Monforts Daha Gelişmiş Ama Daha Basit ve Akıllı Çözümler Sunuyor

Tekstil terbiye ve boya teknolojilerinde yeni verimlilik seviyeleri için dijital teknolojileri kullanan Monforts, ITMA 2019’da ziyaretçilerine yeni döneme ilişkin ipuçları verdi.

Emre Yoleri
Emre Yolerihttps://www.textilegence.com
Belçika’da College St.Vincent’da lise eğitimini tamamlayan Yoleri, Türkiye’ye dönerek Gazi Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde üniversite eğitim almaya başlamıştır. Bu bölümü yarıda bırakarak Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini tamamlamıştır. Bahçeşehir Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisans’ına devam etmektedir. 2005 yılında çalışma hayatına atılan Yoleri, kamu ve özel sektörde müşteri ilişkileri, strateji planlama ve raporlama alanlarında yöneticilik yapmış, proje bazlı çalışmalar yürütmüştür. 2015 yılından bu yana NEFA PR yayıncılıkta uluslararası ilişkiler, proje geliştirme, organizasyon ve yazı işleri alanlarında görev almaktadır.
Ana Sayfa » Terbiye » Monforts Daha Gelişmiş Ama Daha Basit ve Akıllı Çözümler Sunuyor

Monforts Daha Gelişmiş Ama Daha Basit ve Akıllı Çözümler Sunuyor
Monforts Daha Gelişmiş Ama Daha Basit ve Akıllı Çözümler Sunuyor

Tekstil prosesleri geliştikleri kadar daha karmaşık hale geldi. Bu ise uzayan süreci, fazladan yatırım ve üretim maliyeti ile olası işlem hatalarını da beraberinde getirdi. Ancak dijitalleşme ve Endüstri 4.0 bunu tersine çevirecek yeni olanaklar sunuyor. Monforts katıldığı ITMA 2019 fuarında, daha basit ve daha akıllı tekstil proseslerinin mümkün olduğunu gözler önüne serdi.  Tekstil terbiye ve boya teknolojilerinin güçlü markası Monforts, fuar boyunca tekstilcilerin en çok ziyaret ettiği stantlardan birine sahip oldu.  Firma sektör profesyonellerini yeni terbiye ve denim boyama makinelerinin yanı sıra, dijitalleşmenin olanaklarıyla karşıladı.

Fuar boyunca yoğun bir ziyaretçi ilgisi ile karşılaştıklarını söyleyen Monforts Satış ve Pazarlama Başkan Yardımcısı Klaus Heinrichs, birçok önemli projeye imza atıldığını açıkladı. Textilegence’ın sorularını yanıtlayan Heinrichs; “Özellikle Hindistan, Pakistan ve Bangladeş’den önemli ziyaretçi sayılarına ulaştık. Bu bölge özellikle denim üretimi açısından hedef pazarlarımız arasında öne çıkıyor. Standımızda ayrıca Türkiye’den çok sayıda ziyaretçiyi de ağırladık” dedi.

Heinrichs, 2017 ve 2018 yıllarında dünyadaki en büyük pazarlarının Hindistan, Avrupa’daki en büyük pazarlarının ise Türkiye olduğu bilgisini verdi. Heinrichs; “Türkiye’de yaklaşık 17 büyük projemiz var. Ancak bu sayı geçen yıl ve bu yıl azalma gösterdi. Buna karşın pazarın tekrar canlanacağı yönünde olumlu bir beklentiye sahibiz” diye konuştu.

Monforts Dijital İkiz gerçek üretimin sorunlarını aşıyor

“Yeni bir dijital devrime giriyoruz ve daha başındayız” diyen Klaus Heinrich, bunun verimlilik artışında ciddi bir etkisi olacağını vurguladı. Monforts’un Dijital İkiz sistemini yaratarak dijitalleşmenin temelini attığını belirten Heinrichs sözlerini şöyle sürdürdü;

“Son gelişmiş sensör teknolojisinden yararlanan Dijital İkiz, kapsamlı makine verilerinin buluta gerçek zamanlı olarak haritalandırılmasını sağlıyor. Makine performansı ve üretim süreci ile ilgili tüm özellikler Dijital İkiz sayesinde kontrollü planlama ve üretim için oldukça basitleştirilmiş ve hedef odaklı bir analiz sağlamak için haritalanabiliyor. Bu tür analizlerden elde edilen öngörüler, gerçek üretim sürecini optimize etmek için kullanılabiliyor. Aynı zamanda, olası hata kaynakları tahmin edilebiliyor ve ortadan kaldırılabiliyor, bu da makinenin kullanılabilirliğini arttırırken, duruş süresini önemli ölçüde azaltıyor.” Heinrichs, Dijital İkiz özelliğinin artık Monforts’un tüm makine ve sistemleri içinde kullanılabileceğini duyurdu.

Heinrichs, bir sonraki adımda, Monforts Smart Support (Akıllı Destek) ve Smart Check (Akıllı Kontrol) uygulamaları kullanılarak anlık duruma genel bakış için verilere kolayca erişilebildiğini hatırlattı. Dijital İkiz sisteminin aynı zamanda Akıllı Kontrol sensörleri ile sistemin aşınmış parçaları hakkında önceden bilgi verdiğine değinen Heinrichs, müşterilerin akıllı telefon ve tabletlerinden direkt parça siparişi verebildiklerine değindi. Heinrichs, Arttırılmış Gerçeklik teknolojisinin şu anda pazarlama için iyi bir araç olduğunu, önümüzdeki dönümde ise bu teknolojinin servis ve bakım işleri için de kullanılacak şekilde geliştirileceğini sözlerine ekledi.

MonforClean ile tasarrufta yeni seviye

ITMA 2019’da Monforts Montex stenterinin enerji optimizasyonlu versiyonunu ilk kez sundu. Yeni MonforClean atık hava sisteminin ve diğer benzersiz proses yenilikleriyle, Montex stenterlerinin enerji tüketimi %13 oranında azaltıldı. Stenter’e dahil edilen MonforClean modülü ek bir alana gereksinim duymuyor. Ayrıca, ikincil kurulum maliyeti de ortadan kalkıyor.

Terbiye hatlarını geliştirmeyi sürdüren Monforts, makine giriş ve çıkışlarında ortam havasından etkilenmeyi ortadan kaldırmak için biyoniklerden faydalandı. Bu malzeme makine giriş ve çıkışını hava geçirmez şekilde kapıyor. Kürleşen farklı kumaşların profiline sürekli uyum sağlayarak, mutlak minimum soğuk havanın alınmasını ve sadece en az miktarda sıcaklığın kaçmasını mümkün kılıyor.

Ek enerji tasarrufu için Montex stenterinin önüne bir Monforts Eco Applicator monte edilmesi başarılı sonuç veriyor. Daha sonraki kurutma için gereken enerjide büyük bir azalma yaşanırken, terbiye işlemindeki fazla likör miktarını aşağıya çeker. MonforClean modülü kokuları giderirken, ısı geri kazanım ve atık hava işleme işlemlerini otomatik hale getiriyor. Böylece geleneksel bir stenter ile karşılaştırıldığında toplamda %40’lık enerji tasarrufu söz konusudur.

Çok renkli iplik boyamada devrimci bakış; CYD

ITMA 2019’da lansmanı gerçekleşen bir başka çözüm, Econtrol® boyama sistemine dayanan iplik boyamada devrim niteliğindeki yeni CYD çok renkli iplik boyama sistemi oldu. Econtrol®, Monforts’un kontinü boyamada kullanılan ve kuru boyarmaddelerin kurutma sırasında selüloz elyaflarına sabitlendiği bir pad-dry (emdirme kurutma) işlemidir ve CYD çok renkli iplik boyama sistemi, Eco Bleach işlemi de dahil olmak üzere, buna dayanan bir dizi yeni konsept sunuyor.

CYD sistemi ayrıca kalite, esneklik, ekonomik uygulanabilirlik ve üretkenliği arttırmak için denim dokuma hazırlık işlemlerine – eğirme, direkt leventleme, çözgü ve levent bağlama, sonrasında haşıllama ve boyama – yeni fonksiyonları ve prosesleri entegre ediyor.

Monforts’un Türkiye temsilcisi Neotek ile mükemmel bir işbirliği yürüttüğünü dile getiren Klaus Heinrichs, bu pazardaki başarılarında bu işbirliğinin çok etkili olduğunu söyledi.

Tekstil Terbiye Haberleri

Devan ve Jeanologia sürdürülebilir tekstil için birlikte çalışıyor

Sürdürülebilir ve fonksiyonel tekstil terbiyelerinde öncü şirketlerden Belçika merkezli Devan, iklim değişikliği, su tüketimini azaltma ve sürdürülebilirlik adına önemli...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied