30 C
İstanbul
Cumartesi, Temmuz 20, 2024

HanesBrands, ünlü spor giyim markası Champion’ı Authentic’e satıyor

İkonik giyim markalarının küresel liderlerinden biri olan...

Türkiye tekstil ihracatında Asya, Amerika ve Orta Doğu yükselişte

Türkiye tekstil ihracatına ilişkin nisan ayı verileri...

Textilegence Mayıs Haziran 2024 sayısı yayınlandı

Textilegence Mayıs Haziran 2024 sayısı, haziran ayında...

1 Hour Shirt; hızlı modadan adil modaya

Fashion Revolution Germany ve döngüsel moda markası...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Saf gümüşün gücü Teksel Tekstil ile Türkiye pazarında 

Teknik TekstillerSaf gümüşün gücü Teksel Tekstil ile Türkiye pazarında 

- Haber Sponsoru -

Avrupa’nın önde gelen makine üreticileri ve sarf malzeme tedarikçilerinin Türkiye temsilciliğini yürüten Teksel Tekstil A.Ş., 2004 yılında yollarının Shieldex markasıyla kesişmesiyle birlikte saf gümüş iplik, elyaf ve kumaşların avantajlarını görerek bunları müşterilerine sunmaya başladı. Daha sonra Umorfil elyafını pamuk ve saf gümüş elyaflarıyla harmanlayarak çok özel bir iplik elde eden Teksel Tekstil, saf gümüşün farklı amaçlarla kullanılmasının önünü açarak, bu alandaki çalışmalarının kapsamını genişletti.

Shieldex’in saf gümüş kaplı fonksiyonel ürünleri medikal ürünlerden, askeri ekipmanlara, savunma sanayinden elektronik parçalar üreten fabrikalara kadar birçok uygulama alanında kullanılıyor. Oligodinamik etkinliği sayesinde 650 farklı türde bakterinin ve mikrobun DNA’sını parçalayarak çoğalmalarını engelleyen saf gümüş kaplı iplikler, ayrıca yara ve yanık tedavisinde de kullanılıyor. 

Teksel Tekstil A.Ş.’nin Genel Müdürü Dursun Ferikel saf gümüşün, kullanıldığı oranlara bağlı olarak anti-statik, anti-bakteriyel ve anti-fungal (mantar önleyici) özellikler sağladığını söyledi. Buna ek olarak doğru kullanım tekniği ile günümüzün görünmeyen hayati tehlikesi sayılan elektromanyetik dalgalara karşı kalkanlama yapabilecek gümüşlü ürünler de tasarlanabildiğini aktaran Ferikel; “%100 kalkanlamanın yapılabileceği Savunma Sanayii ürünlerinin yanı sıra mobil cihazların, Wi-Fi ve benzeri kablosuz haberleşme aygıtlarının zararlı etkilerinden anne adaylarını ve özelikle bebekleri %85-90 oranlarında koruyabilecek ürünler de geliştiriliyor” diye konuştu. 

Saf gümüş kaplı ürünlerin; medikal dünyasından farklı amaçlar için kullanılan günlük kıyafetlere (hamile ve bebek giysileri, çoraplar, iç çamaşırları, sporcu kıyafetleri, eldivenler, atletler, diyabetik ürünler, cilt maskeleri vb.), askeri ekipmanlardan savunma sanayisine, elektronik parçalar üreten fabrikalara kadar birçok alanda talep gördüğünü söyleyen Ferikel; “Yurt dışında saf gümüş kaplı ürünlerin yara ve yanık tedavisinde de kullanım alanları olduğunu biliyoruz. Bu uygulamanın ülkemizde de yaygınlaştırılması için üstün çaba harcıyoruz” dedi.

Teksel Tekstil A.Ş.’nin Genel Müdürü Dursun Ferikel   Görsel Kaynak: Teksel Tekstil
Teksel Tekstil A.Ş.’nin Genel Müdürü Dursun Ferikel Görsel Kaynak: Teksel Tekstil

Teksel Tekstil Silverion Collagen ipliğiyle saf gümüşün avantajlarını bir adım öteye taşıyor

Saf gümüş kaplı ipliklerin farklı liflerden imal edilmiş diğer ipliklerle birlikte kullanıldığını belirten Dursun Ferikel sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu üstünlükten yararlanarak optimum karışım kombinasyonları konusuna uzun yıllarını veren teknik danışmanlarımızın bizleri yönlendirmesi ile atık balık pullarından elde edilen Umorfil elyafı üreticisiyle bir iş birliği yaptık. Umorfil elyafını pamuk ve saf gümüş elyaflarıyla harmanlayarak çok özel bir iplik elde ettik. Bunun için birçok farklı oranda karışımı uzun yıllar test ettik. Nihayetinde %5 saf gümüş, %60 Umorfil ve %35 Pamuk elyaf karışım oranıyla optimum performans seviyesine ulaşabildik. Silverion Collagen isimli ipliğimiz için “Faydalı Model” başvurumuzu da yaptık. Saf gümüş nemli ortamda daha yüksek miktarlarda iyon salınımı yaparak etkinliğini artırdığından, Umorfil’in yün gibi yüksek nem tutabilme özelliği bu amaca yönelik gücümüzü daha da artırdı. Böylece saf gümüş ve Umorfil elyafları harika bir uyum yakalamış oldu.”

Silverion Collagen’in akredite testlerden geçerek EKOTEKS kurumundan Anti-Statik, Anti-Bakteriyel ve Anti-Fungal sertifikalarını aldığını belirten Ferikel; “İpliğimiz ile örülen bazı kumaşların Anti-UV ve Termal özelliklere sahip olduğunu da gördük. Umorfil sayesinde ipliğimiz oldukça yüksek oranlarda nem tutabiliyor ve atık balık pullarından gelen Kolajen Peptid Polimerleri ile cildi doğrudan destekliyor. Bu özellik insan sağlığı açısından büyük önem arz ediyor. İpliğimiz ayrıca özel bir laboratuvarda yaptırdığımız Anti-Aging (Yaşlanma Karşıtı) testini de başarıyla geçti” dedi.

Bu iplikte kullanılan Umorfil ve saf gümüş elyaflarının Oeko-Tex Standard 100 Class-I sertifikasına sahip olduğunu sözlerine ekleyen Ferikel; “Bu faydalı ve akıllı iplikle; iç çamaşırları, atletler, taytlar, bebek kıyafetleri, hamile giysileri, askerimize özel tasarım iç kıyafetler, parmaklı çoraplar, toparlayıcı karın korseleri, sporcu kıyafetleri, içlik, cilt tedavisi görenlere destek olması için özel eldivenler ve daha birçok faydalı ürün yapılıyor” diye konuştu. Cilde temas eden ürünlerde nano teknoloji kullanımına karşı olduklarını sözlerine ekleyen Ferikel, Silverion Collagen ipliğinde kesinlikle nanoteknolojiyi ve apre ile verilen kimyasalları kullanmadıklarının altını çizdi.

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler