Hesabım

Ana Sayfa » Güncel » Öz İplik İş artan enflasyona karşı ses yükseltti

Öz İplik İş artan enflasyona karşı ses yükseltti

Öz İplik İş Genel Başkanı Rafi Ay, enflasyonla mücadelede toplumsal uzlaşının önemine dikkat çekti.

Yağmur Melis Şimşek
Yağmur Melis Şimşekhttps://www.textilegence.com/
Yağmur Melis Şimşek, Saint-Benoît Fransız Lisesi’nde eğitim görmüş, ardından Anadolu Üniversitesi’nde iki yıllık Fotoğrafçılık Bölümü’nü tamamlamıştır. Daha sonra lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nde sürdürmüş, mezuniyetin ardından ise 2017 yılında iş hayatına atılmıştır. Pek çok farklı projede, fotoğrafçılık ve grafik tasarımcılığın yanı sıra teknoloji alanında içerik ve haber yazarlığı gibi çeşitli pozisyonlarda yer alan Şimşek, 2021 yılından bu yana Textilegence’da dış haberlerde yardımcı editör olarak görev yapmaktadır.

Öz İplik İş Sendikası Genel Başkanı Rafi Ay ve Genel Başkan Yardımcıları Ankara’da 7. kez  düzenlenen ‘24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı Geleneksel Yemeği’nde basın mensupları ile bir araya geldi. Genel Başkan Yardımcıları Muzaffer Birdoğan, İbrahim Yıldız, Engin Doğan, Turgay Ulutürk, Basın Yayın Daire Başkanı Didem Demir, sendikanın üyesi bulunduğu HAK-İŞ konfederasyonu ve bağlı sendikaların basın danışmanları ile basın personellerinin de katıldığı programda, enflasyonla mücadelede toplumsal uzlaşının yanı sıra sendikalaşma ve sosyal diyalogun önemine vurgu yapıldı.

Toplantıda yaptığı konuşmada önümüzde ağır ekonomik sorunların olduğuna dikkat çeken Rafi Ay, enflasyonun en fazla ücretli çalışanları ve dar gelirleri etkilediğini söyledi. “Emek kesimi olarak bu sürece sessiz kalamayız” diyen Ay, bir an önce toplumsal bir uzlaşıyla enflasyona karşı mücadele edilmesinin en öncelikli taleplerinden biri olduğunun altını çizdi.

“Bugün yaşadığımız sorunların önemli bir kısmı, emek hareketinin baskılanmasından kaynaklanıyor”

“Bugün yaşadığımız sorunların önemli bir kısmı, emek hareketinin baskılanmasından, sendikalı çalışma hayatının olmamasından kaynaklanmaktadır” diyen Rafi Ay, ülkenin ekonomik ve sosyal sorunlarını aşmak için atılacak ilk adımın örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılması olduğunu belirtti. Ay sözlerini şöyle sürdürdü: “Artık sermaye kesimi, işveren kesimi kârlılık değil, işi, işçiyi, ekonomiyi, ülkeyi korumanın gerekli olduğunu anlamalı, bu dönüşüm sürecinin yükünü üstlenmelidir. Tarihi önemdeki bu süreci yönetmek de örgütlü toplumdan geçer. En önemlisi de işçilerin örgütlenmesinden geçer. İşverenler, artık şunu görmelidir: Örgütlü toplumdan yana başka çareniz yok!”

Öz İplik İş Sendikası Genel Başkanı Rafi Ay ve Genel Başkan Yardımcıları Ankara’da ‘24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı Geleneksel Yemeği’nde basın mensupları ile bir araya geldi.

Bu süreci yönetmek için; işçi, işveren ve siyasetin-hükümetin ortak çalışmasının yani yüz yıllık çözüm olan ‘sosyal diyalog’un gerektiğini vurgulayan Ay; “Ne yazık ki ülkemizde işveren kültürü, hala emekçilerin bu işin asli unsurlarından olduğunu kavrayamamıştır. Emek olmadan sermayenin anlamı yoktur. Toplu pazarlık ve sosyal diyalog olmadan da sağlıklı bir işyeri, sağlıklı bir ekonomi olması mümkün değildir” dedi.

“Öz İplik İş, işkolunun en fazla üyeye sahip sendikası olma aşamasına geldi”

Öz İplik İş’in, işkolunun en fazla üyeye sahip sendikası olma aşamasına geldiğini aktaran Rafi Ay, nihai hedeflerinin işkolunda olabilecek en yüksek sayıya ulaşarak, işkolundaki herkesin toplu pazarlık sisteminden, toplu sözleşmeden yararlanabileceği bir düzene gelmek olduğunu açıkladı.

Öz İplik İş’in Karabük’te örgütlü olduğu bir iş yerindeki üyelerinden birinin rakip sendikanın girişimiyle örgütlülüğünü sonlandırmak amacıyla darp ve tehdit edildiğini sözlerine ekleyen Ay; “Olay elbette yargıya intikal etti ve bu zorbalığın hukuki olarak cezasız kalmaması için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Bülten Aboneliği

Dijital Dergi Aboneliği (Yıllık 200TL)

Güncel Haberler

Yünsa, ikinci çeyrekte cirosunu yüzde 425 artırdı

Üst segment yünlü kumaş üretiminde dünyada lider firmalar arasında yer alan Yünsa, 2022 yılı ilk yarı finansal sonuçlarını açıkladı....

Textilegence Temmuz Ağustos 2022 sayısı yayınlandı

Textilegence Temmuz Ağustos 2022 sayısı her zamanki gibi tekstil sektöründe en yeni ekonomik ve teknolojik gelişmelere dair haberleri okuyucularla...

Küresel tekstil makine sevkiyatı 2021’de pandemi öncesini aştı

Pandemiye rağmen küresel tekstil endüstrisinde yatırımlar hız kesmedi. Uluslararası Tekstil Üreticileri Federasyonu (ITMF) tarafından yayınlanan 44. Yıllık Uluslararası Tekstil...

Türk tekstil sektörünün ihracat sonuçları yüzleri güldürdü

Türk tekstil sektörü 2022 yılının ilk altı ayında, geçen yılın aynı dönemine göre ihracat oranını %9,9 artırarak 6,8 milyar...