Ana Sayfa » Güncel » Satışları düşen Inditex Group ilk kez zarar açıkladı

Satışları düşen Inditex Group ilk kez zarar açıkladı

Grup geçen yıl ilk çeyrekte 734 milyon Euro kar duyurmuştu.

Emre Yolerihttps://www.textilegence.com
Belçika’da College St.Vincent’da lise eğitimini tamamlayan Yoleri, Türkiye’ye dönerek Gazi Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde üniversite eğitim almaya başlamıştır. Bu bölümü yarıda bırakarak Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini tamamlamıştır. Bahçeşehir Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisans’ına devam etmektedir. 2005 yılında çalışma hayatına atılan Yoleri, kamu ve özel sektörde müşteri ilişkileri, strateji planlama ve raporlama alanlarında yöneticilik yapmış, proje bazlı çalışmalar yürütmüştür. 2015 yılından bu yana NEFA PR yayıncılıkta uluslararası ilişkiler, proje geliştirme, organizasyon ve yazı işleri alanlarında görev almaktadır.

İspanyol perakende ve moda devi Inditex Group, tarihinde ilk kez zarar açıkladı.  1 Şubat – 30 Nisan arasını kapsayan 2020 yılının ilk çeyreğinde, Covid-19 pandemisi nedeniyle Inditex Group mağazalarının %88’i kapandı ve bu süreçte satışlar %44 düştü.  Zara, Massimo Dutti, Pull & Bear, Bershka, Stradivarius, Oysho ve Uterque markalarını barındıran Inditex Group, yılın ilk çeyreğinde 409 milyon Euro zarar etti. Grup geçen yıl ilk çeyrekte 734 milyon Euro kar duyurmuştu.

Yılın ilk çeyreğinde mağazalarının büyük bölümü kapalı kalan Inditex Group, %44 düşüşle 3,3 milyar Euro satış seviyesinde kaldı. Nisan 2020 sonu itibariyle grubun stokları bir önceki yıla göre %10 daha düşük seviyede seyretti. Grup bu dönemde pandemiye karşı tıbbı ve sağlık ekipman harcamalarına karşın aktif maliyet kontrolü sayesinde faaliyet giderlerini %21 azaltmayı başardı. Nisan 2019’da 6,7 milyar Euro net nakit pozisyonu olan Inditex, 2020 nisan ayında ise 5,8 milyar Euro açıkladı. Grup yılın ilk çeyreğinde alınan önlemlere karşı 508 milyon Euro faiz ve vergi öncesi kar (FVÖK) kaybı ve 175 milyon Euro net zarar elde etti.

Mağaza satışları düştü, online satışlar patladı

Mağazaların kapalı kaldığı bu dönemde Inditex online satışlarda ise %50 oranında artış elde etti. Sadece nisan ayı ele alındığında internet satışlarındaki artış %95 olarak gözlemlendi. Inditex Group’un İcra Kurulu Başkanı Pablo Isla ayrıca, grubun geleceğini şekillendirecek olan 2020-22 stratejik planını açıkladı. Bu plana göre şirket online satışları arttırmayı hedefliyor. Bunun için online altyapısına 1 milyar Euro ve mağazaların entegrasyonu için ek 1,7 milyar Euro para harcaması gerekecek. Grup, bu dönem içinde tamamlanacak olan tescilli dijital platformunu da tanıttı. Bu kapsamda firma 2022 yılına kadar online satışların toplam satışların %25’inden fazlasını oluşturmasını hedefliyor. 2019 yılında online satışların payı %14 olarak hesaplanmıştı.

Grubun tescilli dijital platform planın önemli bir yönünü tüm dijital işlemlerin yürütüleceği Inditex’in Açık Platform (IOP) projesi oluşturuyor. e-ticaret platformundan başlayarak, envanterler, satın alma, dağıtım ve siparişler, esneklik ve hayati ölçüde ölçeklenebilirlik dahil olmak üzere tüm ilişkili süreçler dijital ortamdan yönetilecek. Konfigürasyonu 2018’e dayanan bu platform şu anda %60 operasyonelliğe sahip ve bunun 2020-22’de bunun %100’e ulaşması hedefleniyor.

Satışları düşen Inditex Group ilk kez zarar açıkladı
Satışları düşen Inditex Group ilk kez zarar açıkladı

Inditex sürdürülebilir ve akıllı entegre bir mağaza yapısıyla yıllık %4-6 gibi bir büyüme elde etmeyi bekliyor. Mağazalar şehirlerin en stratejik alışveriş bölgelerinde bir moda merkezi gibi hareket edecek ve küresel çapta birbiriyle ağ üzerinde bağlı olacak. Bu amaçla Inditex, tüm markalarının e-ticaret kapasitesini güçlendirmeyi planlıyor. Grup ayrıca 2020 sonuna kadar entegre envanter yönetimi için RFID sistemini tüm markalarına uygulayacak.

2012 yılından bu yana mağaza yükseltme planını sürdüren Inditex, bugün 7,412 olan mağaza sayısını küçükleri kapatarak 6,700-6900 arasında oluşturmayı planlıyor. Grup, mağaza sayısını azaltmayı planlarken çalışan sayısını sabit tutmayı hedefliyor.

Inditex Group’un bir başka hedef noktası da sürdürülebilirlik olacak. Fiziksel ve online mağazalar birer sürdürülebilirlik merkezi gibi hareket edecek. Yani, daha az ve yenilenebilir enerji kullanılacak, tek kullanımlık plastiklere yer verilmeyecek, tüm malzemeler geri dönüştürülecek ve tüm giysilerin yeniden kullanımı teşvik edilecek.

Güncel Haberler

İsveç otomasyonu ile Avrupa tekstil endüstrisi dışa bağımlılığını azaltıyor

Avrupa tekstil endüstrisi dışa bağımlı yapısını gözden geçirdiği bu günlerde otomasyon çözümlerinden faydalanıyor. Yüksek kaliteli yaka bandı kesme makinelerini...

Arjen Evertse, Mimaki EMEA Satıştan Sorumlu Genel Müdürü olarak atandı

Geniş format inkjet baskı makineleri ve kesim plotterlarının lider markası Mimaki, bugün yaptığı bir açıklamayla, 1 Eylül 2021 tarihinden...

Textilegence Mayıs – Haziran 2021 sayısı yayınlandı

Pazarlar tekrar canlanıyorken, Textilegence’ın 48. sayısı güncel gelişmelerden haberleri ve özel editoryal içeriğiyle sizi bu ‘yenilenmeye’ hazırlıyor. Textilegence Mayıs...

Teksel Tekstil sadece makine değil, güven ve tecrübe sunuyor

Türk tekstil sektörünün güçlenmesinde teknolojik yeniliklerin hızla ve en uygun koşullarda elde edilmesi büyük bir önem taşıyor. Teksel Tekstil...
error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied