30 C
İstanbul
Cumartesi, Temmuz 20, 2024

HanesBrands, ünlü spor giyim markası Champion’ı Authentic’e satıyor

İkonik giyim markalarının küresel liderlerinden biri olan...

Türkiye tekstil ihracatında Asya, Amerika ve Orta Doğu yükselişte

Türkiye tekstil ihracatına ilişkin nisan ayı verileri...

Textilegence Mayıs Haziran 2024 sayısı yayınlandı

Textilegence Mayıs Haziran 2024 sayısı, haziran ayında...

1 Hour Shirt; hızlı modadan adil modaya

Fashion Revolution Germany ve döngüsel moda markası...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Yeni FTM320 Fitil Makinesi: Marzoli eğirme sektörüne yenilik katıyor 

EğirmeYeni FTM320 Fitil Makinesi: Marzoli eğirme sektörüne yenilik katıyor 

- Eğirme Haber Sponsoru -

İplik sektörünün en önemli teknoloji tedarikçilerinden Marzoli, daha fazla üretkenlik, verimlilik ve çok yönlülük sunan yenilikçi bir konsepte sahip yeni FTM320 Fitil Makinesini tanıttı. FTM320’nin yeniliği, orta konuma yerleştirilmiş bir başlık ve aynı anda çalışan bağımsız çift taraflı modüllere dayanıyor. Entegre bobin temizleyicisine sahip tek bir döner değiştirici ve optimize edilmiş taşıma sistemi düzeni bu çözümü tamamlıyor. Otomasyon sisteminin optimize edilmiş tasarımı ve konfigürasyonu, tüm makinede %6,5’e varan enerji tasarrufu sağlıyor. Yeni fitil makinesi işletme maliyetlerini %10 oranında azaltırken üretim alanını ve verimliliği %5 oranında artırıyor; aynı zamanda değiştirme ve temizleme süresini de %29 oranında kısaltıyor.

Marzoli FTM320 fitil makineleriyle sadece yüksek kalite, verimlilik ve üstün üretkenliğe sahip bir ürün sunmakla kalmıyor, aynı zamanda eğirme bölümü (fitil makinesi, bobin taşıma sistemi ve eğirme makinesi) konseptine de yenilik getirmeyi amaçlıyor. Aslında, FTM320 fitil makineleri, eğirme ünitesindeki her makinenin tam mekanik ve mantıksal entegrasyonunu içeren inovatif bir mühendislik konseptine dayanıyor. Mekanik açıdan bakıldığında, Marzoli blok cağlık taşıma sisteminin (MTT) boş hatları FTM320 fitil makinesinin ortasına yerleştirilen döner değiştiriciye (MRE) hareket ediyor ve dolu fitil bobinleri ile yüklendikten sonra tesis içinde kurulu herhangi bir eğirme makinesinin cağlığına gönderiliyor.

Marzoli, FTM320 Fitil Makinesi ile tam otomasyonlu eğirme sağlıyor Görsel Kaynak: Marzoli

Marzoli, FTM320 Fitil Makinesi ile tam otomasyonlu eğirme sağlıyor 

Eğirme makinesinde fitil ekleme dışında hiçbir insan operasyonuna gerek duyulmuyor. Bu durum tam otomasyonu, fitil bobinlerinin kötü kullanılmamasını, hatların herhangi bir fitil makinesine girebilmesini ve herhangi bir eğirme makinesine gönderilebilmesiyle üst düzey esnekliği garanti altına alıyor. FTM320 fitil makinelerine monte edilen elektronik draft, herhangi bir mekanik değişiklik yapılmadan makinenin kolay bir şekilde kurulmasını sağlıyor; bu da iplik fabrikaları için ideal bir çözüm olan FTM320 fitil makinelerinin esnekliğini daha da artırıyor.

Entegre bobin temizleyicili tek bir döner değiştirici her seferde 2 bobini değiştirip temizleyebiliyor. Tek döner değiştirici, cağlıktaki yenilikçi patentli hat şeması ile birleştiğinde her iki taraf için hem optimize edilmiş bir taşıma düzeni hem de daha kolay bakım imkanı sağlıyor. Döner değiştirici her iki tarafta tek bir Overhead Travelling Cleaner (Havai Gezer Temizleyici) kurmak için özel olarak tasarlanarak temizlik ve bakım maliyetlerinin azaltılmasına da olanak tanıyor. HMI, MRE ve Havai gezer temizleme alanının ortasında yer alan başlık, tüm makinenin kolayca görülmesini sağlayarak basit bir yönetimi mümkün kılıyor. Bu düzen aynı zamanda makine uzunluğunun azalmasını da beraberinde getiriyor. Makine duruş süresinin iki modülden birine indirilmesi, iş verimliliğinde bir artışa imkan veriyor. Böylece, 256/288 veya 320 iğli bir fitil makinesi, 128/144 veya 160 iğli fitil makineleri ile aynı çalışma verimliliğine sahip oluyor.

Marzoli’nin yeni FTM320 fitil makineleri kullanıcı dostu özellikleriyle de öne çıkıyor. Bu makineler modern bir PC mikroişlemcisi tarafından yönetiliyor. Tüm üretim verileri ve çalışma parametreleri üretim döngüsü sırasında kontrol edilip kaydediliyor.

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler