Hesabım

Ana Sayfa » Dokuma » Yenilikten güç alan Itema, pandemiye rağmen büyüyor

Yenilikten güç alan Itema, pandemiye rağmen büyüyor

Küresel daralmanın yaşandığı 2020 yılında Itema yenilikçi vizyonuyla %4’lük büyüme elde etti.

Engin Buz
Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Türk tekstil endüstrisinin en önemli dokuma teknolojileri tedarikçilerinden Itema, pandemi döneminin zorlu koşullarına rağmen başarılı bir performans sergiledi. Bu dönemde dijitalleşmeye dönük stratejik hamlesinin olumlu sonuçlarını gören firma, Türk tekstil endüstrisi için de olumlu beklentilere sahip. Textilegence olarak Itema CEO’su Ugo Ghilardi ile online bir toplantı gerçekleştirdik. Ghilardi hem Itema’nın bu dönemki çalışmaları hem de Türkiye pazarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Itema’da CEO görevine pandemiden kısa bir süre önce üstlenen Ugo Ghilardi, salgının ilk dönem için hazırladıkları planları hızlandırdığını söyledi. Ghilardi; “Operasyonlarımızı yeniden düşünmek ve uyarlamak zorunda kaldığımız kısa bir sıkıntı döneminden sonra, dijitalleşmeye ve müşteri odaklılığa her zamankinden daha fazla odaklanan stratejik planlarımıza odaklandık” dedi.

Yenilikten güç alan Itema, pandemiye rağmen büyüyor
Yenilikten güç alan Itema, pandemiye rağmen büyüyor

Itema pandemide sağlık ve güvenlik önlemlerini tam olarak uyguladı

2020’nin tümünün, yaşadığımız dünyayı hızla değiştiren yeni bir virüs Covid-19 tarafından yönetildiğini belirten Ugo Ghilardi, bundan yaşam, etkileşim ve çalışma şekillerinin ciddi şekilde etkilendiğini kaydetti. Ghilardi; “Bu etkileri her ülkede, bölgede, köyde ve toplulukta gördük.  İşletmeler ve tüm endüstriler bir gecede yeni bir duruma uyum sağlamak zorunda kaldı, ülkeler tamamen durdu ve sayısız kişisel trajedi hikayesi yaşandı” şeklinde konuştu.

Bu dönemde Itema olarak aldıkları önlemler hakkında konuşan Ghilardi, kriz yönetiminde çok net iki öncelik belirlediklerini açıkladı; “Bir numaralı önceliğimiz, personelimizin, paydaşlarımızın ve ailelerinin sağlık ve güvenliğini sağlamaktır. İkinci önceliğimiz ise, iş sürekliliğini korumaktı. Ürünlerimizi üretmek, müşterilerimize hizmet vermek ve yol haritamıza göre gelecekteki ürünleri geliştirmek için planlarımızı değerlendirdik.”

Ghilardi, Itema’nın tüm tesislerinde ve çalışma alanlarında, Dünya Sağlık Örgütü’nün ve yerel sağlık otoritelerinin yönergelerinin takip edilerek gerekli tüm sağlık ve güvenlik önlemlerinin alındığının altını çizdi. Itema Group için ‘Covid-19’a Karşı Birlikte Daha Güçlü’ adıyla özel bir politika geliştirdiklerini hatırlatan Ghilardi, çalışanların sadece tesislerde değil eve dönerken de maksimum güvenliğini sağlamak için çalıştıklarını aktardı.

Yenilikten güç alan Itema, pandemiye rağmen büyüyor
Yenilikten güç alan Itema, pandemiye rağmen büyüyor

Itema 2020’de satışlarda %4 büyüme yakaladı

Geçen yıl pandeminin pazarlardaki büyük daraltıcı etkisine rağmen Itema, cesaret verici mali sonuçlar elde etti. Ugo Ghilardi 2019 yılı ile karşılaştırıldığında 2020’de dokuma makineleri satışlarına odaklanarak %4’lük artış yakaladıklarını açıkladı. Ghilardi 2021 yılına ilişkin şunları söyledi; “Bununla yanı sıra, 2021 yılına tutarlı bir sipariş birikimi ile girdik. Yılın geride kalan ilk çeyreğinde de sipariş alımı oldukça istikrarlıydı ve yine istikrarlı bir artış elde ettik. Bütün bu gelişmeler ışığında 2021 yılına oldukça olumlu bakıyoruz. Bu benim için çok önemli, çünkü stratejimiz projelerimiz müşterilerimiz ve paydaşlarımız için değer üretme nihai hedefi olan önemli ve çığır açıcı girişimlerle dolu.”

Türk tekstil endüstrisinin Itema için yıllardır en önemli ilk 5 pazar arasında yer aldığını söyleyen Ghilardi, bu pazarda birçok önemli Türk firmasıyla uzun süreli ve değerli ortaklıklar kurulduğunu belirtti. Her yıl yeni iş birlikleri kurarak Türk tekstil endüstrisi ile bağlarını güçlendirdiklerini vurgulayan Ghilardi; “Türkiye’deki müşteri tabanımız sağlam ve her yıl büyüyor, bu nedenle Türkiye pazarı bizim için birincil öneme sahip hale geliyor. Türk müşterilerimizin ihtiyaçlarına anında cevap vermek için ülke çapında özel satış ve servis ekiplerimiz bulunuyor.” diye konuştu.

Türk tekstil endüstrisinin küresel pazarda ciddi bir potansiyele sahip olduğunun altını çizen Ghilardi, Türkiye’nin stratejik konumu ve Avrupa’ya yakınlığı nedeniyle önümüzdeki yıllarda da merkezi rol oynayacağını dile getirdi. Bu görüşünü satış sonuçlarına ve küresel tekstil endüstrisinden gelen bilgilere dayandıran Ghilardi; “Türkiye, Asya ülkeleriyle ticari değişim ve teslimat sorunlarını telafi ediyor ve Türk tekstil şirketlerinin tedarik ettiği kaliteli ürünler onları Batılı markalar için çok iyi bir ortak yapıyor” dedi.

Itema’nın Türkiye’ye sadece coğrafi açıdan yakın olmadığını, Türk tekstil sektörü ile aynı tutkuyu paylaştıklarını anlatan Ghilardi, firmanın inovasyon yol haritasında Türk dokumacıların gereksinimlerinin merkezi bir rol oynadığını dile getirdi. Ghilardi bu konuda şunları söyledi; “Çok yönlülük, tekstil ustalığı ve eko-verimlilik, geleneksel olarak Türk dokuma fabrikalarına sağladığımız faydalardır ve bu, gelecekte daha da artacak. Ayrıca, her zaman zamanında ve etkili bir satış sonrası hizmeti garanti edeceğiz. Nerede ve ne zaman olursa olsun, müşterimiz aradığında onu desteklemek için orada olacağız.”

Yenilik Itema’nın alameti farikası

Yeniliğin Itema’nın alameti farikası olduğunu vurgulayan Ugo Ghilardi, bu yenilik anlayışının tedarik zincirinden personeli yetiştirmeye kadar tüm şirketi kapsadığını ifade etti. Ghilardi; “Yeniliği, dokuma makinelerimizin bir özelliği olarak aslında söylemeye bile gerek yok. Takip edeceğim yenilik, müşterilerimiz için değer üretme kapasitesine sahip olandır” dedi.

Yenilikten güç alan Itema, pandemiye rağmen büyüyor
Yenilikten güç alan Itema, pandemiye rağmen büyüyor

Ghilardi Itema dokuma teknolojilerinin sürdürülebilirlik, enerji verimliliği ve hammadde kullanımı açısından gelişmiş sistemler olduğunu belirtti. Ghilardi bu konuda yaptıkları çalışmaları şöyle detaylandırdı; “Itema rapier R9500-2denim’in üzerine eklenen iSAVER® 2018’de piyasaya sürüldü. Dokuma endüstrisine tanıtılan ilk sürdürülebilir yeniliği temsil eden bu çözüm, dokuma makinesinin sol tarafındaki atık kenarların oluşmasını son veriyor. Pamuk kullanımını önemli ölçüde azaltan iSAVER®, pamuk üretimine ve su israfına daha sürdürülebilir bir yaklaşım sunuyor. Air-jet dokuma makinelerimizde hava tüketimini azaltmak için önemli yazılım ve cihaz geliştirmeleri yaptık. Itema dokuma makinelerinin bir başka temel avantajı eko verimliliktir. Hammaddelere ve enerjiye yönelik sürdürülebilir yaklaşımımız, müşterilerimize ekonomik tasarruf ve pazarda daha düşük işletme maliyetleri ile dokuma tezgahlarını garanti ediyor.”

Pandemi döneminde dijital çözümlerin ne kadar önemli olduğunun bir kez daha görüldüğünü belirten Ghilardi, Itema’nın bu konuda uzun yıllardır çalıştığına değindi. “Dijitalleşme, Itema Group için temel bir itici güçtür” diyen Ghilardi, sözlerini şöyle bitirdi; “Dijital evrimi, izlenecek gerçek ve temel bir yol olarak kendimize esas aldık. Başarmayı hedeflediğim şey, şirketlerimizde en son dijitalleşme ilkelerinin uygulanmasından daha fazlası, nihai hedef tam bir dijital müşteri deneyimidir.”

Bülten Aboneliği

Dijital Dergi Aboneliği (Yıllık 200TL)

Tekstil Dokuma Haberleri

Vandewiele halı üreticileriyle Domotex Turkey’de buluştu

Vandewiele 14 - 17 Mayıs tarihleri arasında  halının başkenti kabul edilen Gaziantep’te düzenlenen Domotex Turkey fuarında halı dokuma çözümlerini...

Özel Haberler