Hesabım

Ana Sayfa » Güncel » Tekstil ihracatı beklendiği gibi artış kaydetti

Tekstil ihracatı beklendiği gibi artış kaydetti

Türkiye’nin tekstil ve ham maddeleri ihracatı yılın ilk dört ayında %12,4’lük artış yakaladı.

Emirhan Çiloğlu
Emirhan Çiloğluhttps://www.textilegence.com
Mahmut Emirhan Çiloğlu, İstanbul’da Hüsnü M. Özyeğin Anadolu Lisesi’nde lise eğitimini tamamlamış, sonrasında da İstanbul Üniversitesi’nde Amerikan Kültürü ve Edebiyatı lisans bölümünden başarıyla mezun olmuştur. 2021 itibari ile Textilegence’da pazarlama ve dış ilişkiler sorumlusu olarak görev almaya başlayan Çiloğlu, kurumsal iletişimin güçlendirilmesine katkı sağlamaktadır.

2022 ocak-nisan döneminde tekstil ve ham maddeleri ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre %12,4’lük artışla 4.6 milyar dolar değerine ulaştı. İTHİB’in yayınladığı ‘2022 Yılı Nisan Ayı İhracatı Performans Raporu’na göre Türkiye’nin tekstil ve ham maddeleri ihracatı, 2022’nin nisan ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre %13,7 oranında artarak 1,2 milyar dolar değerinde gerçekleşti. Aynı dönemde tekstil ve ham maddeleri ihracatının, Türkiye geneli ihracatı içerisindeki pay oranının %5,3 olduğu açıklandı.

2022 yılı nisan ayında Türkiye genel ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre %24,6 oranında artarak 23,4 milyar dolar değerinde gerçekleşti. Bu dönemde sanayi ürünleri ihracatı ise %25,5’lik artışla 17,7 milyar dolar değerine ulaştı.

AB ülkeleri %14,7’lik artışla Türkiye’nin tekstil ihracatında ilk sırada

2022 yılı ocak-nisan döneminde en fazla tekstil ve ham maddeleri ihracatı 27 AB ülkesine yapılarak, 2021 yılının aynı dönemine göre %14,7 oranında artışla 2,2 milyar dolar değerinde gerçekleşti. Aynı dönemde, Türkiye’nin en fazla tekstil ve ham maddeleri ihracatı gerçekleştirdiği ikinci ülke grubu Afrika ülkeleri oldu. Afrika ülkelerine yapılan ihracat bu dönemde %32,7 oranında artarak 531 milyon dolara ulaştı.

2022 yılın ilk dört ayında miktar bazında ihracata bakıldığında ise ihracatın %3,5 oranında gerileyerek 948 bin ton değerinde gerçekleştiği gözlemlendi. Bu dönemde AB ülkelerine miktar bazında ihracat %4,1 oranında artarak 419 bin ton değerine ulaştı. Miktar bazında en çok ihracat gerçekleştirilen ikinci ülke grubu ise %11,8 pay ve 112 bin ton ihracat ile Afrika ülkeleri oldu.

Tekstil ihracatı beklendiği gibi artış kaydetti

Aynı dönemde Türkiye tekstil ve ham maddeleri ihracatında öne çıkan ülkeler değerlendirildiğinde, en önemli ihracat pazarı İtalya oldu. İtalya’ya bu dönemde tekstil ve ham maddeleri ihracatı %34,1 oranında artarak 480 milyon dolar değerine yükseldi. Bu dönemde en fazla tekstil ve ham maddeleri ihracatı yapılan diğer ülkeler ise sırasıyla %4 oranında artışla 359 milyon dolar değeriyle Almanya, %17,9 oranında artışla 316 milyon dolar değeriyle ABD oldu. Bunları İspanya ve İngiltere takip etti.

2022 yılı nisan döneminde Türkiye’nin en fazla tekstil ve ham maddeleri ihracatı gerçekleştirdiği ilk 10 ülke içerisinde ihracatta en fazla artış yaşanan ülkeler; %76,3 artış ile Belarus, %56,5 artış ile İspanya ve %54,4 artış ile Fas oldu.

Tekstil ihracatı yılın ilk dört ayında miktar bazında geriledi

2022 yılı ocak-nisan döneminde Türkiye tekstil ve ham maddeleri sektörü ihracatı miktar bazında, bir önceki yılın aynı dönemine göre %3,5 oranında gerileyerek 948 bin ton değerinde gerçekleşti. Bu dönemde miktar bazında en önemli ihracat pazarı %9,2 pay ile İtalya oldu. İtalya’ya miktar bazında tekstil ve ham maddeleri ihracatı %8,7 oranında artarak 87 bin ton değerinde gerçekleşti. İtalya’yı sırasıyla Almanya ve ABD takip etti.

2022 yılı ocak- nisan döneminde tekstil ve ham maddeleri ihracatı miktar bazında incelendiğinde, ilk on ülke arasında ihracatın en fazla arttığı ülke Fas oldu. Fas’a bu dönemde ihracat %37 oranında artarak 24 bin ton değerinde gerçekleşti. Bu dönemde Türkiye’nin İngiltere’ye tekstil ve ham maddeleri ihracatı miktar bazında ise %16,2 oranında gerileyerek 39 bin ton değerinde gerçekleşti. İngiltere’ye nisan ayı tekstil ve ham maddeleri ihracatı ise %10,6 oranında gerileyerek 11 bin ton değerine düştü. 

En önemli ürün grubu %15,1’lik artışla iplik oldu

En önemli ürün grubu %15,1’lik artışla iplik oldu

2022 yılı ocak-nisan döneminde Türkiye tekstil ve ham maddeleri sektörü ihracatı ürün grupları bazında incelendiğinde, en önemli ürün grubu %15,1 artışla iplik ürün grubu oldu. Aynı dönemde en fazla ihracat gerçekleştirilen ikinci ürün grubu olan dokuma kumaşlarda, %29,9 oranında artış kaydedilerek, ihracat 920 milyon dolar değerinde gerçekleşti. Üçüncü önemli ürün grubu olan teknik tekstil ihracatı ise, 2022 yılı ocak-nisan döneminde %6,2 düşüşle 808 milyon dolar değerine geriledi.

2022 yılı ocak-nisan döneminde %29,5 oranında artışla 397 milyon dolar değerinde gerçekleşen elyaf ihracatında en önemli alt ürün grubu %60 pay ile sentetik–suni lifler olurken, iplik ihracatı alt ürün grupları bazında incelendiğinde, en önemli alt ürün grubu 350 milyon dolar ihracat değeri ile sentetik-suni filament liflerden iplikler oldu. Dokuma kumaş ihracatı alt ürün grupları bazında incelendiğinde, en önemli alt ürün grubu %39,1 pay ve 360 milyon dolar ihracat değeri ile pamuklu dokuma kumaş ihracatı oldu.

Aynı dönemde örme kumaş ihracatı alt ürün grupları bazında incelendiğinde, en önemli alt ürün grubu olan örme kumaş ihracatı 398 milyon dolar değerinde gerçekleşti. Ev tekstili ihracatı alt ürün grupları bazında incelendiğinde ise, en önemli ürün grubunun %34,4 pay ile havlu ve temizlik bezleri olduğu görüldü. Türkiye’nin havlu ve temizlik bezleri ihracatı bu dönemde %17,3 oranında artarak 262 milyon dolar değerinde gerçekleşti.

Bülten Aboneliği

Dijital Dergi Aboneliği (Yıllık 200TL)

Güncel Haberler

Bursa tekstil işletmelerini daha yeşil hale getiriyor

Bursa İl Mahalli Çevre Kurulu’nun 2021 Kasım ayı toplantısında alınan kararlar kapsamında, 31.05.2022 tarihinden itibaren Bursa tekstil sektöründe yeni...

Aksa Akrilik 2022’ye cirosunu 3 kat artırarak başladı

Akrilik elyaf üretiminde dünyanın lider markaları arasında yer alan Aksa Akrilik 2022’nin birinci çeyreğine ait finansal sonuçlarını açıkladı. 2021...

Keten Anadolu topraklarında tekrar yeşeriyor

İzmir’de tarımsal araştırma geliştirme yapan Döngü Kooperatifi ile Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından yürütülen proje kapsamında, susuzluğa dayanıklı olarak...

Özbek pamuğu zorla çalıştırma ve çocuk işçilikten ‘temizlendi’

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) yeni Üçüncü Taraf İzleme Raporuna göre, Özbek pamuğu 2021 üretim döngüsü boyunca sistematik zorla çalıştırmayı...