26.8 C
İstanbul
Salı, Haziran 25, 2024

Textilegence Mayıs Haziran 2024 sayısı yayınlandı

Textilegence Mayıs Haziran 2024 sayısı, haziran ayında...

İtalyan tekstil makineleri siparişleri 2024’ün ilk çeyreğinde sabit kaldı

İtalyan tekstil makineleri sektörü için 2024 yılı...

1 Hour Shirt; hızlı modadan adil modaya

Fashion Revolution Germany ve döngüsel moda markası...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

BTÜ’lü akademisyenlerden ‘elektrik üreten kumaş’

Elyaf ve KumaşBTÜ’lü akademisyenlerden ‘elektrik üreten kumaş’

- Haber Sponsoru -

Bursa Teknik Üniversitesi’nden (BTÜ) bir grup bilim insanı, hareket enerjisinden ‘elektrik üreten kumaş’ prototipi geliştirdi. Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Polimer Malzeme Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ayşe Bedeloğlu başkanlığındaki 5 kişilik ekip, 3 yıllık çalışmanın ardından projelerini (TÜBİTAK 219M103) önemli bir aşamaya getirdi. Benzerlerinden hibrit nanolifli malzemeden yapılması, hafif ve esnek oluşuyla ayrılan prototip ürün, laboratuvarda kola giyilerek test edildi. Başka tekstil malzemesine ve kumaşlara da entegre edilebilen bu teknolojinin akıllı saat, akıllı bileklik gibi giyilebilir ürünlerin şarj edilmesinde kullanılması amaçlanıyor. Uzmanlar, patent başvurusunda bulundukları projenin geliştirilerek sektöre kazandırılması amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.

Elektrik üretiminin tekstil malzemeleri kullanılarak yapılmasının güncel bir konu olduğunu söyleyen Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Bedeloğlu, doktora tezinde de ‘elektrik üreten kumaşlar’ konusunda çalıştığını belirtti. Bu çalışma konusunun, tekstillerin enerji üretiminde kullanılması üzerine yoğunlaşmaları sonucu ortaya çıktığını anlatan Bedeloğlu şunları kaydetti: “Burada eğme, bükme hareketleri, titreşim veya basma hareketleriyle tekstil malzemelerinin enerji üreten yapılar haline dönüştürülmesini sağladık. Giyilebilir elektronikler son yıllarda çok ön plana çıktı. Bu konuda çok çeşitli cihazlar da geliştirildi. Bazıları ticari olarak da kullanılabiliyor ancak bu giyilebilir elektronik malzemelerin insan vücuduna uyumlu hale gelmesi kullanıcının memnuniyetini artıracaktır.”

Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Polimer Malzeme Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ayşe Bedeloğlu

Elektrik üreten kumaş giyilebilir ürünlerde hafiflik sağlıyor

Giyilebilir elektronik ürünlerin nabız, kan basıncı ve kan şekerini ölçebildiğini, kullanıcısını fitness antrenörü gibi yönlendirebildiğini ve vücut monitörlemesi yapabildiğini dile getiren Prof. Dr. Bedeloğlu, giyilebilir ürünlerin enerji ihtiyacını pillerden karşıladığına ancak bunların vücuda ağırlık getirdiğine dikkat çekti. “Vücut üzerinde kullanmak gerektiği zaman, işte bizim geliştirdiğimiz bu giyilebilir elektroniklere uygun enerji üreten tekstil malzemeleri giyilebilir elektroniklerle beraber kullanılarak kişiye konforlu, hafif bir şekilde cihazlarına enerji sağlamasını gerçekleştiriyor” diyen Bedeloğlu, proje konularının hala üzerinde çalışılmaya devam edildiğini belirtti. Bu konuda iki patent başvuruları ve faydalı model başvuruları olduğunu aktaran Bedeloğlu, özellikle bu elektrik üretiminin gerçekleşmesi konusunda ölçüm cihazlarıyla kullanılabilecek bir test aparatı da geliştirdiklerini sözlerine ekledi.

Proje kapsamında araştırmacı olarak Arş. Gör. Ömer Faruk Ünsal yer alırken Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümü Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Cemal Hanilçi ve Doç. Dr. Gökhan Gelen de projeye destek sağlıyor.

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler