My Account

Home Page » Topical » Sun Tekstil increases profits by 23 percent in the first quarter

Sun Tekstil increases profits by 23 percent in the first quarter

Sun Tekstil realized its net sales by 23 percent above the expectations in the first quarter of 2022.

Yağmur Melis Şimşek
Yağmur Melis Şimşekhttps://www.textilegence.com/
Yağmur Melis Şimşek studied at Saint-Benoît French High School and then completed the two-year Photography Program at Anadolu University. Later, she continued her undergraduate education in the Department of Journalism at Istanbul University, and after her graduation, she began her career in 2017. Şimşek worked in various positions such as content and news writer in the field of technology as well as photographer and graphic designer in many different projects. She has been working as an Editor in Textilegence since 2021.

Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu arasında yer alan Sun Tekstil, yılın ilk çeyreğinde güçlü bir finansal performansa imza attı. Hazır giyim ve konfeksiyon sektöründe üretiminin %95’ini ihraç ederek Türkiye ekonomisine katkı sağlayan İzmir merkezli firma, 2022 yılının ilk çeyreğinde net satışlarını beklentilerin %23 üzerinde gerçekleştirerek, 53 milyon euro değerinde satış rakamına ulaştı. Firmanın bağlı ortaklığı Ekoten Tekstil’in özellikle katma değeri yüksek yeni ürün satışlarının bu rakamlara katkısının güçlü olduğu belirtildi.  Bu süreçte Sun Tekstil ve Ekoten satış miktarlarını sırasıyla %15 ve %37 artırdı.

Sun Tekstil’in yeni müşteri satış hedeflerine ulaşması ve Ekoten’in kâr marjı yüksek yeni ürün grubunun satışları, beklentilerin üzerine çıkarak toplam ciro içerisindeki payını %38’e taşıdı. Bunun sonucunda, brüt kârı tahmin edilenin %49 üzerinde gerçekleşirken, brüt kâr marjı %23’e ulaştı. Söz konusu gelişmelere bağlı olarak FAVÖK tutarı tahmin edilenin %59 üzerinde büyüme gösterdi.

Sun Tekstil Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sabri Ünlütürk

“Sun Tekstil Ar-Ge ve tasarım odaklı ilerliyor”

Sun Tekstil Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sabri Ünlütürk bu yılın Mayıs ayında gerçekleştirdikleri halka arz sonrasında da yeni hissedarlarından aldıkları güç ve moralle büyüme yolculuklarına tüm hızla devam ettiklerini söyledi. Yılın ilk çeyreğini çok iyi bir finansal tabloyla tamamladıklarını aktaran Ünlütürk, Ar-Ge ve tasarım odaklı ilerleyen, yoğun teknoloji kullanımı gerçekleştiren bir firma olduklarının altını çizdi. Ünlütürk sözlerini şöyle sürdürdü:

“Müşterilerimiz, seçimlerini bizim özgün tasarımlarımızın arasından yapıyorlar. Bu durum bize satış avantajı sağladığı gibi kârlılığımızı son derece olumlu etkiliyor. Bununla birlikte yeni pazarlarda dahil ettiğimiz yeni müşterilerle satış tabanımızı zenginleştiriyoruz. Sun Tekstil’in Avrupa, Amerika kıtalarında bulunan, izahname ve fiyat tespit raporunda da belirtilen yeni müşterileri satışları 2022’nin ilk çeyreğinde beklentiler doğrultusunda katma değerli olarak gerçekleşmiştir. Önümüzdeki dönemde de yeni müşterilerimizle, yeni yatırımlarımızla ve katma değeri yüksek yeni ürünlerimizle ülkemize, insanımıza ve hissedarlarımıza fayda sunmayı sürdüreceğiz.”

1987 yılında kurulan Sun Tekstil, hazır giyim perakende sektöründe faaliyet gösteren global markaların çözüm ortağı olarak kadın giyim koleksiyonları tasarlıyor, üretiyor, tedarik ve satışını gerçekleştiriyor.

Subscribe

Digital Magazine Subscription ($/€20)

Recent News

Yünsa increases its turnover by 425 percent in the second quarter

Yünsa, which is among the leading companies in the world in the production of upper segment wool fabric, announced...

Textilegence July August 2022 issue has been published

Textilegence July-August 2022 issue offers to readers the news about the latest economic and technological developments in the textile...

Global textile machinery shipment surpasses pre-pandemic in 2021

Investments in the global textile industry did not slow down despite the pandemic. Significant growth figures were achieved in...

Turkish textile sector’s export results satisfy the industry

Turkish textile industry, reaching a value of 6.8 billion dollars in the first six months of 2022, increased its...