7.6 C
İstanbul
Cumartesi, Mart 2, 2024

KARL MAYER TÜRKİYE’nin Genel Müdürü belli oldu: Toros Greenhalgh 

Ekim 2023’te Türkiye’nin Bursa şehrinde kendi işletmesini...

Türk tekstil sektörü zorluklara rağmen 2024’ten umutlu

Avrupa piyasalarındaki daralma, yüksek enflasyon, artan üretim...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Rusya-Ukrayna Savaşı Türk tekstil sektörünü nasıl etkiliyor?

Uzun yıllardır Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilim, 2014...

Decathlon, ‘Nolhtaced’ ile alışverişi tersine çeviriyor

Moda ve PerakendeDecathlon, ‘Nolhtaced’ ile alışverişi tersine çeviriyor

- Haber Sponsoru -

Spor perakende zinciri Decathlon, Belçika’da müşterilerin tersine alışveriş yapabileceği bir mağaza deneyimi sunmak üzere, adını isminin tersten okunuşu Nolthaced olarak değiştiriyor. Spor malzemeleri satın almanın yanı sıra, müşteriler markanın mağazasından satın alınmamış olsa bile eski veya kullanılmamış spor malzemeleri de satabiliyor ve bu malzemeler, Decathlon tarafından onarılarak garantili olarak yeniden satılıyor. Müşteriler, spor malzemelerinin ücretini en az iki yıllık Decathlon satın alma kuponları olarak alıyorlar ve bu kuponları yeni ürün yelpazesine, ikinci el ürün yelpazesine veya spor perakende zincirinin sunduğu kiralamalara harcayabiliyorlar.

Belçika’da ikinci el ürünlere yönelik talep artış gösteriyor. Şirketin Indiville araştırma ajansına yaptırdığı yakın tarihli bir ankette, 1000’den fazla Belçikalı’nın %30’u, artan yaşam maliyeti nedeniyle yeni spor giyim ve ekipman satın almayı ertelediklerini söyledi. Bunların %20’si ikinci el ekipman ve %15’i ikinci el spor giyim satın aldığını belirtti.

Decathlon, amacının büyük ölçekli kampanyayı kullanarak talebe ayak uydurmak için ikinci el gamını genişletmek, çevreye olan etkiyi azaltmak ve israfı önlemek için mümkün olduğunca çok ürünü yeniden kullanmak olduğunu açıklıyor. Firmanın ikinci el çözümü, satın alma gücü düşük tüketicilere kaliteli spor ekipmanlarını daha düşük fiyata satın alma şansı sunuyor. Yalnızca bu yıl Decathlon, test aşamasında 26.000 ürünü geri satın aldı. Spor perakende zinciri; iç çamaşırı, mayo veya çorap gibi hijyen ürünleri ve bisiklet kaskı gibi güvenlik ürünleri veya fazla aşınmış veya hasar görmüş ürünler dışındaki tüm spor malzemelerini kabul ediyor.

Decathlon, ‘Nolhtaced’ ile alışverişi tersine çeviriyor

“Nolhtaced bir pazarlama taktiğinden daha fazlası”

Decathlon’un 25 yıl önce Belçika’da spor ve egzersizi mümkün olduğunca çok sayıda Belçikalı için erişilebilir kılmak amacıyla yola çıktığını hatırlatan Nolhtaced Belçika ikinci el menajeri Arnaud De Coster, şunları söyledi: “Bu görevimiz hala değişmedi, fakat zaman değişiyor. Ayrıca herkesin çevreye duyarlı bir şekilde egzersiz yapmasını sağlamak istiyoruz. Bu nedenle, sürdürülebilir bir şekilde büyümek için geri satın alma hizmeti, ikinci el mallar, kiralama ve onarımlarımıza tamamen bağlıyız. İlk bakışta, Nolhtaced olarak yapılan bu isim değişikliği sadece bir pazarlama numarası gibi görünebilir. Ancak asıl amacımız, geri satın alma hizmetimizi mümkün olan en geniş kitleye tanıtmak, böylece mümkün olduğu kadar çok kişinin mümkün olduğu kadar çok ürünü yeniden kullanması, ikinci el eşya eşiğini düşürmek ve satın alma gücünü artırmaktır.”

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler