Ana Sayfa » Terbiye » Portekizli ATB Çözüm Ortağı Olarak Monforts’u Seçti

Portekizli ATB Çözüm Ortağı Olarak Monforts’u Seçti

Emre Yolerihttps://www.textilegence.com
Belçika’da College St.Vincent’da lise eğitimini tamamlayan Yoleri, Türkiye’ye dönerek Gazi Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde üniversite eğitim almaya başlamıştır. Bu bölümü yarıda bırakarak Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini tamamlamıştır. Bahçeşehir Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisans’ına devam etmektedir. 2005 yılında çalışma hayatına atılan Yoleri, kamu ve özel sektörde müşteri ilişkileri, strateji planlama ve raporlama alanlarında yöneticilik yapmış, proje bazlı çalışmalar yürütmüştür. 2015 yılından bu yana NEFA PR yayıncılıkta uluslararası ilişkiler, proje geliştirme, organizasyon ve yazı işleri alanlarında görev almaktadır.

Portekizli ATB Çözüm Ortağı Olarak Monforts’u Seçti
Portekizli ATB Çözüm Ortağı Olarak Monforts’u Seçti

Avrupa’nın önde gelen hızlı moda perakendecileri için nihai kumaşların tedarikinde uzman olan Portekizli ATB firması, Monforts teknolojisine tamamen güvenebileceğini biliyor.

Uzun bir süre önce sadece iki moda mevsimi vardı, ancak ‘tam zamanında’ üretim ve tedarik zincirinin optimizasyonu ile birlikte, nihai tasarımların podyumlardan cadde üzerindeki mağazalara taşınma zaman aralığı büyük ölçüde kısaldı. İnternet perakendeciliği sadece beklentileri hızlandırdı ve dijitalleşmenin gelişiyle, yılda 52 mikro-sezon çağı bizim için çok fazladır.

Hızlı modanın ortaya çıkmasını çabuk algılayan ve buna yanıt veren ATB firması (Acabamentos Têxteis de Barcelos) 1985’te Kuzey Portekiz Barcelos’ta kuruldu.

Şirket, Bennetton, Esprit, Mango ve hızlı moda yükselişiyle eş anlamlı, son derece başarılı Zara markasının arkasındaki tekstil lojistik zinciri Inditex gibi önemli müşteriler için, günlük 36-40 ton arasında kumaş boyama ve terbiye işi yapıyor.

Bu müşteriler, şirket kurucusu Mário Mano’a hızlı geri dönüş nedeniyle son derece talep olduğunu söylüyor. “Son tarih her zaman dündür” diye şaka yapan Mano; “Ama başarılı kalmanın anahtarı yeni teknoloji yatırımı ve aynı zamanda yeni kumaş geliştirmeleridir” dedi.

Şu anda şirket, yaklaşık 600 ton örme giyim ürünleri için Inditex’ten 1,5 milyon Euro’luk sipariş aldı. ATB, böyle bir düzen ile başa çıkabilme kapasitesine sahip az sayıdaki şirketten birisidir, bu günlerde her koşulda oldukça eşsiz konumda bulunuyor.

Mano şunları söylüyor; “Siparişler genellikle daha küçük miktarlar içindir. Dönüş süreleri, miktara bağlı olarak, örgü siparişinin başlangıcından nihai kumaşların son teslimine kadar bir haftaya kadar kısalabiliyor. Bir Perşembe öğleden sonra bile sipariş aldık ve bunları pazartesi sabahına teslim ettik.”

ATB örme işinde büyüyor  

Örme işi ATB’nin Barcelos’taki kardeş şirketi Etevimol’de de gerçekleştiriliyor. Firma 87 çalışanı ile önde gelen Avrupalı üreticiler tarafından sağlanan 160 örme makinesine sahip.

Bu arada 187 çalışanı bulunan ATB boyama ve terbiye tesisi, en son teknolojiye yatırıma devam ediyor. Etevimol’den örülmüş kumaşlara ek olarak, aynı zamanda dokuma kumaşları da komisyon işi olarak terbiye ediyor.

Şirket ilk Monforts Montex stenterini 1990 yılında kurdu ve daha sonra dört tane daha sipariş verdi. Bunların tümü 2.4 metre genişliğindedir ve mümkün olan en yüksek proses kalitesini/ tekrarlanabilirliği sağlamak için, artan enerji verimliliği ve ayrıca en son kontrol ekipmanları için ısı geri kazanım ünitelerini kullanıyor.

Buna ek olarak, ATB fabrikasında üç Monforts Dynair kurutucusu bulunuyor. En sonuncusu depolama için de kullanılan, ancak sonunda ilave üretim hatlarının yerleştirileceği yeni binaya kuruldu.

Mário Mano, ATB terbiye tesisinin günde 24 saat ve genellikle hafta sonlarında üç vardiya çalıştığını söylüyor.

Mario şunları dile getirdi; “Monforts makineleri verimliliği ve elde edilebilecek kumaş kalitesi ile tanınıyor. Tekrar üretebilirlik de önemlidir ve bu konuda makinelerin performanslarından çok memnunuz. Çünkü işlediğimiz kumaşlar %100 pamuklulardan işlenmesi zor tüm elyaflara kadar değişiyor. Ucuz ürünler için iş yapmadan Portekiz’de faaliyet göstermek, müşterilerimize olan yakınlığımıza ek olarak garantili kalitemiz işimizdeki anahtardır.”

ATB ayrıca stoklarında yaklaşık 10 bin kumaş numunesi bulunduruyor ve kütüphanesi sürekli olarak büyüyor.

Monforts çözümü avantaj sağlıyor

Mário Mano’nun onunla birlikte fabrikayı yöneten oğlu Ricardo ise; “Müşterilerimiz ilk kumaş numunelerini istediklerinde ve daha sonra protipleme için kumaşın beş metresini çok hızlı ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden bu konuda çok düzenli olmalıyız dedi. Ricardo Mano sözlerini şöyle sürdürdü; “2015 yılında Milano’da düzenlenen ITMA 2015 tekstil makineleri fuarının ardından, dijital baskıda büyük ilerlemeler belirginleştiğinde, özel nem ve sıcaklık kontrollü olan tesisimizde üç yeni dijital baskı makinesine yatırım yaptık. Bu yeni hizmetimizi müşterilerimiz takdir etti ve bu hizmet kumaş numunesi prosesinde çok faydalı oldu.

Ayrıca, kumaşların nihai giysilere dönüştüğünde nasıl göründüğünü araştırmak için showroom’umuzu donatan alımlar yaptık. Bunlar ayrıca Monforts gibi önde gelen teknoloji tedarikçilerinin yardımıyla, ziyaret eden müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarını karşıladığımızı bilmelerini sağlıyor.

Güncel Haberler

Arjen Evertse, Mimaki EMEA Satıştan Sorumlu Genel Müdürü olarak atandı

Geniş format inkjet baskı makineleri ve kesim plotterlarının lider markası Mimaki, bugün yaptığı bir açıklamayla, 1 Eylül 2021 tarihinden...

Textilegence Mayıs – Haziran 2021 sayısı yayınlandı

Pazarlar tekrar canlanıyorken, Textilegence’ın 48. sayısı güncel gelişmelerden haberleri ve özel editoryal içeriğiyle sizi bu ‘yenilenmeye’ hazırlıyor. Textilegence Mayıs...

Teksel Tekstil sadece makine değil, güven ve tecrübe sunuyor

Türk tekstil sektörünün güçlenmesinde teknolojik yeniliklerin hızla ve en uygun koşullarda elde edilmesi büyük bir önem taşıyor. Teksel Tekstil...

Türk tekstil sektörü 2021 yılında 11 milyar dolar ihracat hedefliyor

Tekstil sektörü bugün 200’ü aşkın ülkeye gerçekleştirdiği ihracat ile Türkiye’nin en önemli sektörleri arasında yer alıyor. 2020 yılını %2-2,5’luk...
error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied