23.2 C
İstanbul
Perşembe, Mayıs 30, 2024

İtalyan tekstil makineleri siparişleri 2024’ün ilk çeyreğinde sabit kaldı

İtalyan tekstil makineleri sektörü için 2024 yılı...

Tabelalar Sergisi geçmişi keşfetmeye davet ediyor

Açıkhava ve endüstriyel reklam alanında Türkiye'nin önemli...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Rusya-Ukrayna Savaşı Türk tekstil sektörünü nasıl etkiliyor?

Uzun yıllardır Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilim, 2014...

touchpoint textile ilk kez drupa’da gerçekleştirilecek

Fuarlartouchpoint textile ilk kez drupa’da gerçekleştirilecek

- Haber Sponsoru -

Dört yılda bir düzenlenen dünyanın önde gelen baskı teknolojileri fuarlarından drupa, 16-26 Haziran 2020 tarihleri arasında Almanya’nın Düsseldorf şehrinde düzenlenecek. Fuar bu yıl kapsamını genişleten yeni bir etkinliği gerçekleştirecek. Dijital tekstil baskı teknolojilerinin yer alacağı touchpoint textile, drupa 2020’de Salon 4’te prömiyer yapacak. Tekstil endüstrisi çok sayıda endüstri için teknolojiler ortaya çıkarıyor ve Touchpoint Textile bu sektörleri birbirine bağlayacak. Onlara sektörler arası işbirliği, yeni projeler için bir platform sunacak. Bunu fuardaki bir mikrofabrika ile yerinde gösterecek.

drupa, dijital tekstil baskının artan önemini yansıtmak ve baskı endüstrisi için yeni iş alanlarında yenilik ve büyümenin itici gücü olarak tekstilin önemini vurgulamak için bu forumu sunuyor. Bu özel şov, drupa’nın tekstil baskısı dışında ambalaj, geniş format baskı, endüstriyel ve fonksiyonel baskı gibi yeni pazarlarda nasıl bir yer edindiğinin bir göstergesi. Tüm bu segmentler aynı dönüşüm süreçlerinden geçerek, büyüme için muazzam bir potansiyel sunuyor.

touchpoint textile önde gelen endüstri uzmanları tarafından destekleniyor

touchpoint textile iki ana partner tarafından destekleniyor: Avrupa’nın en büyük tekstil araştırma merkezi olarak Alman Tekstil ve Elyaf Araştırma Enstitüleri (DITF) ve kar amacı gütmeyen Avrupa Uzman Baskı Üreticileri Birliği (ESMA).

Sektörler arası partnerlerle birlikte DITF, drupa’da müşteri şartlarından ve tasarımdan, kumaş terbiyesine kadar tamamen ağ bağlantılı, entegre bir üretim zinciri olan bir Dijital Tekstil Mikro Fabrikası kuracak. Mikro fabrika sanal ve artırılmış gerçeklik uygulamalarına direkt veri aktarımı ile 3D giysi simülasyonları gibi dijitalleşme ve direkt müşteri etkileşimi için yeni olasılıkları gösterecek. Ziyaretçiler dijital tekstil baskı, kesme ve renk yönetiminin tam bağlantılı bir üretim ortamına nasıl entegre edilebileceğini görebilecek. Bayraklar, tişörtler ve çantalar gibi çeşitli ürünler her gün ‘yeni basılmış’ olarak üretilecek. Çabukluk, yaratıcılık, esneklik ve üretkenlik kombinasyonu ile desteklenen bu tür ağa bağlı üretim zincirleri, tekstil endüstrisinin küçük miktarlarda bile olsa müşteri taleplerine ve eğilimlerine daha hızlı ve özel bir şekilde yanıt vermesini mümkün kılıyor.

Digital Textile Micro Factory partnerleri ve sponsorları şöyle sıralanıyor; Assyst (3D giyim simülasyonu, dijital ikizler), Vuframe (VR / AR), Mitwill (tasarım ağı); Ergosoft ve Caddon (RIP ve renk yönetimi), HP ve Multiplot (geniş format tekstil baskısı); Zünd (dijital kesim), Juki (üretim ve iş akışı), Dommer, Berger tekstil ürünleri ve Kaspar (sponsor). Genel konsepti geliştirmeye bir diğer önemli katkı, yarının çalışanlarını yeni zorluklar için donatmak amacıyla ilgili konuları aynı anda müfredatına entegre eden Albstadt-Sigmaringen Üniversitesi’nden geldi.

touchpoint textile ilk kez drupa’da gerçekleştirilecek
touchpoint textile ilk kez drupa’da gerçekleştirilecek

Buna karşılık ESMA da konferans programından sorumlu olarak, araştırma, geliştirme ve sektörden konuşmacıları baskı ve terbiye teknolojilerini, iş akışlarını, pazardaki gelişmeleri ve sürdürülebilirliği tartışmaya davet ediyor. ESMA Genel Müdürü Peter Buttiens; “Baskı süreçlerindeki yenilikler sayesinde tekstil baskı hızla genişliyor. Hem dijital hem de geleneksel teknolojiler bu değişime katkıda bulunabilir. Drupa touchpoint textile’de ziyaretçilere tekstil uygulamalarındaki uzmanlığımızı ve bilgi birikimimizi sergilemeyi heyecanla bekliyoruz” dedi.

Tekstil baskının önemi artıyor

Drupa Direktörü ve Messe Düsseldorf Küresel Baskı Teknolojileri Başkanı Sabine Geldermann sürekli dijitalleşme ve sektörler arası teknolojilerin inovasyonu hızlandırdığını söyledi. Geldermann sözlerini şöyle sürdürdü; “Drupa’nın rolü, sektörümüz için bir ivme kaynağı olmak, değişimi teşvik etmek ve şekillendirmektir. İlgili tüm konuları belirlemeye ve bunları forumlarımıza entegre etmeye kararlıyız. Tekstil baskısındaki büyüme potansiyeli olağanüstü. Bu arka plan ışığında, bu uygulamalara özel bir platform ayırıyoruz”.

touchpoint textile özel şovunun ötesinde de; fuarda dijital tekstil baskısı birçok katılımcının önemli bir odağı olacak. Drupa ziyaretçilere bu önemli sektördeki güncel gelişmeler ve eğilimler hakkında 360 derecelik bir görüş elde etmeyi garanti ediyor.

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler