11.6 C
İstanbul
Cumartesi, Aralık 3, 2022

Giriş Yap / Kayıt ol

Türk tekstil ihracatında artış oranları azalmaya devam ediyor

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği’nin (İTHİB)...

Tekstil endüstrisinde beklentiler olumsuza döndü

Eski adıyla ITMF Corona Anketi olarak bilinen...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Rusya-Ukrayna Savaşı Türk tekstil sektörünü nasıl etkiliyor?

Uzun yıllardır Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilim, 2014...

Eastman ve P&G’den ambalaj geri dönüşümünde iş birliği

AmbalajEastman ve P&G’den ambalaj geri dönüşümünde iş birliği

- Haber Sponsoru -

Eastman plastik ambalajın dönüşümünü daha da hızlandırmak ve geri dönüşüm çözümleri konusunda iş birliği yapmak için Procter & Gamble (P&G) ile bir anlaşma yaptığını duyurdu. Bu anlaşma ile geri dönüştürülmüş plastik kullanımını artıran P&G, Eastman Renew malzemelerini seçili ürünlerde ve ambalajlarda kullanacak ve her iki şirketin de fosil kaynaklardan elde edilen ham (virgin) plastik kullanımını azaltma hedeflerini destekleyecek. Ayrıca şirketler, ham plastiğe olan bağımlılığı azaltmayı ve insanların günlük olarak kullandığı birçok ürün için döngüsel bir ekonomi sağlamayı amaçlayan destek girişimleri üzerinde iş birliği yapacak. 

Procter & Gamble Kıdemli Ar-Ge Başkan Yardımcısı Lee Ellen Drechsler, atık plastiği çevremizde ortadan kaldırmanın, tüm plastik yaşam döngüsü boyunca kapsamlı ve iş birliğine dayalı bir yaklaşım gerektiren karmaşık bir küresel zorluk olduğunu söyledi. P&G’nin malzemelerin toplanması, işlenmesi, yeniden canlandırılması ve yeniden kullanılmasına yönelik düşünceli bir yaklaşım benimsediğini aktaran Drechsler, bu nedenle, eski atıkların faydalı ürünlere dönüştürülmesini sağlayan Eastman’ın moleküler geri dönüşüm teknolojilerini seçtiklerini dile getirdi. 

“Eastman gelişmiş geri dönüşüm teknolojisi geleneksel yöntemleri tamamlıyor”

Eastman Renew malzemeleri, Eastman’ın moleküler geri dönüşüm teknolojileri aracılığıyla, çöplüklere gidecek atık plastik kullanılarak üretiliyor. Şirket bu gelişmiş geri dönüşüm teknolojilerinin, geri dönüştürülebilecek plastik türlerini ve miktarlarını genişleterek geleneksel geri dönüşümün bir tamamlayıcısı görevi gördüğünü savunuyor. Malzemelere daha uzun bir kullanım ömrü sağladığı iddia edilen bu işlemin, aynı zamanda plastik atığı çöplüklerden veya çevreden uzaklaştırdığı belirtiliyor. 

İki şirket geri dönüşüm için başka faaliyetlerde de bulunacak

P&G ve Eastman, ambalaj inovasyonuna ek olarak, plastik geri dönüşüm oranlarını artırmak için gereken altyapıya yönelik girişimlerde de iş birliği yapacak. Bu girişimlerin, ABD’deki mevcut geri dönüşüm akışlarını tamamlaması ve plastik atık sorununu çözmeye yardımcı olmak isteyen tüketiciler için ek geri dönüşüm seçenekleri sağlaması bekleniyor. İki şirket, geri dönüşümü zor plastiklerin toplanmasını artırmak için çalışacak ve atık depolama alanlarındaki atıkları daha fazla yönlendirecek. Bu genişletilmiş geri dönüşüm akışları, Eastman’ın moleküler geri dönüşüm teknolojileri ile yeni malzemeler oluşturmak için kullanılacak.  

“Eastman gelişmiş geri dönüşüm teknolojisi geleneksel yöntemleri tamamlıyor”

Yeni plastikten plastiğe geri dönüşüm tesisi 2022’de tamamlanacak

Eastman Plastik Bölümü Başkanı Scott Ballard, moleküler geri dönüşümü uygulamaya koymak için bir ortak olarak Procter & Gamble ile çalışmaktan heyecan duyduklarını söyleyerek; “Birlikte, atıktan değer yaratabilir ve inovasyon yoluyla dünyaya neyin mümkün olduğunu gösterebiliriz. Yaratılan değer, plastik atık krizini çözmek için gerekli olan geri dönüşüm altyapımızdaki kritik değişiklikleri yönlendirmeye yardımcı olacaktır” diye konuştu. 

P&G, Eastman Renew malzemelerini bu yıl içinde belirli ürün ambalajlarına entegre etmek için çalışıyor. Eastman, bulunduğu Kingsport, Tenn. konumunda dünyanın en büyük plastikten plastiğe geri dönüşüm tesislerinden birini inşa ediyor. 2022 yılında tamamlanması beklenen moleküler geri dönüşüm tesisinin, Eastman Renew malzemelerinin yapımında yılda 200 milyon poundun üzerinde çöp sahasına bağlı atık plastik kullanılacağı belirtiliyor. 

Bununla birlikte uzmanlar kimyasal geri dönüşüm teknolojilerinin çevresel etkileri üzerine daha fazla araştırma yapılması gerektiğine işaret ederek, böylece bu işlemin yeni bilgiler ışığında sürdürülebilirlik kriterlerini ne kadar karşıladığının netleşebileceğini söylüyor.

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler