19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Ekim 2, 2023

Textilegence Temmuz Ağustos 2023 sayısı yayınlandı

Textilegence Temmuz Ağustos 2023 sayısı tekstil makinelerinin...

Sun Tekstil kapasitesini %15 artırıyor 

Türkiye’nin konfeksiyon üretimi ve ihracatında lider firmalar...

Türk tekstil ihracatı yılın ilk yarısını düşüşle kapattı 

Dünyanın en büyük tekstil ihracatçıları arasında yer...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Rusya-Ukrayna Savaşı Türk tekstil sektörünü nasıl etkiliyor?

Uzun yıllardır Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilim, 2014...

Sun Tekstil yılın ilk çeyreğinde karını yüzde 23 artırdı

GüncelSun Tekstil yılın ilk çeyreğinde karını yüzde 23 artırdı

- Haber Sponsoru -

Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu arasında yer alan Sun Tekstil, yılın ilk çeyreğinde güçlü bir finansal performansa imza attı. Hazır giyim ve konfeksiyon sektöründe üretiminin %95’ini ihraç ederek Türkiye ekonomisine katkı sağlayan İzmir merkezli firma, 2022 yılının ilk çeyreğinde net satışlarını beklentilerin %23 üzerinde gerçekleştirerek, 53 milyon euro değerinde satış rakamına ulaştı. Firmanın bağlı ortaklığı Ekoten Tekstil’in özellikle katma değeri yüksek yeni ürün satışlarının bu rakamlara katkısının güçlü olduğu belirtildi.  Bu süreçte Sun Tekstil ve Ekoten satış miktarlarını sırasıyla %15 ve %37 artırdı.

Sun Tekstil’in yeni müşteri satış hedeflerine ulaşması ve Ekoten’in kâr marjı yüksek yeni ürün grubunun satışları, beklentilerin üzerine çıkarak toplam ciro içerisindeki payını %38’e taşıdı. Bunun sonucunda, brüt kârı tahmin edilenin %49 üzerinde gerçekleşirken, brüt kâr marjı %23’e ulaştı. Söz konusu gelişmelere bağlı olarak FAVÖK tutarı tahmin edilenin %59 üzerinde büyüme gösterdi.

Sun Tekstil Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sabri Ünlütürk

“Sun Tekstil Ar-Ge ve tasarım odaklı ilerliyor”

Sun Tekstil Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sabri Ünlütürk bu yılın Mayıs ayında gerçekleştirdikleri halka arz sonrasında da yeni hissedarlarından aldıkları güç ve moralle büyüme yolculuklarına tüm hızla devam ettiklerini söyledi. Yılın ilk çeyreğini çok iyi bir finansal tabloyla tamamladıklarını aktaran Ünlütürk, Ar-Ge ve tasarım odaklı ilerleyen, yoğun teknoloji kullanımı gerçekleştiren bir firma olduklarının altını çizdi. Ünlütürk sözlerini şöyle sürdürdü:

“Müşterilerimiz, seçimlerini bizim özgün tasarımlarımızın arasından yapıyorlar. Bu durum bize satış avantajı sağladığı gibi kârlılığımızı son derece olumlu etkiliyor. Bununla birlikte yeni pazarlarda dahil ettiğimiz yeni müşterilerle satış tabanımızı zenginleştiriyoruz. Sun Tekstil’in Avrupa, Amerika kıtalarında bulunan, izahname ve fiyat tespit raporunda da belirtilen yeni müşterileri satışları 2022’nin ilk çeyreğinde beklentiler doğrultusunda katma değerli olarak gerçekleşmiştir. Önümüzdeki dönemde de yeni müşterilerimizle, yeni yatırımlarımızla ve katma değeri yüksek yeni ürünlerimizle ülkemize, insanımıza ve hissedarlarımıza fayda sunmayı sürdüreceğiz.”

1987 yılında kurulan Sun Tekstil, hazır giyim perakende sektöründe faaliyet gösteren global markaların çözüm ortağı olarak kadın giyim koleksiyonları tasarlıyor, üretiyor, tedarik ve satışını gerçekleştiriyor.

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler