Ana Sayfa » Dokuma » Halı Dokumada Entegre Dijital Üretim Sistemi Kazandırıyor

Halı Dokumada Entegre Dijital Üretim Sistemi Kazandırıyor

Vandewiele elyaftan ipliğe, halı dokumadan bitirme işlemine kadar bütün proses için gelişmiş tekstil çözümlerini Domotex 2020 fuarında sergileyecek.

Fatih Cengiarslanhttps://www.textilegence.com
Fatih Cengiarslan; Akademik İngilizce eğitimini Batı Avustralya Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönerek İstanbul Aydın Üniversitesi’nde İnternet Gazeteciliği ve Yayıncılık bölümünü bitirip, Litvanya – Kaunas Teknoloji Üniversitesi’nde interaktif media üzerine 8 aylık eğitim aldı. Daha sonra Eskişehir Anadolu Üniversitesi girerek İşletme Fakültesini başarıyla tamamladı. CNNTURK’ kanalında stajını tamamladıktan sonra Referans Gazetesi’nde çalışmaya başladı. 2 yıl sonra Textilegence markasıyla tekstil endüstrisine yönelik kendi medyasını kurdu. Şu anda Textilegence.com, Printing3D ve NEFA PR Ajansı’nın 6 yıldır yönetimini yapmaktadır.

Vandewiele halı dokuma için entegre dijital üretim sistemi
Vandewiele halı dokuma için entegre dijital üretim sistemi

Vandewiele halı dokuma için entegre dijital üretim sistemi. Dünyanın en önemli halı ve zemin kaplamaları fuarı Domotex 2020, 10-13 Ocak tarihleri arasında Hannover’de gerçekleştirilecek. Bu önemli fuara 60’dan fazla ülkeden bitmiş ürün gruplarının yanı sıra teknoloji ve çözüm sağlayıcı 1400 firma katılıyor. Yenilikçi tekstil sistemleri geliştiren Vandewiele fuarda Salon 11 Stant C31’de granülattan halı dokumaya kadar komple sistemlerini ziyaretçilere sunacak.

Vandewiele’nin portföyünde BCF ekstrüzyon hatları, termo-fiksaj, tufting, halı dokuma makineleri ve bitirme (terbiye) hatları yer alıyor. Fuarda bu farklı alanlardaki yetkinlik sinerjisini vurgulayacak olan Vandewiele’nin odağındaki konu ise entegre dijital üretim sistemleri olacak. Firma zengin ürün gamı ile daha esnek üretim maliyeti ekseninde daha yüksek kalitede halı üretimi için en temel ihtiyaca yanıt verdiğini gösterecek.

Halı üretiminde kullanılan iplik, nihai ürünün kalitesini belirleyen ilk önemli unsurdur. Bu nedenle, Vandewiele dokuma ve tuft halıdaki tecrübesini, verimli halı ipliği üretimindeki teknolojik bilgi birikimi ile birleştirdi. Böylece ortaya Vandewiele ekstrüzyon ekipmanları ortaya çıktı.

Vandewiele halı dokuma için entegre dijital üretim sistemi: kalitede ilk adım halı ipliği prosesi

Yeni nesil BXE+, pazara verimli iplik üretimi için mümkün olan en iyi çözümü sunma sözü veriyor. Domotex 2020’de daha az hava tüketimi ve daha fazla karıştırma düzeni ve üstün iplik özellikleri sağlayan, 2 adımlı çekmeli yeni geliştirilen INCA Intermingling (karıştırma) sistemi vurgulanacak. Ayrıca ziyaretçiler Belçika’daki yeni Deneyim Merkezi’nde bir Tricolor hattını görebilecek ve deneyimleyebilecek.

Ekstrüzyondan sonra, iplikler genellikle kablolanır ve termo-fiksaj yapılır. Vandewiele’nin bir parçası olan Fransız firma Superba, uzun yıllardan beri, dünyanın önde gelen termofiksaj ekipmanları üreticisi konumunda.

SUPERBA şimdi halı ipliği için iki farklı termo-fiksaj çözümünü sunuyor; basınç altında doymuş buhar içeren tanınmış TVP3 termo-fiksaj hattı ve aşırı ısınmış buharlı yeni üç katmanlı DHS3 hattı.  SUPERBA, olanakları ve prosesleri genişleterek, işlemek istediğiniz elyaf türü veya elde etmek istediğiniz sonuç ne olursa olsun, nokta efekti, esneme, şişme, aşınma ve boyama direncine karşı en doğru çözüme sahip. İki renkli püskürtme, tek hav/ tek renk veya farklı tonlarda gibi çok çeşitli efektler sağlayan eşsiz MCD3 degrade boyama makinesi ile birlikte, halı ipliği için SUPERBA çözümleri halı endüstrisi için yeni perspektifler ortaya koyuyor. Ürün gamını tamamlamak için SUPERBA, hassas veya ince iplikler için sabit tansiyonlu sarma işlemine sahip yenilikçi B403 otomatik bobinuar da öneriyor.

Tufting halılarda yeni fırsatlar

Vandewiele halı dokuma için tufting tarafında da yeniliklere sahip. Fuarda pazarın en esnek ve çok yönlü tufting sistemi olarak tanımlanan tufting sistemi Colortec C+ 1/10” ve Colortec L+ 1/7”nin numuneleri gösterilecek. Tuft halılar ve kilimler için 5/32”, 1/7” ve 1/10”  ölçülerde sunulan çok çeşitli jakar tasarımları, küçük cağlık ile birleştiğinde, hızlı renk değişimi ve düşük hacimli çalışmalar için esnek bir sistem oluşturuyor.

Colortec ve ICN teknolojisi olan Bireysel Kontrol İğnesi ile daha yüksek verimlilik ve kalite elde ediliyor. Sadece istendiğinde hav tutar ve bu nedenle şekilli halılar için çok fazla iplik tasarrufu mümkün olur. Ayrıca, ‘daha zayıf’ iplikler (örneğin yün), sırtta çok daha az iplik ve çoklu renk karışımları ile püskül (tutam) oluşturulmasını sağlıyor.

Colortec, aktif iplik besleme için bir IPD sistemi ile birleştirilebilir. Bu, kumaşın daha temiz bir yüzeyinin, farklı bir görünüm, his ve hav yükseklikleri için daha geniş bir iplik yelpazesi ve iplik sayısı ile sonuçlanan çok daha iyi bir hav kontrolünü mümkün kılıyor.

Bu süreçte TexConnect yazılımı kullanılarak, daha az telef atık ipliği ile sonuçlanan kesin bir bireysel iplik tüketimi hesaplanabiliyor.

Dokuma uzmanı Vandewiele

Vandewiele halı dokuma prosesinde hayati geliştirmelerle endüstriye yön veriyor. Hızlı Cağlık ile tam dijital kontrol sayesinde, iplik kaybı azaltılarak mümkün olan en düşük maliyetle halı üretimi gerçekleştirilebiliyor. Vandewiele, ayrıca VSI 3 metre makinelerinde dokunmuş, hafif halılardaki önemli bir trendi de gösterecek.

Firmanın standında çok çeşitli özelliklerde dokuma halılar gösterilecek; Axminster halılar ve bukle havlı halılar ile 320d/m taraktan ekonomik özelliklerden yüksek yoğunluklu 1500d/m’ye kadar kilimler (halılar), araba paspasları vb. bunlar arasında yer alıyor.

Kumaşların işlemini bitirmek için tamamen revize edilmiş olan TITAN 5540 Otomatik overlok sistemi, düz köşeli halıları, yuvarlak köşeli ve karmaşık şekilli halıları bitirebiliyor. İsteğe bağlı entegre etiket baskı makinesi, her bir halının üretim sürecine ayrı ayrı izlenebilirlik sağlıyor.

Tamamen elektronik halı işleme sistemi, işlemin stabilitesini daha da geliştiriyor. Yeni tasarlanan yapı, operatör için gelişmiş ergonomi sağlıyor. Komple dijital bir makine, entegre dijital planlama ve performanslı bir BI gerektirir. Güçlü ve Nesnelerin Interneti tabanlı TEXConnect ile tüm üretim ekipmanlarınızı yönetebilir ve kontrol edebilirsiniz.

Tekstil Dokuma Haberleri

Groz-Beckert yeni ürünleriyle ITMA Asia’da

Geçen yıl pandemi nedeniyle bu yıla ertelenen ITMA Asia + CITME fuarı 12-16 Haziran tarihleri arasında Şanghay’daki Ulusal Fuar...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied