23.2 C
İstanbul
Perşembe, Mayıs 30, 2024

İtalyan tekstil makineleri siparişleri 2024’ün ilk çeyreğinde sabit kaldı

İtalyan tekstil makineleri sektörü için 2024 yılı...

Tabelalar Sergisi geçmişi keşfetmeye davet ediyor

Açıkhava ve endüstriyel reklam alanında Türkiye'nin önemli...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Rusya-Ukrayna Savaşı Türk tekstil sektörünü nasıl etkiliyor?

Uzun yıllardır Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilim, 2014...

Clariant, Masterbatches iş birimini PolyOne’a sattı

Yardımcı MateryallerClariant, Masterbatches iş birimini PolyOne’a sattı

- Haber Sponsoru -

Özel kimyasallar ve yardımcı materyaller üreticisi Clariant, Masterbatches iş biriminin tamamını PolyOne’a yaklaşık 1,6 milyar dolara satışını tamamladı. Satış, Clariant’ın global Masterbatches iş birimi ve Hindistan’daki Masterbatches iş birimini kapsıyor. Clariant İcra Kurulu Başkan Vekili Hariolf Kottmann bu satış işlemi ile Clariant’ın özel kimyasallara odaklı bir şirket haline gelmede önemli bir adım attığını söyledi.

Kottmann sözlerini şöyle sürdürdü; “Clariant, üç temel iş alanı Bakım Kimyasalları, Kataliz ve Doğal Kaynaklara odaklanarak pazarın üzerinde büyüme, daha yüksek kârlılık ve daha güçlü nakit akışı sağlamayı amaçlıyor. Masterbatches ve Healthcare Packaging iş birimlerinin satışını başarıyla gerçekleştirmemizin ardından, artık hedefimiz Pigments (Pigmentler) iş birimimizin tasfiye edilmesi olacak,” dedi.

Masterbatches iş biriminin satışının tamamlanmasının yanı sıra Pigments iş biriminin beklenen satışının bir sonucu olarak, Clariant mümkün olan en kısa süre içerisinde hissedarlarına hisse başına 3,00 CHF değerli olağanüstü bir hisse dağıtımı gerçekleştirecek. Hedeflenen satışlardan elde edilen net gelirin kalanı temel iş alanlarındaki inovasyonlar ve teknolojik uygulamalara dair yatırımlarda ve Clariant’ın bilançosunun güçlendirilmesinde kullanılacak.

Yeni İsmi Avient

Plastikler için renk ve katkı konsantreleri üreten Masterbatches, sentetik elyaflara renk ve işlevsellik ekleme konusunda deneyime sahip. Halılarda, kıyafetlerde, otomotiv iç mekanlarda, nonwovenlarda ve suni çimlerde parlak renkli çözümler sunuluyor. Katkı ürünleri ile dayanıklılık, UV stabilitesi, alev geciktirici, antibakteriyel ve başka performans özellikleri elde edilebiliyor. Masterbatches satış sonrasında PolyOne’ın bir parçası oldu ve Avient ismini aldı.  Avient, genişletilmiş polimer renklendirici ve katkı maddesi çözümleri portföyüyle müşterilere daha iyi bir dünya kurmalarında yardımcı olacak.

Yardımcı materyaller haberleri : Clariant, Masterbatches iş birimini PolyOne’a sattı
Yardımcı materyaller haberleri : Clariant, Masterbatches iş birimini PolyOne’a sattı

Karlı yatırımlar karlı sistemlere ihtiyaç duyar

Tekstil endüstrisindeki profesyoneller yardımcı materyaller ve teknoloji odaklı çözümlerle kapasitelerini ve karlılıklarını arttıracak yatırımlar arıyorlar. Yatırım kararları, sermaye gideri ile operasyonel giderlerin karşılaştırılmasından sonra verilmelidir. Tüm yönlerin kapsamlı olarak değerlendirmesi en karlı yatırıma yol açar. Uster Technologies Genel Müdür Yardımcısı Sivakumar Narayanan iplikçiler için işletme maliyetleri ve pratik tasarruflar hakkında konuştu. Bir fabrikadaki günlük gerçekliği göz önünde bulundurarak, güvenli yatırımlar için gerekli olan ‘büyük resmi’ ana hatlarıyla çiziyor.

Günümüzde Türk iplik üreticileri kalite odaklı bir düşünceye sahip ve müşteri memnuniyetinin faydalarını anlıyorlar. Bununla birlikte, sermaye gibi düşük talep döngüsüyle ilgili zorlukların yönetilmesi, personelin elde tutulması ve yakın bir potansiyel yükselişe hazırlanma arasında bir denge kurulmasına ihtiyaç vardır. Pazar koşulları zorlu olduğunda kalite genellikle önemli bir satın alma kriteri haline gelir, çünkü müşteriler birçok tedarikçiden seçim yapabilir. Müşterilerimiz bir şekilde daha uzun vadeli sürdürülebilirlik için hazırlanırken, kısa vadeli ihtiyaçları yönetmek için çok çalışıyorlar.

Karlı yatırımlar karlı sistemlere ihtiyaç duyar

Crealet’ten yeni Gerginlik Ölçer LC ve avantajları

İsviçre merkezli Crealet firması geniş ve dar dokuma kumaşlar için elektronik kontrollü çözgü besleme sistemleri üretiyor. 2003 yılından bu yana üretkenlik, verimlilik ve kaliteyi arttırmak için yenilikçi çözümler geliştiriyor. Bu çözümlerden biri olan Gerginlik Ölçer LC son zamanlarda pazara sunuldu.

Gerginlik Ölçer LC ile ölçüm kafaları LC’nin kombinasyonu sayesinde düşük gerginlik ve küçük iplik gruplarının yanı sıra yüksek gerginlik ve geniş iplik gruplarında tam kontrol elde ediliyor. Bu Gerginlik Ölçer, Crealet tarafından, negatif çözgü çıkışlı kurdela (şerit) tezgahlarında hassas bir çözgü gerginliğini kontrolü için bir müşteri talebi ile geliştirildi. Böyle bir çözgü gerginliği düzenlemesi genelde doludan boş çözgü levendine eşik bir çözgü gergi sağlayamadığından, daha sofistike kumaşların üretilmesinde ciddi sorunlar yaratabiliyor. İşte Crealet tam da bu sorunu ortadan kaldırmak için yeni Gerginlik Ölçer LC’yi müşterilerine sunuyor.

Gerginlik Ölçer, dijital ekranında minimum ve maksimum çözgü gerginliğini gösterir. Sapma durumunda, negatif çözgü gerginliği kontrolü ayarlanabilir. Cihaz, iki çözgü levendinin çözgü gerginliğinin ölçülebilmesi ve izlenebilmesi için iki Ölçüm Kafası ile donatılabilir. Uzun süreli ölçümler için Gerginlik Ölçer dokuma makinesindeki bir DIN Ray braketine (kol) takılabilir. Başka bir dokuma makinesine yerleştirilmesi çok kolay olan Gerginlik Ölçer, alternatif olarak taşınabilir bir ölçüm cihazı olarak da kullanılabilir.

Crealet’ten yeni Gerginlik Ölçer LC ve avantajları

Yardımcı materyaller haberleri: Lupamat Kompresör tekstil sektöründe fark yaratmaya devam ediyor

Basınçlı hava çözümü olarak kompresörler endüstriyel bir üretimin olmazsa olmaz parçalarıdır. Farklı tiplerde ve özelliklerde üretilen kompresörler her sektörün kendine özgü talebine uygun olarak tasarlanıyor. 1968 yılında kurulan Lupamat Kompresör, Türkiye’nin en güçlü ve verimli kompresör markalarından birisi olarak öne çıkıyor. Her sektöre uygun, farklı tipte ve kapasitede kompresörler üreten firma, aynı zamanda yerli üretim gerçekleştirdiği için Türk ekonomisine önemli bir katma değer sunuyor.

Lupamat Kompresör Yurt İçi ve Yurt Dışı Pazarlama Müdürü Tolga Kaynar, İzmir merkezli firmanın çalışmaları ve tekstil endüstrisine dönük çözümleri hakkında Textilegence’a açıklamalarda bulundu. Basınçlı hava sektöründe 50 yıllık bir deneyime sahip olduklarının altını çizen Kaynar, firmanın gelişim tarihini şöyle anlattı; “Uzun yıllardır kompresör imalatı yapan Lupamat Kompresör, 2000 yılında Dirinler Ailesi bünyesine katılarak hızlı bir gelişim dönemine girdi. Grup bünyesinde; 1952 yılında kurulan Dirinler Makine Sanayi (eksantrik ve hidrolik pres imalatı), Dirinler Sanayi Makinaları (CNC, torna, dik işlem tezgahı, çift kolonlu işleme/ freze imalatı) ve 1974 yılında kurulan Dirinler Döküm Sanayi (rüzgar enerji sanayi, gemi, inşa sanayi ve ağır sanayi için büyük ve ağır parçalar ile birlikte valf ve pompa imalatı) bulunuyor. Lupamat Kompresör, endüstriyel bir güç olan bu grup şirketlerinin sağladığı avantajları da kullanarak sektörde yeniliklerin öncüsü olmaya devam ediyor.”

Lupamat’ın 50’den fazla ülkeye ihracat yaptığı bilgisini veren Kaynar, çok geniş bir ürün yelpazesine sahip olduklarını ve her sektöre özel çözümlerinin bulunduğunu söyledi. Kaynar; “Küçük işletmelere yönelik pistonlu kompresörler, orta ve büyük işletmeler için yüksek verimli vidalı ve pistonlu kompresörler, daha çok gıda, sağlık ve elektronik sektörlerinin tercih ettiği yağsız kompresörler çözümlerimiz arasında yer alıyor’’ diye konuştu.

Lupamat Kompresör tekstil sektöründe fark yaratmaya devam ediyor

Yardımcı materyaller haberleri: tekstil yağlarında ‘TOTAL’ çözümler

Tekstil üretiminde makinelerin verimli ve güvenilir çalışması için yağlar hayati öneme sahiptir. Bu alanda uzman olan TOTAL, Bursa’da ‘Total Tekstil Yağları Semineri’ni düzenledi. TOTAL’in mevcut müşterileriyle iletişiminin yanı sıra potansiyel müşterilerle iş ortaklığını güçlendirme ve tekstil endüstrisinde marka bilinirliğini artırma konusunda fırsat yaratan etkinliğe, 50 tekstil profesyoneli katıldı. TOTAL Turkey Pazarlama tarafından organize edilen bu özel etkinlikte; LISSOLFIX ve TIXO STAINLESS başta olmak üzere TOTAL Tekstil Yağları hakkında bilgi verildi.

TOTAL, Türkiye’de madeni yağ sektöründe 30 yıldır faaliyet gösteriyor. Total Turkey Pazarlama tekstil ekipmanları için geliştirdiği özel yağlarla, sektörün ihtiyaç duyduğu verimliliğe katkı sağlamaya yıllardır devam ediyor. Seminerde söz alan TOTAL Turkey Pazarlama ve Teknoloji Direktörü Fırat Dokur; “Ürünlerimizi, sektörün gerektirdiği şartları göz önüne alarak sürekli geliştiriyoruz” dedi.

Tekstil yağlarında ‘TOTAL’ çözümler

Yardımcı materyaller haberleri: Baldwin PREPAC teknolojisi telefi yüzde 50 azaltıyor

Baldwin Technology Company Inc., orijinal temizlik sarf malzemesi Baldwin PREPAC Advanced ürün serisindeki yenilikleri duyurdu. Gazete, ticari internet ve tabaka beslemeli baskı makineleri için tasarlanan yeni teknolojiler; temizleme döngüsünü kısaltarak, telefi en aza indirerek üretim süresini optimize ediyor.

Tüm Baldwin orijinal PREPAC sarf malzemeleri, yüksek mürekkep ve tiftik emme kapasitesine sahip önceden emprenye edilmiş ıslak kumaş ruloları sunuyor. Böylece baskı üreticileri her işlemde yüzde 100 doğru temizlik sonuçları elde edilebiliyor. Yeni nesil PREPAC Gelişmiş sarf malzemeleri, benzersiz ve bölgeselleştirilmiş solvent formüllerinin yanı sıra, yeni bir sofistike kumaş malzemeye sahiptir. Piyasadaki diğer ürünlerle karşılaştırıldığında; Baldwin’in çözümleri telefi yüzde 50’ye kadar azaltıyor ve temizlik döngülerini yarı yarıya azaltarak yıllık 100 ekstra üretim saati sağlıyor.

Baldwin Hassas Uygulamalar Başkanı Tomas Anderbjer; “1995’teki tanıtımından bu yana, PREPAC önceden emprenye edilmiş ıslak kumaş ruloları için en iyi seçenek olmaya devam etti. Baldwin değilse, PREPAC değildir. Yeni PREPAC Advanced sarf malzemeleri ile firma, baskı endüstrisi için blanket ve baskı silindiri temizliğini bir kez daha yenileyerek verimliliği optimize eden ve çevre üzerindeki etkisini azaltan teknolojiler sağlıyor” dedi.

Baldwin PREPAC teknolojisi telefi yüzde 50 azaltıyor

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler