4.7 C
İstanbul
Çarşamba, Mart 29, 2023

Giriş Yap / Kayıt ol

Küresel alıcılar Türkiye hazır giyim sektörüne desteğini açıkladı

Türkiye hazır giyim ve tekstil sektörünün deprem...

Haliç Üniversitesi öğrencilerine HEFA Tekstil’de staj imkanı

Türkiye’nin önemli vakıf üniversitelerinden Haliç Üniversitesi ve...

TGSD, Adıyaman’da konteyner kent projesini başlattı

Deprem bölgesine kısa, orta ve uzun vadeli...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Rusya-Ukrayna Savaşı Türk tekstil sektörünü nasıl etkiliyor?

Uzun yıllardır Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilim, 2014...

Tekstil ihracatçıları 2023’te sürdürülebilirlik girişimlerini artıracak

GüncelTekstil ihracatçıları 2023’te sürdürülebilirlik girişimlerini artıracak

- Haber Sponsoru -

Türkiye’nin ihracatta en çok katma değer sağlayan sektörleri arasında yer alan tekstil sektörü Ege Bölgesi’nde sürdürülebilir ihracatın artması için çalışmalarına devam ediyor. Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı ve Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (ETHİB) Yönetim Kurulu Başkanı Jak Eskinazi 2023 yılı hedeflerine ulaşılması için dijitalleşmenin ve sürdürülebilirliğin merkeze alınacağı birçok yeni araç kullanılacağını söyledi. Hızla gelişen teknolojiye adaptasyon konusunda büyük şirketler dışındaki diğer firmaların da adaptasyonu ve farkındalığı konusunda çaba gerektiğinin altını çizen Eskinazi, 2023 yılında sektörde sürdürülebilirlik politikalarıyla ilgili girişimlerin artacağını açıkladı.

2021 yılının aylık tekstil ihracat rekorlarının kırıldığı bir yıl olduğunu hatırlatan Eskinazi, 2022 yılında özellikle ana pazarlarında yaşanan ekonomik durgunluk ve talep azalması nedeniyle ihracatlarının azaldığını söyledi. Talebin azaldığı ve rekabetin arttığı bu dönemde kendilerini öne çıkaracak konuların sürdürülebilirlik, dijitalleşme, kaliteli ve katma değerli üretim olmaya devam ettiğine dikkat çeken Eskinazi; “Tüketicilerin sürdürülebilirlik ile ilgili talepleri artarak devam edecek ve sürdürülebilir elyaflardan üretilen ürünlere olan talep yurt dışı alıcılarımızın siparişlerine yansımaya devam ediyor. Birlik olarak faaliyetlerimize bu yönde devam ediyoruz” dedi.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı ve Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (ETHİB) Yönetim Kurulu Başkanı Jak Eskinazi

ETHİB, URGE projesi ile tekstil firmalarının sürdürülebilirlik konusundaki gelişmelerini destekliyor

ETHİB tarafından ‘Tekstil Sektöründe Sürdürülebilir Rekabetin Geliştirilmesi’ URGE projesi, 18 üye firmanın sürdürülebilirlik teması kapsamında kapasitelerini geliştirebilmek için Ticaret Bakanlığı desteğiyle yürütülüyor. “Projemiz kapsamında Enerji Verimliliği danışmanlık hizmetini 6 firmayla, 14064 kurumsal karbon ayak izi danışmanlık faaliyetini 9 firmayla ve 14001 Çevre yönetim sistemi danışmanlık hizmetini de 5 firmayla yürütüyoruz” diyen Jak Eskinazi sözlerini şöyle sürdürdü: “Özellikle ana pazarlarımızda faaliyet gösteren markalar ve müşterilerin konuya özel bir önem vermesi nedeniyle projemiz ile firmalarımızın bu konuda teknik açıdan daha yeterli olmalarını ve Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına uyumlu ve Avrupa Yeşil Mutabakatı başta olmak üzere önümüzdeki dönemde sektörün dinamiklerini etkileyecek çerçeve koşullara hazırlıklı olmalarını sağlamayı hedefliyoruz.”

“Türkiye GDO’suz pamuk üreten nadir ülkelerden biri”

Özellikle pamuk konusunda Türkiye’nin avantajlı olduğuna dikkat çeken Jak Eskinazi, 2022/23 sezonu itibariyle Türkiye’nin dünyanın 6. en büyük pamuk üreticisi konumuna ulaştığını belirtti. Türkiye’nin organik pamuk üretiminde Hindistan’dan sonra dünyanın ikinci en fazla üretim yapan ülkesi olduğunu dile getiren Eskinazi, Türkiye’de üretilen pamuğun tamamının GDO’suz pamuk olmasının da önemli bir nokta olduğunu ifade etti. Türkiye’nin GDO’suz pamuk üreten nadir ülkelerden biri olduğunun altını çizen Eskinazi, dünyada GDO’suz pamuk üreten ülkelerin sadece Türkiye, Yunanistan ve İspanya’dan oluştuğunu ve Türkiye’nin ‘GMO Free Turkish Cotton’ markası ile rekabet şansını artırdığını belirtti.

“Türkiye GDO’suz pamuk üreten nadir ülkelerden biri”

Bundan sonraki süreçte de hem markanın uluslararası tanıtımına odaklanarak hem de sektör tarafından daha fazla sahip çıkılması için çalışmalara devam edeceklerini açıklayan Eskinazi; “Ayrıca, 2023 yılı ihracatımızı artırmak amacıyla Bakanlığımızın uzak ülkeler stratejisi kapsamında ihracat pazar çeşitlendirmesi ile yeni coğrafyalarla tanışılması ve dünyanın her bir noktasında üretici ve tüketicilerin ihtiyaçlarına cevap vererek rekabetçi yapıyı güçlendirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

2023 yılında hedef pazar ABD

2023 yılında tekstil birliği olarak ABD’ye yönelik sektörel ticaret heyeti düzenlemeyi planladıklarını açıklayan Jak Eskinazi, var olan ihracat pazarlarını sürdürülebilir üretim ve ihracata daha çok yatırım yaparak korumayı ve uzak ülkelere yönelik ihracatlarını da artırmayı hedeflediklerini aktardı. Eskinazi; “Aynı zamanda 08 – 14 Haziran 2023 tarihleri arasında Milano’da gerçekleşecek ve 4 yılda bir düzenlenen sektörümüz için çok önemli bir fuar olan ITMA – Uluslararası Tekstil ve Konfeksiyon Makineleri Fuarına Birliğimiz tarafından bir heyet ile katılım sağlanacak. Diğer Birliklerimiz ile de ortak çalışmalarımız devam ediyor. Sürdürülebilirlik ve Eğitim Komitelerimizin faaliyetlerini 2023 yılında ortak yapabilmek ve faaliyetlerimizi geliştirmek amacıyla çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler