Ana Sayfa » Güncel » Teksel Tekstil sadece makine değil, güven ve tecrübe sunuyor

Teksel Tekstil sadece makine değil, güven ve tecrübe sunuyor

Teksel Tekstil, pandemi döneminde kurumsal yapısını ve hizmetlerini geliştirerek, bu dönemi fırsata çevirdi.

Yağmur Melis Şimşekhttps://www.textilegence.com/
Yağmur Melis Şimşek, Saint-Benoît Fransız Lisesi’nde eğitim görmüş, ardından Anadolu Üniversitesi’nde iki yıllık Fotoğrafçılık Bölümü’nü tamamlamıştır. Daha sonra lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nde sürdürmüş, mezuniyetin ardından ise 2017 yılında iş hayatına atılmıştır. Pek çok farklı projede, fotoğrafçılık ve grafik tasarımcılığın yanı sıra teknoloji alanında içerik ve haber yazarlığı gibi çeşitli pozisyonlarda yer alan Şimşek, 2021 yılından bu yana Textilegence’da dış haberlerde yardımcı editör olarak görev yapmaktadır.

Türk tekstil sektörünün güçlenmesinde teknolojik yeniliklerin hızla ve en uygun koşullarda elde edilmesi büyük bir önem taşıyor. Teksel Tekstil kurulduğu 1987 yılından bu yana pazara sunduğu yenilikçi tekstil makineleri ve sarf malzemeleri ile tekstil endüstrisinin büyümesinde itici güçlerden birisi oldu. Teksel Tekstil güçlü servis yapısı ve köklü sektörel deneyimi ile; boya ve terbiye, tekstil ambalaj, triko ve yaka, yuvarlak örgü, çorap örgü ve iplik makineleri alanında önemli markaları temsil ediyor.

34 yıllık tecrübesi ile Türk tekstil sektörünün önde gelen yatırım partnerlerinden biri olan Teksel Tekstil, pandemi döneminde kurumsal yapısını ve hizmetlerini güncelleyerek gücünü artırdı. Kriz dönemini fırsata çevirmeyi başaran firmada yönetimsel ve idari değişiklikler gerçekleşti. Teksel Tekstil A.Ş. Yönetim Kurulu’nda bulunan ve 9 yıldır şirkette çeşitli pozisyonlarda görev alan Dursun Ferikel Genel Müdür olarak atandı. Ferikel sektörle bağlarını güçlendirmeye odaklanan bir vizyonla görevine başlarken, Genel Müdür Yardımcısı pozisyonuna da, şirkette uzun zamandır Muhasebe ve Finans Direktörlüğünü yürüten Ufuk Topçu getirildi. Teksel Tekstil’de Bölge Satış Müdürü olarak yer alan Aydın Ünlü’nün İcra Kurulu’na seçilmesiyle birlikte firmanın üst düzey yönetim ekibi yeni dönem için çalışmalarına başlamış oldu.

Teksel Tekstil sadece makine değil, güven ve tecrübe sunuyor
Teksel Tekstil sadece makine değil, güven ve tecrübe sunuyor

Teksel Tekstil pandemiyi yeni hizmet çalışmalarıyla aşmayı başardı

Teksel Tekstil pandemi döneminde yeni hizmetlere odaklanarak bu dönemi bir atılım sürecine çevirmeyi başardı. Firmanın Microsoft ile başlattığı ERP dönüşüm projesi meyvelerini vermeye başladı. Pandeminin de etkisiyle dijital çözümlere dönük artan talep, firmanın bu konudaki çalışmalarında da önemli bir yere sahip oldu. Microsoft Power BI sistem analizleri, CRM müşteri takip sistemleri, Teams üzerinden ekip toplantıları ve eğitimler ile ihtiyaca özel tasarlanmış mobil yazılımlar bu zorlu dönemde yoğun olarak kullanıldı. Bu dijital çözümler sayesinde, zorunlu evden çalışma dönemlerinde bile Teksel Tekstil pazarla iletişimini hiç koparmadı ve müşterilerinin taleplerine hızlı ve tam çözüm sağlayabildi. Alınan önlemler ve atılan adımlar sayesinde firmanın tüm departmanları satışlarda rekor seviyeye ulaşarak, pandemi döneminde büyümenin mümkün olduğunu gözler önüne serdi.

Bu zorlu dönemde Pazarlama Departmanını genişleten Teksel Tekstil, ayrıca Sosyal Medya Departmanını kurarak, dijital mecraları daha yoğun kullanmaya başladı. Temsil edilen markalar için sosyal medya platformları etkin bir şekilde kullanılmaya başlanırken, ayrıca bu markalar için çeşitli webinarlar ve dijital lansmanlar düzenlendi.

Durmayan AR-GE çalışmaları büyümeyi destekledi

Teksel Tekstil’i klasik bir mümessilden ayıran temel özelliklerin başında AR-GE ve yeni ürün ve projelerin geliştirilmesine verdiği önem geliyor. Firmanın AR-GE departmanı pandemi döneminde de kapsamlı yatırımlara, çalışmalara devam ederek misyonunu genişletti. Bu dönemde üniversitelerle iş birliği yapan Teksel Tekstil, saf gümüş kaplı iplikler, elyaf ve kumaş malzemeleri ile teknolojik olarak geliştirilmiş projeler yürüttü. Bu çalışmalar sonucunda saf gümüş ile yapılmış ürünler için gerekli tüm akredite sertifikaları alındı. Antibakteriyel, antifungal, antiviral ve elektromanyetik dalgalara karşı kalkanlama etkilerine sahip saf gümüş malzemelerin, Türkiye’nin önde gelen markaları için modellenmesi de başarıyla gerçekleştirildi.

Teksel Tekstil sadece makine değil, güven ve tecrübe sunuyor

Pandemi teknik tekstillerin önemini gösterdi

Textilegence’a açıklamalarda bulunan Teksel A.Ş. Genel Müdürü Dursun Ferikel Türk tekstil endüstrisinin pandemide başarılı bir sınav verdiğini söyledi. Ferikel; “Küresel çapta yaşanan kapanmalar ve yavaşlayan ticarete rağmen Türk tekstil endüstrisi bu dönemde başarılı bir grafik elde etti. Pandemi ayrıca teknik tekstil ürünlerindeki büyük potansiyeli gözler önüne serdi. Bu konuda atılacak dev adımlar olması bizleri daha fazla heyecanlandırıyor” dedi.

Ferikel sözlerini şöyle sürdürdü; “34 yıllık sektörel deneyimimiz ve pandeminin gösterdiği gerçekler doğrultusunda, sektörümüzün teknik tekstil ürünlerine yatırım yapmasının artık kaçınılmaz hale geldiğini söyleyebilirim. Teknik tekstiller ihracatımız her yıl artış kaydediyor, 2020 yılında bu ihracat 2 milyar dolara ulaştı. Teknik tekstil ürünleri ihracatının çok yakın bir zamanda 5-6 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Bu konuda hızla yatırımlar yapılması halinde küresel pazardan ciddi pay alınabilir. Ayrıca akıllı tekstil uygulamaları da ciddi bir gelişme gösteriyor.

Pandeminin de etkisiyle, antibakteriyel, antifungal ve antiviral ürünlere talep hızla ve yüksek hacimlerde artmaya başladı, bu ürünler artık günlük hayatın vazgeçilmezleri haline geldi. Bunun yanı sıra, artan kablosuz iletişim olanağı nedeniyle elektromanyetik dalgalara karşı hassasiyet ve sağlık sorunlarına karşı etkili tekstil ürünlerine talepte artış gözlemliyoruz. Teknik tekstiller alanındaki yatırımlar katma değerli ürünlerin üretilmesini mümkün kıldığı için çok hızlı yatırım dönüşleri sağlayacaktır. Rekabeti geleneksel tekstillerden ziyade teknik tekstillerde yaparak öne çıkabiliriz. Teksel Tekstil olarak endüstrinin bu yeni yatırım ihtiyaçlarına en doğru ve net yanıtları vermek üzere kendimizi hazırlamış bulunuyoruz.”

Güncel Haberler

Arjen Evertse, Mimaki EMEA Satıştan Sorumlu Genel Müdürü olarak atandı

Geniş format inkjet baskı makineleri ve kesim plotterlarının lider markası Mimaki, bugün yaptığı bir açıklamayla, 1 Eylül 2021 tarihinden...

Textilegence Mayıs – Haziran 2021 sayısı yayınlandı

Pazarlar tekrar canlanıyorken, Textilegence’ın 48. sayısı güncel gelişmelerden haberleri ve özel editoryal içeriğiyle sizi bu ‘yenilenmeye’ hazırlıyor. Textilegence Mayıs...

Teksel Tekstil sadece makine değil, güven ve tecrübe sunuyor

Türk tekstil sektörünün güçlenmesinde teknolojik yeniliklerin hızla ve en uygun koşullarda elde edilmesi büyük bir önem taşıyor. Teksel Tekstil...

Türk tekstil sektörü 2021 yılında 11 milyar dolar ihracat hedefliyor

Tekstil sektörü bugün 200’ü aşkın ülkeye gerçekleştirdiği ihracat ile Türkiye’nin en önemli sektörleri arasında yer alıyor. 2020 yılını %2-2,5’luk...
error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied