bu başarıya katkısı oldu. 2016 yılında %10 civarında rekor bir satış artışı elde eden firma, 2017 yılında yeni yatırımlara ve yeni makine geliştirmeye odaklandı.

2017 yılının ilk yarısında Türkiye’ye satışlarının ve Türkiye’den elde edilen cironun düştüğünü söyleyen Mayer & Cie. Satış Müdürü Wolfgang Müller, bunun nedeni olarak jakarlı makine satışındaki düşüşü gösterdi. Müller; “Son altı yıldır jakarlı makineler oldukça popülerdi, ilk başta her şey transfer makineleri ile başladı, sonra bunu çift jakarlı makineler izledi ve gerçek bir patlama haline geldi. Moda endüstrisi tarafından harekete geçirilen bir jakar patlamasıydı bu. Şimdi, bu patlama sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada bitmiş gibi görünüyor” dedi.

Wolfgang Müller ayrıca, önemli bir niş pazar olan yatak kumaşı makinelerinin de ivme kaybettiğini açıkladı. Tüm makine üreticilerinin bu tür makineler için siparişte ciddi bir kayıp yaşadığını belirten Müller şunları söyledi; “Bunun sebeplerinden biri, örmeciler arasındaki güçlü fiyat rekabeti ve sonrasında fiyat düşüşü olabilir. Bu, örmecilerin karlılığını azaltırken, yeni makine yatırım yapma isteklerini de azaltıyor.”

Jakar makinelere ilginin azalması ve fiyat rekabetinin yanı sıra güçlü Euro’nun da müşterilerin daha az sayıda makine sipariş etmesine neden olduğunu kaydeden Müller, buna karşın Türk tekstil endüstrisinin çok iyi bir potansiyele sahip olduğunu vurguladı. Müller; “Sektörün yüksek seviyelerde seyretmesini sağlayacak makineleri, uzmanlığı ve tecrübesi var. Bununla birlikte, Türkiye’deki siyasi durum endüstriyi zayıflatma eğiliminde. Kumaş ve konfeksiyon alıcıları başka yerlerde iyi ürünler ve daha öngörülebilir politikalar bakmaya hızla başlar” diye konuştu.

Jakar Teknolojilere Talep Azaldı, Saya Örme Makineleri Potansiyele Sahip

2017 sonuna ilişkin değerlendirmeler yapan Wolfgang Müller, hem küresel hem de Türkiye pazarında jakarlı makinelerde yaşanan yavaşlamanın devam etmesini beklediklerini açıkladı. Müller, buna karşın ayakkabı üst kumaşı (saya)  üretimi için yuvarlak örgü makinelerinin daha da önemli olacağına inandıklarını kaydetti. Jakardaki kayıpların bu tür makinelerdeki kazançla telafi etmeyi umduklarını dile getiren Müller, bu potansiyeli iyi kullanmak istediklerini belirtti.

Mayer & Cie. ’nin şu anda ayakkabı üst malzemesi (saya) üretmek için çalışıyor
Mayer & Cie. ’nin şu anda ayakkabı üst malzemesi (saya) üretmek için çalışıyor

Müller Türk pazarının yakın geleceğine ilişkin olarak sözlerini şöyle sürdürdü; “Özellikle Türkiye’de mekanik makine satışlarının bir süre sabit kalmasını bekliyoruz. Ancak uzun vadede, satış rakamlarımızı istikrarlı bir seviyede tutabileceğimizden kuşku duyuyoruz. 2018’de Türk pazarından ciromuzun azalmasını bekliyoruz. Bu azalma yalnızca jakarlı ve yatak kumaşı makinelerine olan talep düşüşünden kaynaklanmıyor, aynı zamanda Türkiye’deki siyasi durum ve bugün Avrupa ile olan uyumsuzluklardan da kaynaklanıyor. 2018 yılında piyasaya çıkaracağımız yeni kumaş makinesiyle kaybettiğimiz pazar payını geri kazanmayı hedefliyoruz.”

Mayer & Cie. ’nin şu anda ayakkabı üst malzemesi (saya) üretmek için çalışıyor

Mayer & Cie.’nin şu anda ayakkabı üst malzemesi (saya) üretmek için bir makine üzerinde çalıştığını açıklayan Müller, yeni OVJA 1.6 EE 3WT/2WT’nin özellikle bu uygulamayı hedefleyen ilk makine olduğunu vurguladı. Müller; “Silindir içinde üç yönlü teknoloji ve rib kadranda iki yönlü teknoloji kullanılıyor, böylece maksimum model çeşitliliği sağlıyor. OVJA 1.6 EE 3WT /2WT özellikle çok renkli tasarımların mikro yapı elemanları ile birlikte üretimi için uygundur” dedi.

Yuvarlak örgü kumaşlarının, eğlence ve spor ayakkabılarının sayasında (shoe upper) gittikçe popüler hale geldiğini ifade eden Müller, bu uygulama için mevcut makineleri geliştirmenin yanı sıra OVJA 1.6 EE 3WT /2W gibi yeni ürünlerle portföylerini geliştireceklerini söyledi. Müller sözlerini şöyle bitirdi; “Dahası, yatak kumaşında yüksek üretkenlik için yeni bir makinemiz yolda. Kesinlikle tüm rakiplerin mevcut makine modellerinden daha iyi performans gösterecek.”

Almanya Abstadt merkezli yuvarlak örme makineleri uzmanı Mayer & Cie. başarılı marka yönetimi nedeniyle, bu yıl Haziran ayında Alman Marka Ödülleri’nden ‘Özel Mansiyon’ ödülüne ulaşmıştı.

Tekstil Örme Haberleri

Ekoten örme kumaşta hataların önüne Smartex çözümüyle geçti

Türkiye’nin en büyük kumaş üreticilerinden Ekoten Fabrics, yuvarlak örgü makinesindeki hatalı üretimi %0’a yakın bir orana azaltan Smartex V1...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied