22.5 C
İstanbul
Pazartesi, Ekim 2, 2023

Textilegence Temmuz Ağustos 2023 sayısı yayınlandı

Textilegence Temmuz Ağustos 2023 sayısı tekstil makinelerinin...

Sun Tekstil kapasitesini %15 artırıyor 

Türkiye’nin konfeksiyon üretimi ve ihracatında lider firmalar...

Türk tekstil ihracatı yılın ilk yarısını düşüşle kapattı 

Dünyanın en büyük tekstil ihracatçıları arasında yer...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Rusya-Ukrayna Savaşı Türk tekstil sektörünü nasıl etkiliyor?

Uzun yıllardır Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilim, 2014...

Covestro geri dönüşümlü malzemeleri CMF tasarım ile güzelleşecek

Teknik TekstillerCovestro geri dönüşümlü malzemeleri CMF tasarım ile güzelleşecek

- Haber Sponsoru -

Sürdürülebilirlik konusu, en fazla çevre kirliliğine sebep olan sektörlerden birisi olan tekstil endüstrisinin gündeminde ön sıralarda yer alıyor. Döngüsel ekonomi bağlamında geliştirilen geri dönüşüm teknolojileri hızla üretilirken, görselliğin oldukça ön planda olduğu tekstil sektöründe estetik açıdan yeni yöntemler yetersiz kalabiliyor. Bu konuda çözüm üretmeyi hedefleyen Covestro, Design Shanghai 2021 fuarında prestijli Tsinghua Üniversitesi ile bir iş birliği yaptığını duyurdu. Firma, üniversitenin Sanat ve Bilim Araştırma Merkezi’ndeki Renk ve Görüntüleme Enstitüsü ile CMF (Renk, Malzeme ve Kaplama) perspektifinden sürdürülebilir malzemeler üzerine bir çalışma yapmak için bir araya geliyor.

Deneye dayalı yürütülecek araştırma projesi, bir yandan estetik CMF tasarımını Covestro’nun daha sürdürülebilir polikarbonat malzeme portföyüne entegre etmeyi hedeflerken, diğer yandan da estetik ile döngüsel tasarımı bir araya getiren bir tasarım yaklaşımını teşvik etmeyi amaçlıyor. Çok aşamalı proje kapsamında, Tsinghua’nın Sanat ve Bilim Araştırma Merkezi’nin Renk ve Görüntüleme Enstitüsü, Covestro’nun geri dönüştürülmüş polikarbonat plastiklerinin CMF tasarımı için tasarım yollarını ve ilham kaynaklarını keşfetmek için tüketici anketleri, uzman görüşmeleri, Büyük Veri madenciliği ve tasarım endüstrisi araştırmalarından faydalanacak.

“Tam bir döngüsel ekonomi için döngüsel tasarım ve estetik tasarım birleşmeli”

Covestro Polikarbonatlar Segmenti Başkan Yardımcısı ve Global Renk ve Tasarım Başkanı (CMF) Dr. Christopher Stillings, geri dönüştürülmüş plastiklerin çevresel faydaları ve teknik performansının geniş çapta araştırılmış olduğunu söyledi. Stillings bununla birlikte bu malzemelerin duyusal özellikleri ve insanların bunları duygusal ve sürdürülebilirlik açısından nasıl deneyimlediği ve takdir ettiği konusunda ek araştırmalara ihtiyaç olduğunun altını çizdi.

Bu içgörülerin malzemeleri CMF perspektifinden nasıl farklılaştıracaklarını öğrenmelerine yardımcı olacağını dile getiren Stillings sözlerini şöyle sürdürdü; “Ayrıca bunlar iş başarısına ve geri dönüştürülmüş plastiklerin benimsenmesine de katkı sağlayacak. Tam bir döngüsel ekonomi elde etmek için döngüsel tasarım ile estetik tasarım arasında sinerji oluşturmamız gerekiyor. Bunun anlamı şudur: malzeme, hizmet ve iş modellerinde yenilik yapmak.”

Covestro geri dönüşümlü malzemeleri CMF tasarım ile güzelleşecek
Covestro geri dönüşümlü malzemeleri CMF tasarım ile güzelleşecek

Covestro sürdürülebilir çözümlere bütünsel yaklaşım getiriyor

Covestro Polikarbonatlar segmenti Sürdürülebilirlik Çözümleri Başkanı Roy Cheung, endüstrinin, yalnızca geri dönüştürülmüş malzemelerin teknik ve çevresel performansını göz önünde bulundurmaması gerektiğini savundu. Aynı zamanda sürdürülebilirlik söz konusu olduğunda bunların tüketicilerde duygusal bir tepki uyandırdığından emin olunması gerektiğini vurgulayan Cheung; “Covestro’da, sürdürülebilir malzeme çözümlerinin estetik, işlevsellik ve çevresel ayak izi arasında doğru dengeyi bularak sürdürülebilirlik çözümlerimize bütünsel bir yaklaşım getiriyoruz” dedi.

Döngüsel ve estetik tasarımı birleştiren Asya-Pasifik merkezli bir yaklaşım

Tsinghua Üniversitesi, Sanat ve Bilim Araştırma Merkezi’ndeki Renk ve Görüntüleme Enstitüsü Müdür Yardımcısı ve Yetkili Müdürü Song Wenwen bu projenin, tüketicilere görsel ve dokunsal izlenimler vermeyi ve sürdürülebilirlik hakkında estetik tasarımla hikayeler anlatmayı amaçlayan zorlu, bilim temelli ve tüketici merkezli bir tasarım süreci olduğunu söyledi. Çin’de, daha sürdürülebilir malzemeler için dünya çapındaki tüketicilerin ihtiyacını karşılayan sonuçlar elde etmek istediklerini aktaran Wenwen, bu iş birliğinin amacının, döngüsel ve estetik tasarımı birleştiren ve diğer bölgelerde uygulanabilen Asya-Pasifik merkezli bir yaklaşımı teşvik etmek olduğunu belirtti.

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler