Ana Sayfa » Güncel » Mısır yeni siparişlerle tekstil yatırımlarının hacmini arttırdı

Mısır yeni siparişlerle tekstil yatırımlarının hacmini arttırdı

Rieter ile Cotton & Textiles Holding Company arasında ITMA 2019’da imzalanan yatırım anlaşması genişledi.

Fatih Cengiarslanhttps://www.textilegence.com
Fatih Cengiarslan; Akademik İngilizce eğitimini Batı Avustralya Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönerek İstanbul Aydın Üniversitesi’nde İnternet Gazeteciliği ve Yayıncılık bölümünü bitirip, Litvanya – Kaunas Teknoloji Üniversitesi’nde interaktif media üzerine 8 aylık eğitim aldı. Daha sonra Eskişehir Anadolu Üniversitesi girerek İşletme Fakültesini başarıyla tamamladı. CNNTURK’ kanalında stajını tamamladıktan sonra Referans Gazetesi’nde çalışmaya başladı. 2 yıl sonra Textilegence markasıyla tekstil endüstrisine yönelik kendi medyasını kurdu. Şu anda Textilegence.com, Printing3D ve NEFA PR Ajansı’nın 6 yıldır yönetimini yapmaktadır.

Mısır yeni siparişlerle tekstil yatırımlarının hacmini arttırdı
Mısır yeni siparişlerle tekstil yatırımlarının hacmini arttırdı

Mısır Yatırım ve Serbest Bölgeler Genel Müdürlüğü İsviçre Büyükelçiliği ile işbirliği ile Kahire’de Mısır-İsviçre Yatırım Forumu düzenledi. Forumda iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi ele alındı. Forumda ayrıca, Mısır tekstil endüstrisinin modernizasyon programıyla ilgili ek sözleşmeler Rieter ile Cotton & Textiles Holding Company arasında imzalandı.

Mısır’ın tekstil yatırım hacmini ve siparişlerini arttıran bu sözleşmeler, Mısır Kamu Sektörü Bakanı H. E. Hiskam Tawfik ve İsviçre Meclis Üyesi, Federal Ekonomik İşler, Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanı Guy Parmelin’in katılımıyla, Cotton & Textiles Holding Company Başkanı Dr. Ahmed Moustafa ve Rieter CEO’su Dr. Norbert Klapper tarafından imzaladı.

Geçen yıl Barselona’da gerçekleşen ITMA 2019 fuarında kompakt ve eğirme sistemlerini kapsayan 180 milyon İsviçre frangı değerinde yedi proje anlaşması imzalanmıştı. Son ek sözleşmelerle birlikte bu yatırım hacmi yaklaşık 210 milyon İsviçre Frangına çıktı.

Rieter, siparişlerin tamamı için ödemenin 2020 yılının ilk yarısında tamamlanmasını bekliyor. Firma, 3 Şubat tarihini itibariyle 165 milyon İsviçre Frangı sipariş ödemesinin gerçekleştiğini açıkladı.

Rieter CEO’su Dr. Nolbert Klapper imza töreninde çok memnun olduklarını söyledi. Dr. Klapper şunları dile getirdi; “Bugün üzerinde anlaştığımız programın bir sonraki adımı, Cotton & Textiles Holding Company ile Rieter arasındaki güçlü ortaklığın altını çiziyor. Mısırlı partnerlerimize Rieter’e güven duymaya devam ettikleri için teşekkür ediyorum. Cotton & Textiles Holding Company’i modernizasyon programının başarılı olması için desteklemek için elimizden geleni yapacağız”.

Mısır yatırımlarla tekrar canlanıyor

Son yıllarda tekrar istikrarlı bir siyasal ve ekonomik görünüme kavuşan Mısır, üretim ve ihracat pazarlarındaki gücünü arttırmak için yatırımlara hız verdi. Dünyanın önemli pamuk üreticilerinden olan ülke için tekstil endüstrisi ana iş kollarının başında geliyor.

Mısır’ın en büyük tekstil işletmesi konumundaki Cotton & Textiles Holding Company, ITMA 2019 fuarında kapsamlı bir dizi yatırım anlaşmasına imza atmıştı. Dokuma ve eğirme teknolojileri başta olmak üzere, terbiye, baskı ve dikiş segmentlerini kapsayan yaklaşık 1 milyar euroluk yatırım, büyüklüğü ile gündemin ana konusu olmuştu.

İsviçre Meclis Üyesi, Federal Ekonomik İşler, Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanı Guy Parmelin, anlaşmanın imzalandığı forumda yaptığı konuşmada iki ülke arasında 110 yıldır ekonomik ve ticari ilişkiler olduğunu söyledi. İsviçre istatistiklerine göre, 2019 yılında Mısır ile ticaretin hacmi yaklaşık 1,3 milyar dolara ulaştı. Halihazırda Mısır’da 1,8 milyar dolarlık yatırımla 60’dan fazla İsviçre şirketi yer alıyor.

Güncel Haberler

Textilegence Temmuz Ağustos 2021 sayısı ile yaz canlanıyor

Yeniden normalleşmenin başladığı haziran ayından itibaren birçok sektörde ciddi bir canlanma görülüyor. Yaz aylarına denk gelen bu dönemde tekstil ve...

Yeşim Tekstil Ağrı ilinde yatırımlarını sürdürüyor

Hazır giyim ve ev tekstili alanında faaliyet gösteren Yeşim Tekstil Ağrı yatırımlarıyla bölgenin ekonomik ve sosyo-kültürel gelişimini desteklemeyi sürdürüyor....

TGSD rekabette sürdürülebilirlik ve dijital dönüşüme vurgu yapıyor

Türk tekstil ve giyim sektörünün önde gelen çatı örgütlerinden Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Türkiye’nin hazır giyim ihracatının yarısından...

Aksa Akrilik akıllı tekstile yatırım yapıyor

Aksa Akrilik ‘Girişimciliğe Değer’ programı ile yenilikçi ve sürdürülebilir teknolojiler geliştiren projelere destek olmaya yeni İltema yatırımıyla devam ediyor....
error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied