22.5 C
İstanbul
Pazartesi, Ekim 2, 2023

Textilegence Temmuz Ağustos 2023 sayısı yayınlandı

Textilegence Temmuz Ağustos 2023 sayısı tekstil makinelerinin...

Sun Tekstil kapasitesini %15 artırıyor 

Türkiye’nin konfeksiyon üretimi ve ihracatında lider firmalar...

Türk tekstil ihracatı yılın ilk yarısını düşüşle kapattı 

Dünyanın en büyük tekstil ihracatçıları arasında yer...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Rusya-Ukrayna Savaşı Türk tekstil sektörünü nasıl etkiliyor?

Uzun yıllardır Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilim, 2014...

Sperotto Rimar’ın sürdürülebilir terbiye teknolojileri ITME 2022’de

TerbiyeSperotto Rimar’ın sürdürülebilir terbiye teknolojileri ITME 2022'de

- Terbiye Haber Sponsoru -

Santex Rimar Group’un üyesi ve önde gelen tekstil terbiye makineleri üreticilerinden Sperotto Rimar, 8-13 Aralık tarihlerinde Greater Noida, Uttar Peradeş eyaletindekiIEML’de düzenlenecek olan ITME India 2022’de yaratıcılığı ve sürdürülebilirliği bir arada sunan ürün portföyünü tanıtacak. Şirketin Salon 5’teki H5F5 Standını ziyaret edenler; pek çok farklı uygulamaya ideal bir görünüm, dokunuş ve işlevsellik getirme, akıllı inovasyon ve çevreye saygılı üretime yönelik müşteri ihtiyaçlarını karşılayan çözümleri hakkında ilk elden bilgi alma fırsatı bulacak.

Sperotto Rimar, kumaş terbiyesi için makine geliştirmede iki enerji tasarrufu stratejisi izliyor. İlki, terbiye sürecini kısaltmak için bir veya daha fazla üretim adımını ortadan kaldıran bir teknolojiyi hedefliyor. Enerji tüketimini önemli ölçüde azaltabilen motorlar, elektrikli ve elektronik kontrol gibi yenilikçi bileşenlerin kullanılması da aynı ölçüde önem taşıyor.

Terbiye süreçlerini optimize etmek ise enerji tasarrufu sağlamanın bir başka yolunu oluşturuyor. Günümüzde en yüksek enerji tasarrufu potansiyeli için; proseste buhar, su veya elektrik kullanımının azaltılması ve tüketilen enerjiyi sınırlamak veya kısmen geri kazanmak için teknik çözümler benimsemek önem taşıyor.

Sperotto Rimar, daha kısa proses ile terbiyede büyük bir etki sağlıyor

Decofast dekatürleme makinesi kesintili bir prosesin yerine geçerek önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlıyor. Belirli kumaş türlerinde, kullanıcıların basınçlı doğrudan buharlamanın bir geçişini atlamasına olanak tanıyor. Bu kısaltılmış süreç, daha düşük enerji tüketimi ile sonuçlanıyor ve daha az işçilik gerektiriyor. Daha sürdürülebilir dekatürleme sağlayan teknoloji; terbiyecilerin çevresel ayak izi azaltılmış makineler veya enerji tasarrufu ihtiyaçları için acil çözümler talep etmelerinden önce 2000 yılının başında tanıtıldı.

Universa kumaş relaksiyon/rahatlatma makinesi %30 daha az buhar ve enerji sağlıyor

Universa kumaş relaksiyon rahatlatma makinesi, gevşetme, çekme ve kabartma efektlerinin gerekli olduğu her yerde kullanılabiliyor. Yünden sentetik kumaşlara kadar farklı terbiye alanlarında geniş uygulama alanına sahip bulunuyor. Yapılan testler buhar tüketimini büyük ölçüde azaltmak için tasarlanan Universa’nın, geleneksel teknolojiye kıyasla %30 daha az buhara ihtiyaç duyduğunu ortaya koyuyor. Sonuç olarak, makine beklenen kalite sonuçlarına ulaşırken %30 daha az enerjiye ihtiyaç duyuyor.

Sperotto Rimar’ın sürdürülebilir terbiye teknolojileri ITME 2022’de

Novaone, proseste kullanılan kimyasalların %99’dan fazlasını geri dönüştürüyor

Son 50 yılın en çevre dostu solvent temizleme makinelerinden biri olan Novaone, sentetik kumaşların temizlenmesi için geleneksel suyla temizlemeye ideal bir alternatif olarak pazarda yer alıyor. Sürekli olarak geliştirilen teknoloji bu nedenle çeşitli malzemeler üzerinde mükemmel temizleme performansını kolaylaştırıyor. Makine, proseste kullanılan kimyasalların %99’dan fazlasını geri dönüştürüyor.

Compas, sıkıştırma bandı sıcaklığını düşürüyor

Sperotto Rimar’ın örme ve dokuma kumaşlar için Compas açık en sıkıştırma ve terbiye makinesi, sıkıştırma kayışı sıcaklığını azaltmak için dolaylı bir su soğutma sistemi kullanıyor. Bu sistem ile su, sıcaklığını doğru seviyede tutmak için bir soğutucudan geçirilerek geri kazanılıyor. Bu teknoloji saatte yaklaşık üç metreküp tasarruf sağlayabiliyor. Tamamen kirlenmemiş olan bu su, sürekli olarak geri kazanılabiliyor ve makinede yeniden kullanılabiliyor.

Başka bir özellik ise, teknoloji tabanlı süreç optimizasyonu yoluyla minimum çevresel ayak izi sağlıyor. Kuru terbiye işleminden önce kullanılan kimyasallar, kumaşın son görünümünü ve dokunuşunu geliştirmek için tipik olarak yumuşatıcılar veya reçinelerden oluşuyor. Bunlar daha sonra nihai giysiye aktarılıyor. Makine bu kimyasalların etkisini kısmen telafi ettiğinden, bu tür kimyasalların seviyesini önemli ölçüde azaltmak mümkün oluyor. Eşsiz kompaktlama yöntemi sayesinde Compas, kısmen kullanılan yumuşatıcılardan ve esas olarak makine tasarımındaki özel malzemelerden kaynaklanan ipeksi bir dokunuş sunuyor.

Doğal esneklik genellikle dokuma aşamasında elastan (sentetik elastik iplik) katılarak elde ediliyor. Bununla birlikte, elastanın kendisinin bozulması zordur. Compas, aynı derecede esnekliği ancak %100 ‘doğal’ bir nihai ürünle sağlar. Bu teknoloji sayesinde, çevreyi korumak artık son kullanıcıların kumaşların dokunuşundan ve hissinden ödün vermesi gerektiği anlamına gelmiyor.

Sperotto Rimar ayrıca mümkün olduğunca fazla enerji tasarrufu sağlamayı hedefleyen makine bileşenlerini her zaman en yeni nesil teknolojiden seçiyor. Kurulu motorların IE 3 tipinde olması buna örnek olarak verilebilir.

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler