Ana Sayfa » Güncel » Çalık Denim Sürdürülebilirlik İçin Somut Adımlarını Anlattı

Çalık Denim Sürdürülebilirlik İçin Somut Adımlarını Anlattı

Emre Yolerihttps://www.textilegence.com
Belçika’da College St.Vincent’da lise eğitimini tamamlayan Yoleri, Türkiye’ye dönerek Gazi Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde üniversite eğitim almaya başlamıştır. Bu bölümü yarıda bırakarak Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini tamamlamıştır. Bahçeşehir Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisans’ına devam etmektedir. 2005 yılında çalışma hayatına atılan Yoleri, kamu ve özel sektörde müşteri ilişkileri, strateji planlama ve raporlama alanlarında yöneticilik yapmış, proje bazlı çalışmalar yürütmüştür. 2015 yılından bu yana NEFA PR yayıncılıkta uluslararası ilişkiler, proje geliştirme, organizasyon ve yazı işleri alanlarında görev almaktadır.

Çalık Denim Sürdürülebilirlik panel konuşmacıları
Çalık Denim Sürdürülebilirlik İçin Somut Adımlarını Anlattı

Sürdürülebilirlik için önemli somut adımlar atan Çalık Denim, çevreye ve insan sağlığına duyarlı üretim için önemli taahhütlerde bulunuyor. Önemli geliştirmeler arasında Laundry Less teknolojisi ve D-Clear teknolojisi öne çıkıyor.

Çalık Denim, 27 Nisan tarihinde Londra’da ‘Kültür Olarak Sürdürülebilirlik’ temasıyla gerçekleştirilen 4. Study Hall Konferansı’na katıldı. Çalık Denim Pazarlama Müdürü Pınar Demirel konferansta, Çalık Denim’in sorumlu modaya katkıda bulunmak için çok fazla somut yol denediğinin altını çizdi. Fashion Revolution Week kapsamında Londra Central Saint Martins Tasarım Koleji’nde gerçekleşen konferansa Çalık Denim’in yanı sıra Adidas, YouTube, G-Star Raw gibi global markalar da destek verdi.

Şubat 2019’da Birleşmiş Milletler (BM) ile başarılı bir ortaklığa imza atan Study Hall’ın bu ilk uluslararası etkinliği; aktivistleri, akademisyenleri, sanatçıları, moda ve tekstil üretiminin önemli uzmanlarını bir araya getirdi. Etkinlikte ‘Kültür Olarak Sürdürülebilirlik’ teması çerçevesinde sorumlu kaynak üretimi ve üretim, döngüsellik ve tasarımda özgünlük konuları masaya yatırıldı.

Dünya için iyi, insanlar için iyi

The Bear Scouts’tan Dio Kurazawa’nın moderatörlüğünü üstlendiği ‘Dünya İçin İyi, İnsanlar İçin İyi’ temalı oturumda ‘Döngüsellik Nasıl Yol Gösterebilir; Tedarik Zincirinde Tartışmayı Nasıl Harekete Geçirebiliriz?” sorusuna yanıt arandı. Bu oturuma katılan Çalık Denim Pazarlama Müdürü Pınar Demirel önemli mesajlar verdi.

Çalık Denim’in sorumlu modaya katkıda bulunmak için çok fazla somut yol denediğini söyleyen Demirel, sözlerini şöyle sürdürdü; “Bu perspektif doğrultusunda, tedarik zincirinin sonraki aşamalarında da çevresel etkileri en aza indiren süreçler yaratmaya çalışıyoruz. Geliştirdiğimiz teknolojiler bu inançla ortaya çıkıyor. Örneğin Laundry Less teknolojisi ile yıkanmış gibi görünen kumaşlar üretebiliyoruz. Bu sayede, normal şartlarda tedarik zincirinde bizden bir sonraki aşamada gerçekleşen yıkama işlemini ortadan kaldırabileceğiz. Bunun yanı sıra geliştirdiğimiz D-Clear teknolojisi, indigo boyamada yüzde 40 daha az su, terbiye işlemi sırasında geleneksel denim ile karşılaştırıldığında yüzde 83 daha az su tüketiyor. Buna ek olarak, denim kumaşta metre başına kullanılan kimyasal maddenin hacmini 150 gramdan 9 grama düşürüyoruz ki bu da yüzde 94 oranında azalma demek oluyor.”

Pınar Demirel, Çalık Denim’in 2023 yılına kadar koleksiyonlarının % 75’ini, 2025’e kadar %100’ünü D-Clear teknolojisini entegre etmeyi taahhüt ettiğini dile getirdi.

Endüstrinin yakından takip ettiği bu konferansın sonraki edisyonlarının 22 Ağustos’ta Google İş birliği ile San Francisco’da; daha sonrakinin ise 31 Ocak 2020’de New York’ta Birleşmiş Milletler’de gerçekleşeceği duyuruldu.

Güncel Haberler

Textilegence Temmuz Ağustos 2021 sayısı ile yaz canlanıyor

Yeniden normalleşmenin başladığı haziran ayından itibaren birçok sektörde ciddi bir canlanma görülüyor. Yaz aylarına denk gelen bu dönemde tekstil ve...

Yeşim Tekstil Ağrı ilinde yatırımlarını sürdürüyor

Hazır giyim ve ev tekstili alanında faaliyet gösteren Yeşim Tekstil Ağrı yatırımlarıyla bölgenin ekonomik ve sosyo-kültürel gelişimini desteklemeyi sürdürüyor....

TGSD rekabette sürdürülebilirlik ve dijital dönüşüme vurgu yapıyor

Türk tekstil ve giyim sektörünün önde gelen çatı örgütlerinden Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Türkiye’nin hazır giyim ihracatının yarısından...

Aksa Akrilik akıllı tekstile yatırım yapıyor

Aksa Akrilik ‘Girişimciliğe Değer’ programı ile yenilikçi ve sürdürülebilir teknolojiler geliştiren projelere destek olmaya yeni İltema yatırımıyla devam ediyor....
error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied