26.4 C
İstanbul
Salı, Haziran 25, 2024

Textilegence Mayıs Haziran 2024 sayısı yayınlandı

Textilegence Mayıs Haziran 2024 sayısı, haziran ayında...

İtalyan tekstil makineleri siparişleri 2024’ün ilk çeyreğinde sabit kaldı

İtalyan tekstil makineleri sektörü için 2024 yılı...

1 Hour Shirt; hızlı modadan adil modaya

Fashion Revolution Germany ve döngüsel moda markası...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Aksa Akrilik 3. çeyrekte karlılığını %20 arttırdı

Elyaf ve KumaşAksa Akrilik 3. çeyrekte karlılığını %20 arttırdı

- Haber Sponsoru -

Akkök Holding’e bağlı Aksa Akrilik 2020 yılının üçüncü çeyreğinde, pandeminin devam eden etkilerine rağmen karlılığını artırmayı başardı. %19’luk global, %70’lik yerel pazar payı ile dünyanın en büyük akrilik elyaf üreticisi Aksa Akrilik, yılın üçüncü çeyreğinde 135 milyon TL kar, dokuz ay toplamında ise 182 milyon TL net kara ulaştı. Firma böylece, geçtiğimiz senin aynı dönemine göre yüzde 20 artan FAVÖK (Faiz, Vergi ve Amortisman Öncesi Kar) seviyesi ile 539 milyon TL’ye değerini elde etti. Aksa Akrilik yıllık 330 bin tonluk üretim kapasitesiyle dünyanın en büyük, Türkiye’nin ise tek akrilik elyaf üreticisi konumunda bulunuyor.

Açıklanan 9 aylık sonuçlara göre, 2,7 milyar TL hasılat elde eden firma, pandemi etkisinde geçen ikinci çeyreğin ardından gelen güçlü taleple birlikte, yılın üçüncü çeyreğinde 135 milyon TL net kara ulaştı. Şirketin müşterek yönetime tabi ortaklığı DowAksa’nın, cirodaki artışla paralel olarak net kar seviyesine de pozitif katkı sağlaması dikkat çekti. Stratejik ürün kapsamındaki karbon elyaf yatırımları ve katma değerli ürün ihracatı sayesinde ülke ekonomisine de ciddi katkı sağlanmış oldu.

Pandemiye rağmen hem satışlar arttı hem yatırımlar devam etti

Aksa Akrilik Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Cengiz Taş, dünyadaki akrilik elyaf üretiminin beşte birini gerçekleştirdiklerini hatırlattı. Küresel akrilik elyaf üretim ve tüketiminin yaklaşık yarısının Çin pazarından oluştuğunu belirten Taş, Çin hariç tutulduğunda firmanın küresel pazar payının %50’ye yakın olduğunun altını çizdi. Taş sözlerini şöyle sürdürdü; “Yılın ilk 9 ayını tamamladığımızda, salgının yarattığı belirsizlik ortamına rağmen yüzde 80 civarında kapasite kullanımı yakalamayı başardık. Diğer taraftan, pandemi döneminde de yatırımlarımıza devam ederek 270 milyon TL tutarında yatırım gerçekleştirdik. 2020 sonunda oldukça zorlu geçen bu yılı, nisan – haziran dönemindeki kayba rağmen yüzde 80-85 civarında kapasite kullanımı ve 500 ila 550 milyon ABD doları arası bir ciro ile tamamlamayı hedefliyoruz.”

Ar-Ge yatırımlarında liderler arasında

Firma, 2019 yılı boyunca gerçekleştirdiği 31 AR-GE çalışmasına 13 milyon TL yatırım bütçesi ayırdı.  Firma bu yenilikçi vizyonu ile Turkishtime dergisinin, şirketlerin Ar-Ge çalışmalarını değerlendirdiği geleneksel “AR-GE 250” listesine bu yıl da girmeyi başardı.

T.C. Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı onaylı Ar-Ge merkezlerine sahip şirketlerin yıllık performansını ölçen listeye firma iki yıl üst üste girerek önemli bir başarıya imza attı. Aksa Akrilik, genel sıralamada 102. olmayı başardı.

Aksa Akrilik Genel Müdürü Cengiz Taş, her yıl bütçenin önemli bir kısmının Ar-Ge çalışmalarına ayrıldığını açıkladı. Taş, 2020 yılının ilk yarısında bir önceki yılın aynı dönemine göre %54 daha fazla kaynak ayırdıkları bilgisini verdi. Bu dönemde kalıcı etkiye sahip antimikrobiyal tekstil ürünü Everfresh başta olmak üzere pek çok inovatif projeyi hayata geçirdiklerini belirten Taş, Ar-Ge merkezleri ile Türkiye’ye artı değer kazandırmayı sürdüreceklerini söyledi.

Aksa Akrilik 3. çeyrekte karlılığını %20 arttırdı
Aksa Akrilik 3. çeyrekte karlılığını %20 arttırdı

Aksa Akrilik ‘Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi’ aldı

Covid-19 pandemisine rağmen pazar gücünü arttıran Aksa Akrilik, pandemiye karşı da ciddi önlemler aldı. Firma, TSE uzmanlarının katıldığı denetimin ardından ‘Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi’ aldı. Bu belge, koronavirüs salgınına karşı iş yerinde alınması gereken önlemlerin gerçekleştirildiğini gösteriyor. Pandeminin ilk gününden itibaren Aksa Akrilik; fabrikanın düzenlik dezenfeksiyonu, girişlerde personelin ateş ölçümü ve sosyal mesafeyi korumaya yönelik yeni düzenlemeler gibi üst düzey önlemleri hayata geçirdi.

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler