Ana Sayfa » Yardımcı Materyaller » Eastman ve P&G’den ambalaj geri dönüşümünde iş birliği

Eastman ve P&G’den ambalaj geri dönüşümünde iş birliği

P&G seçilmiş ürünlerinde Eastman moleküler geri dönüşüm teknolojileri ile üretilen geri dönüştürülmüş plastik kullanacak.

Emre Yolerihttps://www.textilegence.com
Belçika’da College St.Vincent’da lise eğitimini tamamlayan Yoleri, Türkiye’ye dönerek Gazi Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde üniversite eğitim almaya başlamıştır. Bu bölümü yarıda bırakarak Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini tamamlamıştır. Bahçeşehir Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisans’ına devam etmektedir. 2005 yılında çalışma hayatına atılan Yoleri, kamu ve özel sektörde müşteri ilişkileri, strateji planlama ve raporlama alanlarında yöneticilik yapmış, proje bazlı çalışmalar yürütmüştür. 2015 yılından bu yana NEFA PR yayıncılıkta uluslararası ilişkiler, proje geliştirme, organizasyon ve yazı işleri alanlarında görev almaktadır.

Eastman plastik ambalajın dönüşümünü daha da hızlandırmak ve geri dönüşüm çözümleri konusunda iş birliği yapmak için Procter & Gamble (P&G) ile bir anlaşma yaptığını duyurdu. Bu anlaşma ile geri dönüştürülmüş plastik kullanımını artıran P&G, Eastman Renew malzemelerini seçili ürünlerde ve ambalajlarda kullanacak ve her iki şirketin de fosil kaynaklardan elde edilen ham (virgin) plastik kullanımını azaltma hedeflerini destekleyecek. Ayrıca şirketler, ham plastiğe olan bağımlılığı azaltmayı ve insanların günlük olarak kullandığı birçok ürün için döngüsel bir ekonomi sağlamayı amaçlayan destek girişimleri üzerinde iş birliği yapacak. 

Procter & Gamble Kıdemli Ar-Ge Başkan Yardımcısı Lee Ellen Drechsler, atık plastiği çevremizde ortadan kaldırmanın, tüm plastik yaşam döngüsü boyunca kapsamlı ve iş birliğine dayalı bir yaklaşım gerektiren karmaşık bir küresel zorluk olduğunu söyledi. P&G’nin malzemelerin toplanması, işlenmesi, yeniden canlandırılması ve yeniden kullanılmasına yönelik düşünceli bir yaklaşım benimsediğini aktaran Drechsler, bu nedenle, eski atıkların faydalı ürünlere dönüştürülmesini sağlayan Eastman’ın moleküler geri dönüşüm teknolojilerini seçtiklerini dile getirdi. 

“Eastman gelişmiş geri dönüşüm teknolojisi geleneksel yöntemleri tamamlıyor”

Eastman Renew malzemeleri, Eastman’ın moleküler geri dönüşüm teknolojileri aracılığıyla, çöplüklere gidecek atık plastik kullanılarak üretiliyor. Şirket bu gelişmiş geri dönüşüm teknolojilerinin, geri dönüştürülebilecek plastik türlerini ve miktarlarını genişleterek geleneksel geri dönüşümün bir tamamlayıcısı görevi gördüğünü savunuyor. Malzemelere daha uzun bir kullanım ömrü sağladığı iddia edilen bu işlemin, aynı zamanda plastik atığı çöplüklerden veya çevreden uzaklaştırdığı belirtiliyor. 

İki şirket geri dönüşüm için başka faaliyetlerde de bulunacak

P&G ve Eastman, ambalaj inovasyonuna ek olarak, plastik geri dönüşüm oranlarını artırmak için gereken altyapıya yönelik girişimlerde de iş birliği yapacak. Bu girişimlerin, ABD’deki mevcut geri dönüşüm akışlarını tamamlaması ve plastik atık sorununu çözmeye yardımcı olmak isteyen tüketiciler için ek geri dönüşüm seçenekleri sağlaması bekleniyor. İki şirket, geri dönüşümü zor plastiklerin toplanmasını artırmak için çalışacak ve atık depolama alanlarındaki atıkları daha fazla yönlendirecek. Bu genişletilmiş geri dönüşüm akışları, Eastman’ın moleküler geri dönüşüm teknolojileri ile yeni malzemeler oluşturmak için kullanılacak.  

“Eastman gelişmiş geri dönüşüm teknolojisi geleneksel yöntemleri tamamlıyor”

Yeni plastikten plastiğe geri dönüşüm tesisi 2022’de tamamlanacak

Eastman Plastik Bölümü Başkanı Scott Ballard, moleküler geri dönüşümü uygulamaya koymak için bir ortak olarak Procter & Gamble ile çalışmaktan heyecan duyduklarını söyleyerek; “Birlikte, atıktan değer yaratabilir ve inovasyon yoluyla dünyaya neyin mümkün olduğunu gösterebiliriz. Yaratılan değer, plastik atık krizini çözmek için gerekli olan geri dönüşüm altyapımızdaki kritik değişiklikleri yönlendirmeye yardımcı olacaktır” diye konuştu. 

P&G, Eastman Renew malzemelerini bu yıl içinde belirli ürün ambalajlarına entegre etmek için çalışıyor. Eastman, bulunduğu Kingsport, Tenn. konumunda dünyanın en büyük plastikten plastiğe geri dönüşüm tesislerinden birini inşa ediyor. 2022 yılında tamamlanması beklenen moleküler geri dönüşüm tesisinin, Eastman Renew malzemelerinin yapımında yılda 200 milyon poundun üzerinde çöp sahasına bağlı atık plastik kullanılacağı belirtiliyor. 

Bununla birlikte uzmanlar kimyasal geri dönüşüm teknolojilerinin çevresel etkileri üzerine daha fazla araştırma yapılması gerektiğine işaret ederek, böylece bu işlemin yeni bilgiler ışığında sürdürülebilirlik kriterlerini ne kadar karşıladığının netleşebileceğini söylüyor.

Yardımcı Materyaller

Groz-Beckert dikiş iğneleri kolay ve hızlı çözüm sağlıyor

Gelişmiş tekstil teknolojileri ve çözümleri sunan Groz-Beckert dikiş iğneleri portföyünde bulunan 3 bin farklı seçenek ile çok sayıda dikiş...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied