Ana Sayfa » Eğirme » Dijital İplik Fabrikaları İçin Yeni Teknolojiler

Dijital İplik Fabrikaları İçin Yeni Teknolojiler

Emre Yolerihttps://www.textilegence.com
Belçika’da College St.Vincent’da lise eğitimini tamamlayan Yoleri, Türkiye’ye dönerek Gazi Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde üniversite eğitim almaya başlamıştır. Bu bölümü yarıda bırakarak Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini tamamlamıştır. Bahçeşehir Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisans’ına devam etmektedir. 2005 yılında çalışma hayatına atılan Yoleri, kamu ve özel sektörde müşteri ilişkileri, strateji planlama ve raporlama alanlarında yöneticilik yapmış, proje bazlı çalışmalar yürütmüştür. 2015 yılından bu yana NEFA PR yayıncılıkta uluslararası ilişkiler, proje geliştirme, organizasyon ve yazı işleri alanlarında görev almaktadır.

Dijital İplik Fabrikaları İçin Yeni Teknolojiler
Dijital İplik Fabrikaları İçin Yeni Teknolojiler

“Eriyikten İpliğe, Elyafa ve Nonwoven’a – Hayata Geçir”  mottosu ile Oerlikon Manmade Fibers Segment kendisini, inovasyon liderlerinden birisi olarak kimyasal elyaf üretimi için dijital makineler ve tesisler üreticisi bir şirkete dönüştürecek. 15-19 Ekim tarihleri arasında Şanghay’da gerçekleştirilecek bu yılki dünyanın en büyük tekstil makineleri fuarı ITMA ASIA + CITME 2018’de, Oerlikon 750 metrekarelik stant alanında, trend belirleyici “Eriyikten İpliğe, Elyafa ve Nonwoven’a” dijital ürün ve hizmetlerini duyurmak için sanal bir gösteri yapacak. Dijital iplik fabrikaları na giden yolda, yapay zeka, makine öğrenimi ve akıllı HMI (İnsan Makine Arayüzü) çözümleri gibi teknolojiler, müşteri değeri için malzeme ve veri akışı arasındaki köprü oluşturmayı vaat ediyor. Bu konular, aynı zamanda fuar standının ziyaretçileri için günde birkaç kez İngilizce ve Çince sunumların yapılacağı ‘Oerlikon İnovasyon Forumu’nun da temel noktası olacak.

Tedarik zincirinden sevkiyata kadar bütün tekstil üretiminin, tam ağ bağlantılı Fabrika 4.0 ile bağımsız olarak kontrol edilmesi geleceğin senaryosudur. Üretilen ürün, gömülü sensörleri kullanarak prosesi kontrol eder ve izler. Üretim veya sipariş durumu her zaman bilinir, hammaddeler otomatik olarak yeniden düzenlenir, üretim sürecinin ayrılmaz parçaları olarak aşınma ve bakım planlanır ve hata süreçleri tanımlanır, azaltır veya gösterilir. Bu, maliyetleri düşürmeli, üretim hatlarını daha esnek hale getirmeli ve arıza sürelerini ve israfı azaltmaya yardımcı olmalıdır. Bunun için makine üretim sektörü, uygun şekilde akıllı ve web-erişimli üretim sistemlerini sağlamalıdır. Kolay başarı yoktur, çünkü bu, tüm sistemlerin arasındaki arayüzleri ve gerçek zamanlı olarak çok büyük hacimli verilerin harmanlanmasını, kanallaştırılmasını ve değerlendirilmesini gerektirir.

Trend belirleyici teknolojiler

Oerlikon Manmade Fibers Segment, bu teknik gelişme zorluklarını aşmak ve yüksek standartlara sahip olmak istiyor. CEO Georg Stausberg; “Bu tür teknolojiler için tekstil makineleri üreticisi olarak trend belirleyici olmak istiyoruz” dedi. Bu yolculukta ilk adımlar çoktan atılmış durumda. Proses izlemek için Tesis Operasyon Merkezi (POC), mevcut üretim verilerinin merkezi bir yerde derlenmesini ve bu verinin ulaşılabilir hale gelmesini sağlar. Akıllı telefonlarda ve tabletlerde bir hizmet çevrimiçi (online) uygulama aracılığıyla proses izleme gibi HMI tabanlı hizmetlerin yanı sıra karışık gerçeklik gözlükleri (Microsoft HoloLens) dayalı bir yardım sistemi tanıtıldı. Sistem tahmini bakım konseptlerini destekliyor ve iplik sistemleri arasında sanal 360 derecelik turlar sağlıyor.

AIM4DTY: Otomatik hata tespiti

ITMA Asia + CITME 2018’de firma, ‘Eriyikten İpliğe, Elyafa ve Nonwoven’a’ kadar üretim zincirinin dijitalleştirilmesi için yeni geliştirmelere bir bakış sunacak. Gelecekteki dijital çözüm AIM4DTY, tekstüre makinelerinde kalite risklerinin azaltılmasına yardımcı olmak için, olası hata nedenlerinin tanımlanmasına yardımcı oluyor. Burada makine öğrenimi kullanılıyor; Sistem trend şemalarını ve onların hataların kullanarak, tanıyor ve ‘eğitiliyor’. Örneğin tekstüre makinesinde, UNITENS izleme sensörü, tüm konumlardaki iplik gerginliğini sürekli olarak ölçer. Bir ölçüm değeri, öngörülen toleranslar dahilinde değilse, bir hata oluşur. Birçok durumda, grafiklerin formu hata nedenleri hakkında bilgi verebilir ve sonuç olarak bunlara hedefe yönelik ve etkili bir yanıt verilebilir. Bir manuel analiz ve optimizasyon ile günde 125 binden fazla grafik ile neredeyse imkansızdır. Otomatik çözüm AIM4DTY ile bilgi müşterilere anında ulaşabilir ve bu sayede üretim sırasında kaliteyi anında optimize edebilirler. Ayrıca, tahmini bakımın artık bir gerçeklik olmasını sağlar.

Burada veri güvenliği, veri minimizasyonu ve şeffaflık son derece önemlidir. Bu, verilerin müşteri tesislerinde mümkün olduğu kadar kullanıldığını ve gerektiğinde müşteri onayı alınarak sadece Oerlikon merkezi müşteri veri merkezine aktarıldığını anlamına geliyor. Oerlikon Manmade Fibers Segment İş İstihbarat ve Veri Depolama uzmanı Mario Arcidiacono; “Tüm verileri, tüm uluslararası veri koruma standartları dikkate alınarak yeni Avrupa Genel Veri Koruma Yönetmeliğine (GDPR) uygun olarak işliyoruz. Müşterilerimiz hangi verileri neden kullandığımızı her zaman biliyor” diye konuştu.

Dijital iplik fabrikaları ve akıllı kontrol sistemli silme robotu

İplik düzelerinin (spinneret) temizliği için kullanılan silme/temizleme robotunun önemli avantajı; makineleri ve prosesleri birbirine bağlayan akıllı kontrol sistemi otomasyonudur. Tüm silme/temizleme konumları, döngüleri ve zamanları ile ilgili bilgiler yönetim sistemine kaydedilebilir. Robot kaydedilen silme aralıklarına otomatik ve güvenlikli bir şekilde erişir. Bu amaçla robot, tüm bir üretim hattına karşılık gelen 48 pozisyona kadar çalışabiliyor. Bununla birlikte, burada daha belirleyici olan, akıllı kontrol sisteminin, eğirme pompasının yardımıyla otomatik ve sürekli olarak yukarı ve aşağı hareket ettirilebilmesinin etkisidir.  Bu amaçla, bir robot kullanılarak pompa duruşları mutlak minimumda tutulabilir. Silme işleminin hem polikondensasyon (çoklu yoğuşma) sistemi proses stabilitesi hem de eğrilmiş ipliğin verileri üzerindeki etkisini önemli ölçüde azaltıyor. Manuel işleme göre avantajları, örneğin, insan kaynakları ve sağlık yönetimine ilişkin avantajların yanı sıra, genişletilmiş temizlik döngüleri, daha az silikon kullanımı, daha fazla üretim süresi ve daha az işletme maliyetidir. Silme/temizleme robotu şu anda Çin’de iki büyük iplik üreticisinde çalışıyor.

Staple FORCE S1100’ın dünya lansmanı

Dijital iplik fabrikaları ve daha fazlasıyla ilgili daha fazla haber var; Staple FORCE S1100, tek bir işlem adımda eğirme, çekme, kıvırma, kesme ve balyalama yapan ve günde 15 tona kadar küçük partiler üreten bir teknolojidir. Bu, polimer, boya ve titre değişiklikleri dahil olmak üzere çeşitli gereklilikler için hızla yeniden yapılandırılabilir. Kolay kullanım için proses kontrol sistemi kesinlikle eşsizdir.

Oerlikon Barmag’ın gode gömleği gibi iplik açma parçaları için tamir/kaplama hizmeti, aynı zamanda, o konumda doğru yüzey yapısını tekrar oluşturabilmek adına aşınma tanımlama ve gözden geçirme için uzman bilgisini de kapsıyor. Bu sayede optimal tesis ve iplik kalitesini yaratmak için tüm önemli gereksinimleri sağlayabilirler.

PA6/66 sektöründen haberler

Almanya’nın Thuringia şehrinde bulunan PE Polymer Engineering Plant Construction GmbH’ın satın alınmasıyla, Oerlikon Manmade Fibers Segment, elyaf ve filamentler için şimdi tamamlanmış olan poliamid proses zincirini genişletti. Eriyik hazırlama sürecindeki mevcut ve test edilmiş teknolojiler arasında; tüm poliamid 6 polikondansasyon (çoklu yoğuşma) sistemleri bölümü ve onun PA6/66 kopolimeri ve geri dönüştürülmüş laktamın en yüksek nihai ürün kalitesi için beslenmesi için patentli dimer (ikili) hidroliz presedürleri bulunuyor.

Yeni bir düşünce yapısıyla dijitalleşmeye geçiş: dijital iplik fabrikaları

Dijitalleşmeye yönelişi göstermek için, firma, Salon 2 B24 numaralı standında özellikle sanal deneyimlerden oluşan makine gösterimini misafirlerine sunmak istiyor. Yapay zekanın yanı sıra ziyaretçilerin karmaşık sistemleri 3D olarak deneyimlemelerine olanak veren sanal bir showroom’u sunmak için eğlenceli çözümler sunacak. Georg Stausberg şunları söyledi; “Dijital fabrika’nın kısmen makine sunuşumuzla birlikte bir gerçeklik haline geldiğini ve dijital çözümler ile ekipmanlarımızın verimliliğini ve nihai ürünlerin kalitesini daha da optimize etmek için iyi bir konumda olduğumuzu göstermek istiyoruz.”

CEO’ya göre Oerlikon Manmade Fibers Segment; disiplinler, bölümler, alanlar ve şirketler arasında çalışarak birkaç yıl önce yeni fikirler ve düşünce yapısı oluşturmaya başladı. Önemli bir adım, entegre ortak AC-Automation’un satın alınmasıydı. Firma büyük ölçekli otomasyon, nakliye, paketleme ve depo lojistiği ve nihai ürün otomatik kalite kontrol konularında bilgi birikimine sahiptir. Georg Stausberg; “Proses ve dijital veri işleme yetkinliğimiz ile birlikte, komple proses zincirinin dijitalleşmesine varana kadar; yenilikçi Endüstri 4.0 çözümleri istemekle kalmıyoruz, bunları aynı zamanda müşterilerimize sunacağız da” dedi.

Tekstil Eğirme Haberleri

Truetzschler CL-X ön temizleyici ile yüksek üretim hızı, düşük enerji tüketimi

Alman tekstil makineleri üreticisi Truetzschler, CL-X ön temizleyicinin sunduğu yeni avantajlar ile pazarda bir adım öne çıkıyor. Tekstil üreticilerinin düşük enerji tüketimine yönelik...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied