26.8 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 24, 2024

Textilegence Mayıs Haziran 2024 sayısı yayınlandı

Textilegence Mayıs Haziran 2024 sayısı, haziran ayında...

İtalyan tekstil makineleri siparişleri 2024’ün ilk çeyreğinde sabit kaldı

İtalyan tekstil makineleri sektörü için 2024 yılı...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Rusya-Ukrayna Savaşı Türk tekstil sektörünü nasıl etkiliyor?

Uzun yıllardır Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilim, 2014...

Uster 2021 ürün lansmanlarının bir sonraki durağı ITMA Asia

Yardımcı MateryallerUster 2021 ürün lansmanlarının bir sonraki durağı ITMA Asia

- Haber Sponsoru -

Tekstil sektörüne kalite kontrol çözümleri sağlayan Uster Technologies, 12-16 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek ITMA Asia + CITME 2021’de en yeni ürünlerini ilk kez tanıtacak. Şanghay’da Ulusal Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek fuarda, mart ayında duyurulan yeni Quantum 4.0 iplik temizleyici ve nisan ayında sunulan Q-Bar 2 izleme sisteminin yanı sıra en son Mill Dashboard özelliğine sahip yeni Quality Expert yazılımı ve yeni özelliği ile Uster Tester 6 da sergilenecek. Uster, kişisel fuar katılımını artırmak için kendi geliştirdiği online bir sergi salonu ile de ziyaretçilerine kapılarını açacak.

Uster’in standını ziyaret eden tekstil profesyonelleri yeni çözümlerini yakından deneyimleme imkanı bulacak. Quantum Expert’in sunumu, müşterilerin Quantum 4.0 ve ilgili sistemlerinden nasıl yararlanabileceğini gösterirken, şık tasarım ve hata kataloğu ile Q-Bar 2 dikkat çekecek. Ayrıca fuarda, Değer Modülleri (Value Modules) ve Uster Quality Expert’in diğer özellikleri ile birlikte bir Fabrika Kontrol Paneli (Mill Dashboard) ekranı da sergilenecek. Akıllı animasyonlar ile iplik üretimi sırasında veri tabanına dayalı kalitenin derinlemesine anlaşılması sağlanacak. Sanal fuar salonu ise her şeyden önce yalnızca satış sorumluları ile temasa geçmeleri tavsiye edilen müşterilere açık olacak.

Uster Quantum 4.0 ile akıllı iplik kontrolü

Yeni Uster Quantum 4.0 iplik temizleyici, akıllı iplik kalite kontrolü ve optimize edilmiş karlılık için kapasitif ve optik sensör teknolojilerini bir arada sunuyor. Böylece fabrikalar artık teknik seçenekler üzerinde kafa yormak yerine hızlı hareket eden pazar zorluklarını karşılamaya odaklanabiliyor. Basit bir kapasitif/optik anahtar aracılığıyla iplik üreticileri artık kalite kontrolünde tam güvenliğe erişerek en iyi temizleme modunun uygulanmasını sağlayabiliyor. Bu, üretimde iplik türlerinde daha fazla esneklik sağlarken, nem değişimleri gibi faktörlere de etki ediyor.

Smart Duo teknolojisini kullanan Quantum 4.0, Cross Clearing olarak bilinen bir yenilikle her iki sensör kanalını akıllı bir şekilde birlikte çalıştırıyor. Bu, ana sensör sinyalinin yardımcı sensör tarafından desteklendiği bir çift kontrol yoluyla gizli hataları bularak ortadan kaldırıyor. Yoğunluk özelliği ise, fabrikaları bloke edilmiş sıkıştırma bölgeleri veya büküm sorunları gibi ring iplik eğirme arızalarından kaynaklanan standart altı kopsları engelliyor. İplik yoğunluğunu sürekli olarak ve her eklemeden sonra izleme avantajı sunuyor.

Uster 2021 ürün lansmanlarının bir sonraki durağı ITMA Asia
Uster 2021 ürün lansmanlarının bir sonraki durağı ITMA Asia

Q-Bar 2 ile dokuma kusurları oluşmadan engelleniyor

Dokuma tezgahında doğrudan çözgü ve atkı ipliklerinin arayüzünde dikkatlice konumlandırılan Q-Bar 2, en iyi şekilde bir formasyon izleme sistemi sunuyor. Mümkün olan en erken aşamada izleme, bir kusur ortaya çıkar çıkmaz hızlı yanıt verilmesini sağlayarak uzun süreli veya tekrarlayan arızaların önüne geçiyor. Sorunları anında düzeltmesi için operatörü uyaran alarm ve durdurma sinyalleri erken tespite izin vererek, ikinci kaliteyi ve malzeme kaybını azaltıyor. Ayrıca bu, üretim sonrası kontrollere olan ihtiyacı da en aza indiriyor.

Uster Q-Bar 2, farklı nedenlerle oluşabilecek kusurların tespiti için çeşitli algoritmalara sahip olup bu yerleşik bilgi ise atkı atma döngüsündeki kusurları önleyebiliyor. Kumaş oluşum bölgesindeki algılama konumu, çözgünün atkı tarafından geçilmeden önce bile izlenmesini sağlıyor. Bir diğer önemli yeniliği ise atkı düzensizlikleri denetimi. Q-Bar 2, formasyon alanına atılan her atkıyı izleyerek kullanıcıları mümkün olan en erken aşamada atkı düzensizliklerine tepki vermeye hazırlıyor. Bu noktada çift atkı, kırık atkı veya şantuk ve ilmek gibi atkı ile ilgili hataları tespit edebiliyor. Tüm bu özellikleri ile Q-Bar 2 dokuma kusurlarına tepki vermek yerine dokuma kusurlarını gerçekten önleyebilme avantajı sağlıyor.

Mill Dashboard ile üretimde şeffaflık

Uster Quality Expert’in en son Mill Dashboard özelliği, iplik fabrikalarındaki operatörler için yeni avantajlar getiriyor. Mill Dashboard’un bu yeni versiyonu, önemli verileri doğrudan iplik fabrikalarındaki önemli kişilere sunarak hem kalite sapmalarına hızla tepki verilmesini hem de üretim alanında daha fazla şeffaflık sağlıyor. Uster Quality Expert’in en son sürümü ise bağlantı için mevcut olup; laboratuvar ve hat içi cihazlardan gelen tüm önemli kalite parametrelerini, bireysel ihtiyaçlara ve tercihlere göre hedeflenerek görüntüleyebiliyor.

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler