Bosch ile endüstriyel üretim güvenle devam ediyor

Bosch kamera sistemleri ve anons sistemleri standart güvenliğin ötesine geçiyor.

Hugues Schellenberg UCMTF’nin yeni başkanı

Fransız Tekstil Ekipmanları Üreticileri Birliği UCMTF’de görev değişimi yaşandı. 2004 yılından bu yana birliğin başkanlığını yürüten Bruno Ameline’nin emekli...

Textilegence Eylül – Ekim 2020 Sayısı yayınlandı

Textilegence Magazine 44. Sayısıyla okurlarıyla buluştu. Tekstil ve baskı endüstrisinden haberlerle yine dopdolu bir sayı okurlara sunuldu. Textilegence Eylül...

TYH Tekstil kendi enerjisini güneşten üretmeye başladı

Türk tekstil ve hazır giyim sektörünün önemli üreticilerinden TYH Tekstil, yenilenebilir kaynakları kullanarak sürdürülebilir üretim yapabilmek için önemli bir...
Emre Yoleri
Emre Yolerihttps://www.textilegence.com
Belçika’da College St.Vincent’da lise eğitimini tamamlayan Yoleri, Türkiye’ye dönerek Gazi Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde üniversite eğitim almaya başlamıştır. Bu bölümü yarıda bırakarak Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini tamamlamıştır. Bahçeşehir Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisans’ına devam etmektedir. 2005 yılında çalışma hayatına atılan Yoleri, kamu ve özel sektörde müşteri ilişkileri, strateji planlama ve raporlama alanlarında yöneticilik yapmış, proje bazlı çalışmalar yürütmüştür. 2015 yılından bu yana NEFA PR yayıncılıkta uluslararası ilişkiler, proje geliştirme, organizasyon ve yazı işleri alanlarında görev almaktadır.

Covid-19 pandemisi firmaları sadece pazar anlamında değil işletme süreçleri konusunda da yeni zorluklarla karşı karşıya bıraktı. İşletmelerin operasyonlarını güvenli bir şekilde devam ettirebilmeleri için güvenlik ve iletişim teknolojileri bu konudaki en büyük yardımcı olabilir. Bosch Bina Teknolojileri bu konudaki talepleri karşılayan ve pandeminin yayılmasını önlemeye katkı sunan çözümlere sahip.

İşletmeler için en önemli güvenlik sorunlarının başında yangın geliyor. Özellikle yanıcılığı yüksek ürünler kullanılmasından dolayı üretici şirketler yangın ve dumanı 30 saniyeden kısa sürede algılayabilecek bir sisteme ihtiyaç duyuyor. Çalışan güvenliğini ve yüksek değerli makinelerin hasar görmemesini ana hedefi olarak belirleyen firmalar, geleneksel detektörlerin performansının çok ötesinde olan ve yangınları yarım dakikadan kısa sürede tespit eden yenilikçi bir çözüm talep ediyor.

AVIOTEC IP Starlight 8000 ile yangınlar kabus olmaktan çıkıyor

Video tabanlı yangın algılama sistemi AVIOTEC IP Starlight 8000’in yeni versiyonu gerekli güveni sağlayan özelliklere sahip. 2 lüx’lük düşük aydınlatmalı bir ortamda bile yangınlar kameralar tarafından algılanabilir.

Bosch bunu, 20’den fazla algoritmanın sonuçlarını işleyen ve buna göre bir alarm kararı veren yapay zekayla kanıtlanmış video analizlerini kamera üzerinde genişleterek başardı. Bu sayede yanlış alarmlar ortaya çıkmazken önemli ölçüde geliştirilmiş bir duyarlılık elde edildi.

Yeni yazılım versiyonu 7.61 ile AVIOTEC IP Starlight 8000, fabrikalar, depolar ve üretim tesisleri gibi geceleri çok az ışık alan alanlardaki uygulamalar için uygundur. Değişen çevresel koşullara göre sağlamlık ve hassasiyet ayarlanabiliyor. Örneğin, gündüz saatlerindeki yoğun operasyonlar sırasında yanlış alarmlara karşı sağlamlık optimize edilirken, geceleri en hızlı tespit için yüksek hassasiyet özelliğinden yararlanılabiliyor.

Bosch’un yeni çözümü minimum ortam ışığıyla da güvenilir bir şekilde çalıştığından, aydınlatmanın planlanması, kurulumu ve çalışması için maliyetten tasarruf sağlıyor. Tüm ortamlarda kurulu kameralar, yangın algılama ve video gözetimi için aynı anda kullanılabiliyor, bu da kurulum ve işletim maliyetlerini daha da azaltıyor.

Bosch akıllı yangın algılama sistemini uzaktan bakım ile daha da güçlendirdi. Remote Services sayesinde sistem entegratörleri, yerinde bakım faaliyetleri için nihai müşterilerin fabrikalarına veya ofis binalarına gitmek zorunda kalmadan uzaktan bakıma geçiş yapma imkanı sunuyor.

Daha az temas daha fazla güvenlik – pandemi kapıdan giremiyor

Bosch’un işletmeler için sunduğu güvenlik çözümleri sadece yangın algılama sistemleri ile sınırlı değil. Özellikle üretim tesislerinde temassız ve akıllı kartlı geçiş sistemleri pandeminin yayılmasını engellemeye yardımcı olacak yeni teknolojik çözümlerdir. Kapı kolları, PIN girmek için tuş takımları veya parmak sensörleri virüsün yayılmak için yuvalanacağı noktalar olduğundan bir sorun oluşturur. Bosch Bina Teknolojileri’nin temassız geçiş sistemleri bu sorunları kökten çözüyor.

Firma bir binada bulunanların tüm hareketlerini isimsiz olarak izleyen bir algoritma üzerinde de çalışıyor. Birisi bir enfeksiyonu bildirirse algoritma, diğer kişilerin enfekte olmuş kişiyle bir araya gelmiş olabileceğini gösteren bir sosyal grafik çıkarabilecek. Birçok nihai müşterinin, pandemiye daha iyi hazırlanabilmek için yeni kartlı geçiş çözümlerine yatırım yapması bekleniyor.  Bosch Bina Entegrasyon Sistemi üzerinde yönetilen entegre bir video güvenlik ve kartlı geçiş sistemi sayesinde 7/24 bir güvenlik garanti ediliyor.

Bosch ile endüstriyel üretim güvenle devam ediyor
Bosch ile endüstriyel üretim güvenle devam ediyor

Kamera ve anons sistemi güvenlikten fazlasını vaat ediyor

Bosch video kameraları ile dahili analizlerle güvenliği iyileştirmek, verimliliği artırmak ve maliyetleri azaltmak için akıllı veriler elde edilir. Bu sayede stok kontrolünü kolaylaştırma, üretim bandı üzerinde yığılan kutuları koordine etme, acil çıkış kapılarına bırakılan nesneleri tespit etme ve izinsiz kişilerin girişini algılama gibi analizler kolay ve hızlı bir şekilde yapılabiliyor.

Kalabalık yönetimi ve fiziksel mesafenin korunmasına dönük uyarılar için Bosch Genel Seslendirme ve Acil Anons Sistemleri çözüm sağlıyor. Bu sistem insanlara uyulması gereken davranışları, yönlendirmeleri, bilgilendirmeleri ve uyarıları hatırlatmak amacıyla duyuru yapmak için kullanılıyor. Ayrıca yeni Acil Anons Sistemi PRAESENSA veya EN54 sertifikalı PAVIRO ile çalışanların güvenli bir yönlendirilmesi ve güvenli tahliye sağlanabiliyor.

Yardımcı Materyaller

Esprit sürdürülebilirlik için Archroma boyasını tercih etti

Sürdürülebilir çözümlere yönelik renk ve özel kimyasallar geliştiren Archroma, küresel moda giyim markası Esprit ile yeni bir iş birliği...

Özel Haberler

Suni Deri Baskı Alanında Optimum Digital Planet Çözümü

Dijital baskı endüstrisinde çeyrek asırlık bir deneyime sahip olan Optimum Digital Planet, yenilikçi ürün portföyüne suni deri baskı çözümünü de ekledi. Geniş formatlı dijital...

Matesa Tekstil USTER® QUALITY EXPERT ile Kalite Endişesini Aştı

Kararların alınması ve çözüm bulunması gerektiğinde, güvenilir bilgi çok önemlidir. İplikhanede, üretim verimliliği ve işletme karlılığı, güvenilir veri ölçümüne ve karmaşık analizlere bağlıdır. Bunu...

Kıvanç Tekstil, R|Elan GreenGold Kumaşlarını Üretecek

Türkiye’nin önemli tekstil işletmelerinden Kıvanç Tekstil, küresel pazara dönük önemli bir üretim hamlesi yaptı. Firma, dünyanın önde gelen entegre polyester üreticilerinden Hindistan merkezli Reliance...

Mouvent Dijital Tekstil Baskısında Kuralları Değiştiriyor

Bobst Group’un dijital baskı endüstrisine kazandırdığı Mouvent markası, baskı endüstrisinde taşları yerinden oynatacak yeni teknolojiler geliştirmeyi sürdürüyor. Mouvent, ITMA 2019’da dünya lansmanını yapacağı yeni...
error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied