17.6 C
İstanbul
Çarşamba, Haziran 7, 2023

İhracatçılar döviz kuru ve enerji maliyeti nedeniyle rekabette zorlanıyor 

Türkiye’de uzun süredir uygulanan düşük döviz kuru...

Türk tekstil endüstrisi yılın ilk çeyreğinde ihracatta umduğunu bulamadı 

İTHİB tarafından yayınlanan “Tekstil ve Ham Maddeleri...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Rusya-Ukrayna Savaşı Türk tekstil sektörünü nasıl etkiliyor?

Uzun yıllardır Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilim, 2014...

TENCEL™ sürdürülebilir elyaf inovasyonunda 30. yılını kutluyor

EğirmeTENCEL™ sürdürülebilir elyaf inovasyonunda 30. yılını kutluyor

- Eğirme Haber Sponsoru -

Yenilenebilir ağaç ham maddesinden çevreye duyarlı botanik elyaflar üreten Lenzing firmasının tekstil sektöründeki amiral markası TENCEL™, 30 yıldır tekstil endüstrisini daha çevre dostu ve sürdürülebilir uygulamaları benimsemeleri için destekliyor. Dünyanın en gelişmiş sektörlerinden biri olan tekstil sektörü aynı zamanda doğaya ve insan yaşamına en çok zarar veren sektörlerin başında geliyor. Tekstil endüstrisinin daha fazla sürdürülebilir ve şeffaf olması için inovatif çözümler geliştiren TENCEL™, sadece bir elyaf üreticisi olmanın ötesine geçiyor. 30 yıldır inovasyona 360 derecelik bir bakış açısıyla yaklaşarak tedarik zincirinden son kullanıcıya, her kesime hitap eden bir içerik markasına dönüşen marka, bugün dünya çapında 300’den fazla markayla birlikte tüketici odaklı çeşitli kampanya iş birliklerine imza atıyor. TENCEL™, 30. yılı kutlamaları kapsamında dünyanın her yerinde marka, çalışan ve tüketici etkinlikleri düzenleyerek, “1992’den Beri İyi Hissettiren Elyaflar” mottosuyla değişimin savunuculuğunu üstlenecek.

TENCEL™ sürdürülebilir elyaf inovasyonunda 30. yılını kutluyor

TENCEL™ tedarik zincirinde şeffaflığa ve dijitalleşmeye öncülük ediyor

Daha esnek ve döngüsel bir sektöre katkıda bulunmak için sürekli inovasyonlara imza atan TENCEL™, 2021 yılında hayata geçirdiği ve sürdürülebilir bir elyaf üreticisi tarafından oluşturulan ilk e-ticaret kanalı olan TENCEL™ eShop ile tüketicileri de bilinçli alışveriş konusunda teşvik ediyor. ‘Önce dijital’ stratejisinin bir parçası olarak, paydaşların sürdürülebilirlik ivmesini destekleyen platformlar geliştiren TENCEL™, elyaf tanıma teknolojisi ve Lenzing Online Markalama (E-Branding) Servisi gibi hizmetleriyle tedarik zincirinin şeffaflığına ve dijitalleşmeye öncülük ediyor.

Lenzing, hazır giyim ve ev tekstili sektörlerinin tamamında döngüsel ekonomiyle ilgili önemli adımlar atıyor. Bu çerçevede kaynak verimliliğini artırmak ve küresel tekstil atığı sorununa bir çözüm bulmak amacıyla REFIBRA™ geri dönüşüm teknolojisini geliştirdi. Tekstil sektöründe döngüselliğin teşvik edilmesine önemli bir katkı sağlayan REFIBRA™, pamuklu giysi üretiminden ve kullanılmış giysilerden elde edilen pamuk artıklarından ticari ölçekte yeni lyocell elyaf üretimini mümkün kılan dünyadaki tek teknoloji unvanına sahip.

Tedarik zinciri boyunca şeffaflığın sağlanması da tekstil endüstrisi için büyük bir zorluk oluşturuyor. Sektörde daha fazla şeffaflık sağlamak için TextileGenesis™ iş birliği ile hayata geçirilen blockchain teknolojili yenilikçi çözüm; tedarik zinciri boyunca daha güvenli, güvenilir ve dijital nitelikte bir gözetim zinciri sağlayarak hileleri engelliyor. Ayrıca malzemelerin daha sürdürülebilir bir biçimde üretilmesini sağlıyor.

TENCEL™ tedarik zincirinde şeffaflığa ve dijitalleşmeye öncülük ediyor

TENCEL™ elyaflar içeren giysiler deniz suyunda 21 gün içinde çözünüyor

TENCEL™ elyafların doğada çözünebilme özelliği, ABD Kaliforniya’daki Scripps Oşinografi Enstitüsü’nden bilim insanları tarafından gerçekleştirilen bir araştırma ile bir kez daha kanıtladı. Çalışmanın sonucuna göre  sentetik elyaftan yapılan giysiler deniz suyunda 210 günden uzun bir süre çözünmezken, ağaç bazlı TENCELTM elyaf içeren giysiler deniz suyunda 21 gün içinde çözünerek doğaya karıştı.

Ham maddesi ağaç olan özel elyaflar için çok sıkı bir ağaç alım ve kullanım politikası uygulayan Lenzing, sadece FSC® ve PEFC® sertifikalı olan, yani sürdürülebilirliği sertifikalanmış kaynakları kullanıyor. Lenzing’in üretim tesisleri de FSC® (Chain of Custody) sertifikasına sahip bulunuyor. Avrupa Birliği Eko-etiketine (EU Ecolabel) sahip olan TENCEL™ Lyocell ve Modal elyaflar, sürdürülebilir üretim süreçleri ile  tekstil sektörüne katkı sağlıyor. Lenzing Grubu’nun yüksek kaliteli elyafları, şık kadın giyimden farklı denim türlerine ve yüksek performans spor giyime kadar çok çeşitli tekstil ürünlerinde kullanılırken ayrıca. doğada çözünürlük ve gübreleşebilirlik seviyesi ile hijyen ve tarım ürünlerinde de tercih ediliyor.

2050 yılına kadar net-sıfır emisyon hedefi

TENCEL™, tedarik zincirinin şeffaflığını artırmanın yanı sıra 2050 yılına kadar net sıfır emisyon hedefine ulaşmayı taahhüt ediyor. 2020 yılında sektördeki ilk sıfır karbon elyafları pazara sunan TENCEL™, 2021 yılında REFIBRA™ teknolojili elyafları da portföyüne dâhil edilerek sıfır karbon hedefinin kapsamını genişletti. Markaların özel elyaflara yönelik artan talebini öngörerek ciddi bir büyüme planıyla üretim imkânlarını da güçlendiren Lenzing, bu plan doğrultusunda 2022’nin başlarında Tayland’da dünyanın en büyük Lyocell üretim tesisini açtı.

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler