Hesabım

Ana Sayfa » Güncel » Sun Tekstil yılın ilk çeyreğinde karını yüzde 23 artırdı

Sun Tekstil yılın ilk çeyreğinde karını yüzde 23 artırdı

Sun Tekstil, 2022 yılının ilk çeyreğinde net satışlarını beklentilerin yüzde 23 üzerinde gerçekleştirdi.

Yağmur Melis Şimşek
Yağmur Melis Şimşekhttps://www.textilegence.com/
Yağmur Melis Şimşek, Saint-Benoît Fransız Lisesi’nde eğitim görmüş, ardından Anadolu Üniversitesi’nde iki yıllık Fotoğrafçılık Bölümü’nü tamamlamıştır. Daha sonra lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nde sürdürmüş, mezuniyetin ardından ise 2017 yılında iş hayatına atılmıştır. Pek çok farklı projede, fotoğrafçılık ve grafik tasarımcılığın yanı sıra teknoloji alanında içerik ve haber yazarlığı gibi çeşitli pozisyonlarda yer alan Şimşek, 2021 yılından bu yana Textilegence’da dış haberlerde yardımcı editör olarak görev yapmaktadır.

Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu arasında yer alan Sun Tekstil, yılın ilk çeyreğinde güçlü bir finansal performansa imza attı. Hazır giyim ve konfeksiyon sektöründe üretiminin %95’ini ihraç ederek Türkiye ekonomisine katkı sağlayan İzmir merkezli firma, 2022 yılının ilk çeyreğinde net satışlarını beklentilerin %23 üzerinde gerçekleştirerek, 53 milyon euro değerinde satış rakamına ulaştı. Firmanın bağlı ortaklığı Ekoten Tekstil’in özellikle katma değeri yüksek yeni ürün satışlarının bu rakamlara katkısının güçlü olduğu belirtildi.  Bu süreçte Sun Tekstil ve Ekoten satış miktarlarını sırasıyla %15 ve %37 artırdı.

Sun Tekstil’in yeni müşteri satış hedeflerine ulaşması ve Ekoten’in kâr marjı yüksek yeni ürün grubunun satışları, beklentilerin üzerine çıkarak toplam ciro içerisindeki payını %38’e taşıdı. Bunun sonucunda, brüt kârı tahmin edilenin %49 üzerinde gerçekleşirken, brüt kâr marjı %23’e ulaştı. Söz konusu gelişmelere bağlı olarak FAVÖK tutarı tahmin edilenin %59 üzerinde büyüme gösterdi.

Sun Tekstil Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sabri Ünlütürk

“Sun Tekstil Ar-Ge ve tasarım odaklı ilerliyor”

Sun Tekstil Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sabri Ünlütürk bu yılın Mayıs ayında gerçekleştirdikleri halka arz sonrasında da yeni hissedarlarından aldıkları güç ve moralle büyüme yolculuklarına tüm hızla devam ettiklerini söyledi. Yılın ilk çeyreğini çok iyi bir finansal tabloyla tamamladıklarını aktaran Ünlütürk, Ar-Ge ve tasarım odaklı ilerleyen, yoğun teknoloji kullanımı gerçekleştiren bir firma olduklarının altını çizdi. Ünlütürk sözlerini şöyle sürdürdü:

“Müşterilerimiz, seçimlerini bizim özgün tasarımlarımızın arasından yapıyorlar. Bu durum bize satış avantajı sağladığı gibi kârlılığımızı son derece olumlu etkiliyor. Bununla birlikte yeni pazarlarda dahil ettiğimiz yeni müşterilerle satış tabanımızı zenginleştiriyoruz. Sun Tekstil’in Avrupa, Amerika kıtalarında bulunan, izahname ve fiyat tespit raporunda da belirtilen yeni müşterileri satışları 2022’nin ilk çeyreğinde beklentiler doğrultusunda katma değerli olarak gerçekleşmiştir. Önümüzdeki dönemde de yeni müşterilerimizle, yeni yatırımlarımızla ve katma değeri yüksek yeni ürünlerimizle ülkemize, insanımıza ve hissedarlarımıza fayda sunmayı sürdüreceğiz.”

1987 yılında kurulan Sun Tekstil, hazır giyim perakende sektöründe faaliyet gösteren global markaların çözüm ortağı olarak kadın giyim koleksiyonları tasarlıyor, üretiyor, tedarik ve satışını gerçekleştiriyor.

Bülten Aboneliği

Dijital Dergi Aboneliği (Yıllık 200TL)

Güncel Haberler

Yünsa, ikinci çeyrekte cirosunu yüzde 425 artırdı

Üst segment yünlü kumaş üretiminde dünyada lider firmalar arasında yer alan Yünsa, 2022 yılı ilk yarı finansal sonuçlarını açıkladı....

Textilegence Temmuz Ağustos 2022 sayısı yayınlandı

Textilegence Temmuz Ağustos 2022 sayısı her zamanki gibi tekstil sektöründe en yeni ekonomik ve teknolojik gelişmelere dair haberleri okuyucularla...

Küresel tekstil makine sevkiyatı 2021’de pandemi öncesini aştı

Pandemiye rağmen küresel tekstil endüstrisinde yatırımlar hız kesmedi. Uluslararası Tekstil Üreticileri Federasyonu (ITMF) tarafından yayınlanan 44. Yıllık Uluslararası Tekstil...

Türk tekstil sektörünün ihracat sonuçları yüzleri güldürdü

Türk tekstil sektörü 2022 yılının ilk altı ayında, geçen yılın aynı dönemine göre ihracat oranını %9,9 artırarak 6,8 milyar...