Ana Sayfa » Dokuma » Aksa Akrilik ve Bossa İlk Akrilik Denim Kumaşı Üretti

Aksa Akrilik ve Bossa İlk Akrilik Denim Kumaşı Üretti

Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Aksa Akrilik ve Bossa’nın işbirliği ile sektörün ilk akrilik elyaftan denim kumaşı üretildi. Antibakteriyel, yumuşak, esnek ve sıcak-serin tutma özelliklerine sahip bu yeni ürünün pazara yeni bir soluk getirmesi bekleniyor.

Türkiye’nin tek akrilik elyaf üreticisi Aksa Akrilik ve önemli tekstil üreticilerinden Adana merkezli Bossa gerçekleştirdikleri işbirliği ile yeni nesil bir denim kumaşı üretildi. Aksa Akrilik’in Acryluna ürününün alt markası Acare elyafının kullanıldığı bu yeni nesil denim kumaşının antibakteriyel, yumuşak, esnek ve sıcak-serin tutma özellikleri olduğu kaydediliyor.

Aksa Akrilik Bossa Akrilik Denim Cengiz Taş
Aksa Akrilik ve Bossa İlk Akrilik Denim Kumaşı Üretti – Cengiz Taş

Sektörde ağırlıklı olarak pamuk, polyester ve viskon karışımlarının kullanıldığı söyleyen Aksa Akrilik Genel Müdürü Cengiz Taş; “Bu yeni ürünün denim sektörüne yeni bir soluk getirmesini bekliyoruz” dedi. Aksa Akrilik olarak giyimden ev tekstiline, dış mekan kullanımında endüstriyel kullanım alanlarına kadar birçok alanda çözüm sunduklarını belirten Taş, akrilik elyafının yeni kullanım alanlarıyla ilgili çalışmaların sürdüğünü belirtti.

Aksa Akrilik ve Bossa işbirliği Akrilik elyafın üstünlüklerini denim kumaşa taşıdı

Global denim pazarının yaklaşık 150 milyar dolarlık büyüklükte olduğunu belirten Cengiz Taş, Türk mühendislerinin geliştirdiği bu yeni kumaşın sektöre damga vuracağını savundu. İki firmanın ortak çalışmasıyla sektörde ilk kez akrilik elyaftan denim kumaş üretildiğinin altını çizen Taş; “Denim kumaşlar normalde pamuk, polyester ve viskon karışımı kullanırken, ilk kez Aksa Akrilik’in markası Acare Elyaf ile bir denim kumaşı geliştirdik. Böylece denim sektöründe daha önce kullanılmayan bir hammadde kullanılmış oldu” dedi.

Cengiz Taş numune üretim aşaması başarıyla gerçekleşen bu kumaşın katma değer yaratan önemli özellikleri arasında antibakteriyel olması ve koku oluşumunu azaltmasının yanı sıra şu özellikleri sıraladı; “Bu kumaş yumuşak, esnek, sıcak-serin tutma özelliklerine sahip. Ayrıca, hiçbir biçimde tüylenme yapmayan bir kumaş olduğu için özellikle tasarımcılara yeni alanlar açma potansiyeline sahip.”

Yeni ürün Türk denim sektörüne güç katacak

Aksa Akrilik Bossa Akrilik Denim
Aksa Akrilik ve Bossa İlk Akrilik Denim Kumaşı Üretti – Onur Duru

Bossa Genel Müdürü Onur Duru da yaptığı açıklamada; AR-GE merkezlerinde her ay yaklaşık 50 farklı ürün ürettiklerini ve üretimlerinin %80’inin ihraç edildiğini söyledi. Teknolojiyi, dünyadaki moda ve trendleri çok yakından takip eden bir şirket olduklarını ifade eden Duru; “Aksa ile bu kapsamda yaptığımız işbirliğinde, daha önce denim sektöründe yapılmayan bir şeyi yaptık; ve akrilik elyafı denim kumaşta kullandık” dedi.

Hijyen, yumuşaklık esneklik açısından üstün özelliklere sahip yeni bir denim kumaşın elde edildiğini belirten Duru; ilk numunelerin üretildiğini ve yakında seri üretimin başlayacağını duyurdu. Duru; “Ortaya, değişen müşteri beklentilerini karşılayacağına inandığımız yepyeni bir kumaş çıktı. Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere kumaşı ABD ve Uzakdoğu ülkelerine ihraç etmeyi hedefliyoruz. Yeni nesil kumaşımız denim sektöründe büyük bir fark yaratacak. Türkiye’deki denim sektörünün gücüne güç katacağımıza inanıyorum” şeklinde konuştu.

Tekstil Dokuma Haberleri

Oba Perdesan geleneği ve teknolojiyi buluşturan çözümler sunuyor

1972 yılında İstanbul’da kurulan Oba Perdesan sektöre ilk olarak dikey perde, pvc perde, banyo perdesi ve bahçe mobilyaları üretimi ve ticareti yaparak adım...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied