13.7 C
İstanbul
Cumartesi, Mart 2, 2024

KARL MAYER TÜRKİYE’nin Genel Müdürü belli oldu: Toros Greenhalgh 

Ekim 2023’te Türkiye’nin Bursa şehrinde kendi işletmesini...

Türk tekstil sektörü zorluklara rağmen 2024’ten umutlu

Avrupa piyasalarındaki daralma, yüksek enflasyon, artan üretim...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Rusya-Ukrayna Savaşı Türk tekstil sektörünü nasıl etkiliyor?

Uzun yıllardır Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilim, 2014...

Türk tekstil ihracatında artış oranları azalmaya devam ediyor

GüncelTürk tekstil ihracatında artış oranları azalmaya devam ediyor

- Haber Sponsoru -

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği’nin (İTHİB) yayınladığı ‘Tekstil ve Hammaddeleri Sektörü 2022 Yılı Ekim Ayı İhracatı Performans Raporu’nda yer alan verilere göre, 2022 Ocak-Ekim döneminde sektörün ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre %4 artarak 10,9 milyar dolar değerine ulaştı. Tekstil ve ham maddeleri sektörü ihracatı, 2022 yılının Ekim ayında geçen yılın aynı dönemine göre %12,1 oranında azalarak 1 milyar dolar değerinde gerçekleşti ve Eylül ayına göre ise %11,9 oranında düşüş kaydetti. Aynı dönemde Türkiye’nin genel ihracatı %2,8 oranında artarak 21,3 milyar dolar değerinde gerçekleşirken, tekstil ve ham maddeleri sektörü ihracatının, genel ihracat içerisindeki pay oranı %4,8 olarak açıklandı. Bu dönemde sanayi ürünleri ihracatı ise %4 oranında azalarak 15 milyar dolar değerine geriledi.

Türk Tekstil ihracatında AB ve Afrika ülkeleri ağırlığını korudu

2022 Ocak-Ekim döneminde en fazla tekstil ve ham maddeleri ihracatı AB (27) ülkelerine yapılmış olup, 2021 yılının aynı dönemine göre %0,03 oranında gerileyerek 4,9 milyar dolar değerinde gerçekleşti. İkinci sırada yer alan Afrika ülkelerine yapılan ihracat ise bu dönemde %14,9 oranında artarak 1,2 milyar dolara ulaştı. Aynı dönemde miktar bazında ihracat, %5,6 oranında gerileyerek 2,3 milyon ton değerinde kaydedildi. AB ülkelerine miktar bazında ihracat %5,3 oranında azalarak 946 bin ton değerinde gerçekleşirken, miktar bazında en çok ihracat yapılan ikinci ülke grubu ise %11,6 pay ve 262 bin ton ihracat ile Afrika ülkeleri oldu. Bu dönemde %8,2 pay ile miktar bazında en önemli ihracat pazarını oluşturan İtalya’ya miktar bazında tekstil ve ham maddeleri ihracatı %5 oranında azalarak 186 bin ton değerinde gerçekleşti.

Türk tekstil ihracatında artış oranları azalmaya devam ediyor

Türkiye’nin ihracatta en fazla artış yaşadığı ülkeler arasında Fas ilk sıraya yükseldi

2022 Ocak-Ekim döneminde Türk tekstil ve ham maddeleri ihracatında öne çıkan ülkeler değerlendirildiğinde, en önemli ihracat pazarının İtalya olduğu görülüyor. Bu dönemde İtalya’ya tekstil ve ham maddeleri ihracatı %8,8 oranında artarak 996 milyon dolar değerinde gerçekleşirken, ikinci sırada %1,1 oranında düşüşle 832 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirilen Almanya yer aldı. Üçüncü önemli pazar ise Türkiye’nin toplam tekstil ve hammaddeleri ihracatından %6,8 oranında pay alan ABD oldu. ABD’ye ihracat bu dönemde %8,1 oranında artarak 745 milyon dolar değerine ulaştı. Dördüncü ve beşinci büyük ihracat pazarları sırasıyla %27,7 oranında artış ve 501 milyon dolarlık ihracatla İspanya ve %16,5 oranında düşüş ve 418 milyon dolarlık ihracatla İngiltere oldu. Bu dönemde Türkiye’nin en fazla tekstil ve ham maddeleri ihracatı gerçekleştirdiği ilk 10 ülke içerisinde ihracatta en fazla artış yaşanan ülkelerin; %33,2 artış ile Fas, %28,2 artış ile İran ve %27,7 artış ile İspanya olduğu belirtildi.

İtalya’yı sırasıyla, %1,9 artış ve 154 bin ton değerinde ihracatla Almanya, %11,8 oranında artış ve 142 bin ton değerinde ihracat ile ABD takip etti. İlk on ülke arasında ihracatın en fazla arttığı ülke Fas oldu. Bu dönemde Fas’a ihracat %25,1 artışla 54 bin ton değerinde gerçekleşti. Aynı dönemde en fazla düşüşün yaşandığı ülke ise İngiltere oldu. İngiltere’ye ihracat %22,3 oranında azalarak 94 bin ton değerinde kaydedildi.

En önemli ürün grubu olan iplik, dönemi %0,9’luk düşüşle kapattı

En önemli ürün grubu olan iplik, dönemi %0,9’luk düşüşle kapattı

2022 Ocak-Ekim döneminde Türkiye tekstil ve ham maddeleri sektörü ihracatı ürün grupları bazında incelendiğinde, en önemli ürün grubu %0,9’luk düşüşle iplik oldu. Toplam iplik ihracatının %35,7’ini oluşturan sentetik-suni filament liflerden iplikler bu dönemde 778 milyon dolar değerinde ihracat ile ilk sırada yer aldı. Onu %32,2 pay ile takip eden pamuk ipliği ürün grubunun ihracatı ise %5,4 oranında azalarak 701 milyon dolar değerinde gerçekleşti. Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı’nın paylaştığı verilere göre, 2022 Ocak-Ekim döneminde pamuk, pamuk ipliği ve pamuklu mensucat ithalatı ise %51 artarak 4.3 milyon dolar olarak gerçekleşti. Aynı dönemde en fazla ihracat gerçekleştirilen ürün grupları içerisinde ipliği az bir fark ile dokuma kumaşlar takip etti. Dokuma kumaşlarda %14,2 oranında artışla 2,2 milyar dolarlık ihracat değerine ulaşıldı. Üçüncü önemli ürün grubu olan teknik tekstil ihracatı ise %1 artışla 2 milyar dolar değerinde gerçekleşti.

Ev tekstili ihracatına bakıldığında, ihracatın %2,1 oranında gerileyerek 1,9 milyar dolar değerinde gerçekleştiği görüldü. Örme kumaş ihracatı %2,5 azalışla 1,7 milyar dolar değerinde gerçekleşirken, elyaf ihracatı %18 artışla 951 milyon dolar değerine ulaştı. Konfeksiyon yan sanayi sektörü ihracatı ise aynı dönemde %8 artışla 481 milyon dolar değerinde kaydedildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanan kapasite kullanım raporuna göre, imalat sanayii son 12 aylık ortalama kapasite kullanım oranı %77,6 değerinde gerçekleşti. 2022 Ekim ayında tekstil ürünleri imalatında %71,2 değerinde gerçekleşen kapasite kullanım oranı, 2022 yılı Eylül ayına göre %1,6 azalırken, 2021 yılının Ekim ayına göre %12 gerileme kaydetti. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, 2022 Ağustos ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre, imalat sanayi üretimi endeksi %2,2 oranında artış gösterirken tekstil sanayii üretimi endeksi ise %10,6 oranında azaldı. Tekstil ve hazır giyim sektörleri istihdamı ise, 2022 Ağustos ayında 1 milyon 243 bine ulaştı. Toplam istihdam geçen yılın aynı dönemine göre %8,2 oranında artış gösterdi. Bununla birlikte son dönemde atölye ve fabrikalardaki kapanmalarla birlikte istihdamda yaşanan mevcut düşüşün, kur baskısı ve asgari ücretlerdeki belirsizlik nedeniyle yılbaşından sonra daha da artabileceğine dikkat çekiliyor.

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler