Tekstil makineleri sevkiyatları 2019’da eksiyi gösterdi

Tekstil makineleri sektörü 2019 yılında ciddi bir düşüş yaşadı.

Türk tekstil makinecileri pandemiyi ihracatla aşıyor

Türk makine sektörü son yıllarda ihracat pazarlarında hızlı bir büyüme gösterdi. Özellikle Asya ve Ortadoğu pazarlarına gerçekleştirilen ihracata artık...

Tekstil ihracatı pandemiye rağmen artış yönünde ilerliyor

Tekstil ihracatı pandemiye rağmen artış yönünde ilerliyor. Türk tekstil ve hammaddeleri sektörü Covid-19 pandemisinin şok edici etkisini 2020 yılının...

Türk pamuğu nasıl kurtulur? İşte 10 maddede çözüm önerisi

Türkiye yaklaşık 28 milyar dolarlık ihracat yapan ve 1 milyonu aşkın istihdam sağlayan tekstil ve hazır giyim sektörlerinin geleneksel...
Fatih Cengiarslan
Fatih Cengiarslanhttps://www.textilegence.com
Fatih Cengiarslan; Akademik İngilizce eğitimini Batı Avustralya Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönerek İstanbul Aydın Üniversitesi’nde İnternet Gazeteciliği ve Yayıncılık bölümünü bitirip, Litvanya – Kaunas Teknoloji Üniversitesi’nde interaktif media üzerine 8 aylık eğitim aldı. Daha sonra Eskişehir Anadolu Üniversitesi girerek İşletme Fakültesini başarıyla tamamladı. CNNTURK’ kanalında stajını tamamladıktan sonra Referans Gazetesi’nde çalışmaya başladı. 2 yıl sonra Textilegence markasıyla tekstil endüstrisine yönelik kendi medyasını kurdu. Şu anda Textilegence.com, Printing3D ve NEFA PR Ajansı’nın 6 yıldır yönetimini yapmaktadır.

Küresel tekstil makineleri sektörü geçen yıl sevkiyat rakamları ile 2018 yılının altında kaldı.  Tekstil makineleri sevkiyatları 2019’da eksiyi gösterdi. Neredeyse bütün makine segmentlerinde ciddi düşüşler yaşandı. Sevkiyatlarda kesikli iğlerinde %20, open-end rotorlarında %20 ve uzun elyaf iğlerinde %66’lik düşüşler yaşandı. Sevk edilen tekstüre iğ sayısı %4,5 azalırken, mekiksiz dokuma tezgahları teslimatı da %0,5 düştü. Büyük çaplı yuvarlak örme makineleri sevkiyatı %1,2 daralırken, sevk edilen düz örme makineleri de %40 oranında geriledi. Terbiye iş segmentindeki teslimatların toplamı da ortalama olarak %2 geriledi.

Bu rakamlar Uluslararası Tekstil Üreticileri Federasyonu (ITMF) tarafından yayımlanan 42. yıllık Uluslararası Tekstil Makineleri Sevkiyat İstatistiği’nde (ITMSS) ortaya çıktı. Dünya çapında 200’den fazla tekstil makineleri üreticileriyle iş birliği içinde oluşturulan raporda eğirme makineleri, tekstüre makineleri, dokuma makineleri, geniş çaplı yuvarlak örme makineleri, düz örme makineleri ve terbiye makineleri olmak üzere altı grup bulunuyor.

Eğirme makinelerine yatırım azaldı

Sevk edilen kesikli elyaf iğlerinin toplam sayısı 2019’da yaklaşık 1,7 milyon adet azalarak 6,96 milyon seviyesine geriledi. Yeni kesikli elyaf iğlerinin %92’si Asya ve Okyanusya’ya gönderildi. Bu pazarlara sevkiyat bir önceki yıla göre %20 oranında azaldı. Sevkiyatlar nispeten küçük kalırken, Afrika ve Güney Amerika sevkiyatlarının sırasıyla %150 ve %120 arttığı görüldü. Kesikli elyaf segmentindeki en büyük altı yatırımcı Çin, Hindistan, Özbekistan, Vietnam, Pakistan ve Bangladeş oldu.

2019 yılında dünya çapında 563,600 open-end rotor sevk edildi. Bu, 2018’e göre 147,500 adet düşüşü temsil ediyor. Küresel gönderilerin %90’ı, Asya-Okyanusya’ya gitti ve teslimatlar %21 oranında düşüşle 517,000 rotora geriledi. Dünyanın 5. ve 6. büyük open-end rotor yatırımcıları Endonezya ve Pakistan’ın yatırımları sırayla %120 ve %15 arttı. Bu alanda ilk dört sıradaki yatırımcılar olan Çin, Vietnam, Hindistan’ın yatırımları ortalama %48 düştü.

Uzun elyaf (yün) iğlerinin sevkiyatı 2018 yılında 120 bin iken 2019 yılında %55 gerileme ile 40 bine düştü. Bu sonuç temel olarak Avrupa’ya (-%72) ve Güney Amerika’ya (-%80) yapılan teslimatlardaki düşüşten kaynaklandı. Bu kategoride toplam teslimatların %80’i Çin ve Hindistan’a yapıldı.

Tekstüre makinelerinde en büyük pazar Çin

Çoğunlukla poliamid filamentler için kullanılan tek ısıtıcılı tekstüre iğlerinin küresel gönderileri, 2018’de 22.800 iken, 2019 yılında 2.5500’e yükseldi. %88’lik pay ile Asya ve Okyanusya, tek ısıtıcılı tekstüre iğleri için en güçlü hedef noktalardı. Çin ve Tayvan, küresel teslimatların sırasıyla %64 ve %12’si ile bu segmentteki ana yatırımcılar oldu.

Esas olarak polyester filamentler için kullanılır çift ısıtıcılı tekstüre iğleri kategorisinde küresel sevkiyatlar %5 oranında azalarak 465 bin iğ seviyesine geriledi. Asya’nın dünya çapındaki sevkiyatlardaki payı %90’a düştü. Çin küresel sevkiyatların %77’sini alarak en büyük yatırımcı olmaya devam etti.

Dokuma kategorisinde sadece water-jet tezgahların sevkiyatı arttı

2019 yılında dünya çapında mekiksiz dokuma tezgahları sevkiyatı %0,6 azalarak 133.250 adete geriledi. Yakından bakıldığında; airjet kategorisinde gönderiler %7,7 düşüşle 30,200’e rapier ve projektili kategorisindeki gönderiler ise %22 azalarak 25 bine düştüğü görülüyor. Water-jet tezgahların teslimatı ise %12 artışla 78 bine yükseldi.

Water-jet makinelerin %98’i, air-jet makinelerin %93’ü ve rapier / projektili dokuma tezgahlarının %86’sı Asya ve Okyanusya bölgesine sevk edildi. Bangladeş, rapier / projektili segmentinde küresel sevkiyatın %20’sini kendisine çekerek önemli bir rol oynadı.

Düz örme makineleri sevkiyatı %40 azaldı

Büyük çaplı yuvarlak örme makinelerinin küresel sevkiyatı 2019 yılında %1,2 düşüşle 26,400 adede geriledi. Asya ve Okyanusya bölgesi, dünya çapındaki sevkiyatların %86’sı ile bu kategoride dünyanın önde gelen yatırımcıları oldu.  Tüm teslimatların %61’inde (yani 13,143 ünite) Çin varış noktasıydı. Hindistan ve Vietnam sırasıyla 2,670 ve 2,100 ünite ile ikinci ve üçüncü büyük yatırımcılar oldular.

2019 yılında elektronik düz örme makineleri segmenti %40 oranında azalarak 96 bin makineye düştü. Asya ve Okyanusya dünya sevkiyatlarının %92’sini alarak bu makinelerin en önemli ana varış noktası oldu. 2018 yılında 122,550 ünite alan Çin, 2019 yılında %44’lük azalışla 68,760 ünite teslim almakla birlikte, küresel yatırımın %80’ini oluşturdu.

Tekstil makineleri sevkiyatları 2019’da eksiyi gösterdi
Tekstil makineleri sevkiyatları 2019’da eksiyi gösterdi

Terbiye makineleri

‘Kontinü kumaşlar’ segmentinde ramların ve yıkama makinelerinin sevkiyatı %34 ve %0,6 oranında arttı. Ram teslimlerinde büyüme temel olarak ITMF’nın ram sayısı için tahmininin eklenmesiyle açıklanıyor. 1,700 ünite toplamı, bu kategori için toplam pazar tahminine dayanıyor.  Kesikli kumaş segmentinde sevk edilen jigger boyama/ levent boyama makineleri sevkiyatı ise %35 artarak 561 adede yükseldi. Her iki terbiye grubunun içindeki alt segmentlerdeki makinelerin sevkiyatlarında düşüşler yaşandı.

Güncel Haberler

Aksa Akrilik yenilikçi bir çözüm geliştirdi; Everfresh

Dünyanın en büyük akrilik elyaf üreticisi Aksa Akrilik, inovatif çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Geniş kapsamlı çalışmalar sonucu Ar-Ge...

Uster Technologies pandemide odağına müşterilerini aldı

Kalite testi, izleme ve yönetimi için geliştirdiği çözümlerle dünyanın önde gelen üreticilerinden olan Uster Technologies, ‘Kaliteyi Düşün / Think...

Zorlu Tekstil sürdürülebilir üretici sertifikası aldı

Döngüsel ekonomi tabanlı sürekli inovasyon anlayışıyla faaliyetlerini sürdüren Zorlu Holding Tekstil Grubu, sürdürülebilirliği bir iş yapış biçimi haline getirdi....

Textilegence 43. sayısıyla yerel ve küresel pazarları buluşturuyor

Tekstil ve baskı profesyonellerinin yakından takip ettiği Textilegence Temmuz Ağustos 2020 sayısı ile okurlarıyla buluştu. 43. Sayı dopdolu içeriği...
error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied