Aramid tekstiller ile koruma artıyor ağırlık azalıyor

Aramid tekstiller KARL MAYER’in COP MAX 5 çok eksenli çözgü örme makinesinde yeni fırsatlar için kapı açıyor.

Cematex yeni başkanını zorluklar ve fırsatlar bekliyor

Avrupalı tekstil makinecilerinin çatı örgütü Cematex yeni başkanını selamlıyor. Avrupa Tekstil Makineleri Üreticileri Komitesi’nin (Cematex) 12 Haziran tarihinde yaptığı...

Corona sonrası toparlanma ne zaman? 2020 sonu veya 2021 başı mı?

Uluslararası Tekstil Üreticileri Federasyonu ITMF, yayınladığı 4. Corona-pandemisi araştırması ile pazarlardaki gelişmelere ve beklentilere daha yakından bakmamızı sağlıyor. 20...

Konfeksiyon sektörüne sürdürülebilirlik rol modeli İsveç

Türk hazırgiyim ve konfeksiyon sektörü Covid-19 pandemisi döneminde ihracat pazarlarında yaşadığı kayıpları telefi etmek için yollar arıyor. Bu süreçte...
Emre Yoleri
Emre Yolerihttps://www.textilegence.com
Belçika’da College St.Vincent’da lise eğitimini tamamlayan Yoleri, Türkiye’ye dönerek Gazi Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde üniversite eğitim almaya başlamıştır. Bu bölümü yarıda bırakarak Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini tamamlamıştır. Bahçeşehir Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisans’ına devam etmektedir. 2005 yılında çalışma hayatına atılan Yoleri, kamu ve özel sektörde müşteri ilişkileri, strateji planlama ve raporlama alanlarında yöneticilik yapmış, proje bazlı çalışmalar yürütmüştür. 2015 yılından bu yana NEFA PR yayıncılıkta uluslararası ilişkiler, proje geliştirme, organizasyon ve yazı işleri alanlarında görev almaktadır.

Aramid tekstiller ile koruma artıyor ağırlık azalıyor
Aramid tekstiller ile koruma artıyor ağırlık azalıyor

Aramid elyaf iplikleri artık teknik uygulamalarda yaygın bir kullanıma sahip. Kompozitlerde, örneğin sert balistik sistemlerde, hafif nakliye konteynerlerinde ve lamine edilmiş, yüksek performanslı yelkenlerde kullanıldığı gibi aynı zamanda genellikle dokuma olan koruyucu giysilerde, aramid tekstiller kullanılıyor. Ayrıca kullanılan cam ve karbon elyaflarla karşılaştırıldığında, aramid ipliklerin spesifik özellikleri onlara çok çeşitli uygulamalarda kullanılabilecek avantajlar sağlar, ancak bunların bir bedeli vardır.

Aramid elyafı özellikle, olağanüstü bir darbe direncine ve enerji emme kapasitesine sahiptir. Karbon veya camdan yapılan versiyonlardan farklı olarak, aramid elyaflar, işleme sırasında oluşan filament aşınmasından neredeyse zarar görmez. Şu anda KARL MAYER’in COP MAX 5 çok eksenli çözgülü örme makinesinde, daha önce hiç elde edilmemiş bir homojenlik derecesine sahip kıvrımsız kumaşlar üretmek için işlenebilirler. Özellikle yeni ve daha hafif, yumuşak balistik sistemlerde yüksek düzeyde kuvvet emilimi gerektiren uygulamalarda kullanılmak üzere ince, hafif, kanalsız güçlendirme yapıları üretiliyor.

COP MAX 5 Aramid ile online yayma ve kumaş üretimi

KARL MAYER Technische Textilien GmbH, çok eksenli çözgülü örme makinelerinde yüksek performanslı elyafların işlenmesi için ‘COP MAX 5 Aramid’ adlı geniş kapsamlı bir geliştirme projesi hazırladı. Projenin amacı, düşük ağırlıklı ve düzgün elyaf dağılımına sahip kompozitler için düz takviye edici tekstiller üretmekti. Bitmiş tekstillerin yüzeyleri, döşeme kanalları olmadan yoğun bir yapıya sahip olmalı. Elyaf malzemeler, aramid ipliklerin maliyetini haklı çıkartan olağanüstü homojenlikleri sayesinde maksimum düzeyde kullanılabilir.

Yeni, hafif tekstiller üretmek için TC 66 online yayma ünitesi ve COP MAX 5 Aramid çok eksenli çözgü örme makinesi kullanıldı. Yayma ünitesi aramid iplikleri ince bantlar üretmek için yayar, bunlar COP MAX 5 Aramid’e sabit bir gerilimle beslenir. Bu çok eksenli çözgülü örme makinesi, hafif yapı sektöründe büyük bir potansiyele sahip yüksek kaliteli, kıvrımsız tekstil ürünleri üretmek için teslim edilen malzemeyi her bir dikiş dahil olacak şekilde bağlar. İşlem, makineler arasında kesintisiz olarak devam eder. Aramid malzeme yayıldıktan sonra ve serilmeden önce kesilmelidir.

Aramid tekstiller için proje üzerinde devam eden çalışmalar

Projenin ilk aşamasında, tezin bir parçası olarak özellikle aramid bantları kesmek için tasarlanmış yeni bir bant kesme ünitesi geliştirildi. Bu yeni sistem, –45 ° ‘lik bir serme açısına ve sadece 120 g / m² ağırlığındaki neredeyse kanalsız elyaf düzenlemeye sahip tek katmanlı, kıvrımsız kumaşlar üretmek için kullanılabiliyor. Bu aşamadaki çalışma Mart 2018’de sona erdi. Tez, Technische Universität Dresden’de (Dresden Teknoloji Üniversitesi) ‘çok iyi’ olarak sınıflandırıldı.

Projenin ikinci aşaması, ters yönde çalışan başka bir tabaka tarafından üretilen tek elyaf tabakasının uzatılmasını içeriyordu. Bunu yapmak için, geliştirilen aramid kesme ünitesi daha da optimize edildi ve ikinci bir ünite ile tamamlandı. Üretilen tekstil yapılarını taşıma zincirinden güvenilir şekilde çıkarmak için makine çıkış noktasına yeni bir kesme ünitesi de eklendi.

Çift eksenli tekstil ürünleri eşsiz bir potansiyele sahip

Projenin ikinci aşaması, +/– 45 ° ‘lik yatırma açılarına sahip, hafif inşaat sektörü için tamamen yeni bir performans seviyesi sağlayan çift eksenli, kıvrımsız kumaşların geliştirilmesiyle sonuçlandı. Güçlendirici tekstiller, dalgalı veya bükülmüş iplikler olmadığından, son derece düz bir yüzeye ve aramid elyaflarının düzgün bir dağılımına sahiptir. İplik yayma işlemine dayanan COP MAX 4 veya COP BIAX üzerinde üretilen geleneksel çift eksenli tekstillerle karşılaştırıldığında, filamentler çok daha yüksek bir kaplama gücüne sahiptir.

COP MAX 5 Aramid ile kanalları ve düzensizlikleri telafi etmek için ara film katmanlarına artık gerek yoktur, bu yüzden bunlar neredeyse geçmişte kaldılar. Kumaş ağırlığı da oldukça benzersizdir. Aramid bantlardan yapılan yeni tekstiller tekil katmanlar 90 g/m² ağırlığa ve 3,360 dtex sayısına sahiptir.

90 g/m²’lik tekil katman ağırlıklarına sahip aramid bantlardan ve 2.000 filamentli 3.360 dtex sayısına sahip ipliklerden yapılan yeni tekstiller şimdi sadece 180 g/m² ağırlığındadır. Şimdiye kadar, 450 ila 960 dtex’lik pahalı ipliklerden COP MAX 4 veya COP BIAX üzerinde üretilen aramid yapılar sadece 200’e kadar filament ile üretilebiliyor; bu da sonuç olarak 250 ila 500 g / m² ağırlığında olacakları anlamına geliyordu. COP MAX 5 Aramid teknolojisi maliyet açısından da hedefine ulaşıyor; nispeten kaba ve ekonomik aramid iplikleri ince takviye yapılarına işlenebiliyor ve tekstilden daha az kenar atığı oluşturuyor. Basit iplik yatırma işlemiyle karşılaştırıldığında, potansiyel tasarruflar haftada binlerce euroya ulaşabilir!

Aramid tekstiller ile koruma artıyor ağırlık azalıyor: üç eksenli tekstiller ufukta

KARL MAYER Technische Textilien GmbH firmasındaki iş geliştiricileri, bu yeni teknoloji ile hedefi onikiden vurdu. Bu yıl çeşitli fuarlarda projenin en son sonuçlarına verilen tepkilerden bu durum açıkça gözlemlenebiliyor. Teknoloji, özellikle Frankfurt’taki Techtextil’de ve Paris’te JEC’de büyük ilgi gördü. Talepler koruyucu giysi ve özellikle yumuşak balistik koruma ile ilgili üreticiler ve kuruluşlardan geldi. Ancak ikinci bir iş fırsatı arayan giyim şirketleri de bu konuda daha fazla bilgi edinmek istiyordu.

KARL MAYER Kompozit Ürünler Yönetimi Bölümünden Rainer Seuß; “İş ortaklarımız yeni iki eksenli tekstilleri benzersiz ve hafif olarak tanımlıyor. Bu yeni teknoloji için büyük bir pazar potansiyeli görüyorlar ve bu teknolojiyi daha ileriye götürmemizi teşvik ettiler ”dedi. Özellikle üç eksenli tekstillerin balistik sistemlerde kullanılmasının koruyucu etkileri hakkında sorular soruldu. Bu nedenle, uygulama teknolojisi konusunda uzmanlaşmış teknologlar; kullanıcılar için kabul edilebilir düşük ağırlığa sahip etkili sistemlerde kullanım için, 45 ° / 90 ° / + 45 ° yatırma açılarına sahip kıvrımsız bir yapı geliştirmek istiyorlar. Rainer Seuß fuardaki ziyaretçilerle; “Balistik bir ceketten eksiltilen her kilogram, onu giyen askerin ekstra kilogram ekipman / malzeme taşıyabileceği anlamına gelir” diye konuştu.

Hafif, ince, yumuşak balistik yelekler de gizli ama etkili bir şekilde güvenlik personellerinin gömlekleri altında giyilebilir. Bu durumda, müşteriler aramid kumaşın 270 g/m² ağırlığında olmasını bekliyor. KARL MAYER’in geliştirmelerinin yanı sıra, elyaf uzmanı Teijin Technische Textilien de aramidin hafif yapılarda kullanım potansiyelini genişletiyor. Son zamanlarda 2.000 dtex’e sahip 2.000 ayrı filament içeren Aramid iplikleri piyasaya sürüldü.

Teknik Tekstiller Haberleri

Kapı kollarındaki enfeksiyonlara karşı Surfaceskins ile çözüm

Tedavi olmak için gidilen hastanelerin kendileri enfeksiyona yol açacak unsurlara sahip olabiliyor. Bunların başında ortak kullanılan alanlar ve araçlar...

Özel Haberler

Suni Deri Baskı Alanında Optimum Digital Planet Çözümü

Dijital baskı endüstrisinde çeyrek asırlık bir deneyime sahip olan Optimum Digital Planet, yenilikçi ürün portföyüne suni deri baskı çözümünü de ekledi. Geniş formatlı dijital...

Matesa Tekstil USTER® QUALITY EXPERT ile Kalite Endişesini Aştı

Kararların alınması ve çözüm bulunması gerektiğinde, güvenilir bilgi çok önemlidir. İplikhanede, üretim verimliliği ve işletme karlılığı, güvenilir veri ölçümüne ve karmaşık analizlere bağlıdır. Bunu...

Kıvanç Tekstil, R|Elan GreenGold Kumaşlarını Üretecek

Türkiye’nin önemli tekstil işletmelerinden Kıvanç Tekstil, küresel pazara dönük önemli bir üretim hamlesi yaptı. Firma, dünyanın önde gelen entegre polyester üreticilerinden Hindistan merkezli Reliance...

Mouvent Dijital Tekstil Baskısında Kuralları Değiştiriyor

Bobst Group’un dijital baskı endüstrisine kazandırdığı Mouvent markası, baskı endüstrisinde taşları yerinden oynatacak yeni teknolojiler geliştirmeyi sürdürüyor. Mouvent, ITMA 2019’da dünya lansmanını yapacağı yeni...
error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied