19.6 C
Istanbul
Monday, October 2, 2023

Textilegence July August 2023 issue has been published

Textilegence July August 2023 issue presents you...

Sun Tekstil increases its capacity by 15 percent

Sun Tekstil, one of the leading companies...

Turkish textile exports end the first half of the year with a decline

The Turkish textile industry, which is among...

Bego Jeans; the story of clean denim

Bego Jeans implements a sustainable and clean...

How does Russia-Ukraine War affect Turkish textile industry?

The tension between Russia and Ukraine for...

Sun Tekstil increases profits by 23 percent in the first quarter

TopicalSun Tekstil increases profits by 23 percent in the first quarter

-News Sponsor -

Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu arasında yer alan Sun Tekstil, yılın ilk çeyreğinde güçlü bir finansal performansa imza attı. Hazır giyim ve konfeksiyon sektöründe üretiminin %95’ini ihraç ederek Türkiye ekonomisine katkı sağlayan İzmir merkezli firma, 2022 yılının ilk çeyreğinde net satışlarını beklentilerin %23 üzerinde gerçekleştirerek, 53 milyon euro değerinde satış rakamına ulaştı. Firmanın bağlı ortaklığı Ekoten Tekstil’in özellikle katma değeri yüksek yeni ürün satışlarının bu rakamlara katkısının güçlü olduğu belirtildi.  Bu süreçte Sun Tekstil ve Ekoten satış miktarlarını sırasıyla %15 ve %37 artırdı.

Sun Tekstil’in yeni müşteri satış hedeflerine ulaşması ve Ekoten’in kâr marjı yüksek yeni ürün grubunun satışları, beklentilerin üzerine çıkarak toplam ciro içerisindeki payını %38’e taşıdı. Bunun sonucunda, brüt kârı tahmin edilenin %49 üzerinde gerçekleşirken, brüt kâr marjı %23’e ulaştı. Söz konusu gelişmelere bağlı olarak FAVÖK tutarı tahmin edilenin %59 üzerinde büyüme gösterdi.

Sun Tekstil Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sabri Ünlütürk

“Sun Tekstil Ar-Ge ve tasarım odaklı ilerliyor”

Sun Tekstil Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sabri Ünlütürk bu yılın Mayıs ayında gerçekleştirdikleri halka arz sonrasında da yeni hissedarlarından aldıkları güç ve moralle büyüme yolculuklarına tüm hızla devam ettiklerini söyledi. Yılın ilk çeyreğini çok iyi bir finansal tabloyla tamamladıklarını aktaran Ünlütürk, Ar-Ge ve tasarım odaklı ilerleyen, yoğun teknoloji kullanımı gerçekleştiren bir firma olduklarının altını çizdi. Ünlütürk sözlerini şöyle sürdürdü:

“Müşterilerimiz, seçimlerini bizim özgün tasarımlarımızın arasından yapıyorlar. Bu durum bize satış avantajı sağladığı gibi kârlılığımızı son derece olumlu etkiliyor. Bununla birlikte yeni pazarlarda dahil ettiğimiz yeni müşterilerle satış tabanımızı zenginleştiriyoruz. Sun Tekstil’in Avrupa, Amerika kıtalarında bulunan, izahname ve fiyat tespit raporunda da belirtilen yeni müşterileri satışları 2022’nin ilk çeyreğinde beklentiler doğrultusunda katma değerli olarak gerçekleşmiştir. Önümüzdeki dönemde de yeni müşterilerimizle, yeni yatırımlarımızla ve katma değeri yüksek yeni ürünlerimizle ülkemize, insanımıza ve hissedarlarımıza fayda sunmayı sürdüreceğiz.”

1987 yılında kurulan Sun Tekstil, hazır giyim perakende sektöründe faaliyet gösteren global markaların çözüm ortağı olarak kadın giyim koleksiyonları tasarlıyor, üretiyor, tedarik ve satışını gerçekleştiriyor.

Check out the other news

Authors other news

Diğer etiketlere göz atın:

Most read news