Ana Sayfa » Eğirme » Özbekistan İplik Endüstrisinin Kalite Beklentileri Artıyor

Özbekistan İplik Endüstrisinin Kalite Beklentileri Artıyor

Özbekistan iplik endüstrisinin kalite beklentileri artıyor. Orta Asya ülkesi Özbekistan dünyanın altıncı büyük pamuk üreticisidir. Ve daha da önemlisi, ham pamuk ihracatı söz konusu olduğunda, bu ülke ABD’den sonra ikinci sırada yer alıyor.

Fatih Cengiarslanhttps://www.textilegence.com
Fatih Cengiarslan; Akademik İngilizce eğitimini Batı Avustralya Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönerek İstanbul Aydın Üniversitesi’nde İnternet Gazeteciliği ve Yayıncılık bölümünü bitirip, Litvanya – Kaunas Teknoloji Üniversitesi’nde interaktif media üzerine 8 aylık eğitim aldı. Daha sonra Eskişehir Anadolu Üniversitesi girerek İşletme Fakültesini başarıyla tamamladı. CNNTURK’ kanalında stajını tamamladıktan sonra Referans Gazetesi’nde çalışmaya başladı. 2 yıl sonra Textilegence markasıyla tekstil endüstrisine yönelik kendi medyasını kurdu. Şu anda Textilegence.com, Printing3D ve NEFA PR Ajansı’nın 6 yıldır yönetimini yapmaktadır.

Özbekistan İplik harita loepfe zenit
Özbekistan İplik Endüstrisinin Kalite Beklentileri Artıyor

Toplam ekim alanlarının %80’den fazlası pamuk yetiştirmek için kullanılıyor. 2017 yılında, Özbekistan 2.7 milyon ton ham pamuk üretti, 2018 için bu miktarın %10 artması planlanıyor. Son 10 yılda, tekstil üretimin tüm değer zinciri boyunca yerel içeriği genişletmek için büyük çaba sarf edildi.

Günümüzde, Özbekistan’da işlenen ham pamuk miktarı toplam hasadın yaklaşık %40’ı kadardır. Hükümet, yerli ekonomide katma değer üretmek için önümüzdeki yıllarda bu değeri %100’e çıkarmayı hedefliyor. Başlıca önlemler, iplikhaneler ve diğer teksti işleme endüstrilerindeki yatırımların desteklenmesi şeklinde olacak. ‘Tekstil ve konfeksiyon ve triko endüstrilerinin daha da geliştirilmesi” başlıklı yatırım programı, ihracata yönelik nihai tekstil ürünleri ve yüksek katma değerli triko ürünleri üretmeyi hedefleyen çeşitli projeleri destekliyor. Projeler mevcut tesislerde modernizasyon, teknik ve teknolojik yeniden ekipman sağlama ile, tekstil sektöründe yeni girişimlerin kurulmasını kapsıyor.

Özbekistan iplik endüstrisinin kalite beklentileri artıyor: pamuk ipliği üretimi hızla gelişiyor

Bugün, ring ve open-end eğirme yapan 162 iplik işletmesinin büyük kısmı pamuk ipliği üretiyor. Tipik üretim spektrumu, Ne20 – Ne30 karde ipliklerden ve Ne20 – Ne40 penye ipliklerden oluşuyor. Özbekistan büyük bir pamuk üreticisi olduğu için iplik işletmelerinde işlenen ham pamuğun %100’ü ülke içinden sağlanıyor. Tekstil ürünleri için ana ihracat pazarları ise Rusya, Çin ve Türkiye’dir. Dikey üretim gamı genişledikçe, kalite kontrol gerekliliği ortadadır. İplik temizleyicileri, üretimi güçlendirmek için gereken tipik teknolojiler arasında yer alıyor.

Son yıllarda Özbekistan, dünyada eğirmede en hızlı büyüyen pazar olarak kabul ediliyor. Yeni iplik eğirme tesislerinin sayısı, yeni işletmeler ve mevcut iplik işletmelerinin genişlemesi ile, yıllık %30’luk bir büyüme gösteriyor. İplik Özbekistan’da en fazla gelişen sektör konumunda. Bu nedenle, son teknoloji iplik temizleyicilere olan talep çok büyük. Özellikle yabancı maddelerin tespiti ve balya ambalajından kaynaklanan pobipropilen elyafların temizlenmesi iplik işletmelerinde bir sorun haline geliyor.

Özbekistan iplik endüstrisinin kalite beklentileri artıyor: iplik kalite kontrolünde optik teknoloji

Geçtiğimiz birkaç yılda, sarımda optoelektronik kalite kontrolünde pazar lideri olan Loepfe, istikrarlı yeni siparişlerle pazar payını net olarak arttırdı. 2018 yılında Loepfe, YarnMaster iplik temizleyiciler için güçlü bir talep yaşadı. Örneğin, Özbekistan’ın en büyük iplikhanelerinden birisi olan L.T. International, yabancı elyaf algılamalı en yeni Loepfe ZENIT+’e sahip, Schlafhorst’tan 68 sarma makinesiyle donatıldı. Bu yenilikçi iplik temizleyicilerin kanıtlanmış optik teknolojisi, Özbekistan’ın zor çevre ve çalışma koşulları için en iyi seçenek olarak kabul ediliyor.

Yarım yüzyıldan beri Loepfe’nin ağırlıklı faaliyet alanı optik iplik temizleyicilerin İsviçre’de geliştirilmesi ve üretilmesi oluşturuyor. Loepfe, optik iplik temizleyicilerin önde gelen üreticisi olarak, YarnMaster iplik temizleyicileri ile sargı prosesinde tüm beklenti profillerine hitap ediyor ve bu nedenle dünya genelinde iplik fabrikaları için yetkin bir partner konumundadır.

YarnMaster ZENIT+ iplik temizleyicide bilinen her üç sensör teknolojisinin fonksiyonu birbirine daha iyi uyumlu hale getirildi ve optimize edildi. Optik iplik temizleyicileri sabit ölçüm sonuçları sunar. Değişen çevre koşulları YarnMaster ZENIT+ iplik temizleyicinin güvenilirliğini hiçbir şekilde etkilemez. İstenilen kaliteye ve sargı makinesinin randımanına bağlı kalite kesimleri sabit kalır.

Tekstil Eğirme Haberleri

Marzoli ITMA Asia’da dijital ve sürdürülebilir çözümleriyle yer alacak

Eğirme sürecinde performansı optimize eden komple eğirme hatları, bileşenler ve dijitalleştirilmiş çözümlerde önde gelen tedarikçilerden Marzoli, 12-16 Haziran tarihleri...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied