Hesabım

Ana Sayfa » Eğirme » Gualchieri e Gualchieri’den özel eğirme çözümleri

Gualchieri e Gualchieri’den özel eğirme çözümleri

Gualchieri e Gualchieri, üreticilerin kalite, esneklik, verimlilik ve enerji tasarrufu elde etmesini sağlıyor.

Emirhan Çiloğlu
Emirhan Çiloğluhttps://www.textilegence.com
Mahmut Emirhan Çiloğlu, İstanbul’da Hüsnü M. Özyeğin Anadolu Lisesi’nde lise eğitimini tamamlamış, sonrasında da İstanbul Üniversitesi’nde Amerikan Kültürü ve Edebiyatı lisans bölümünden başarıyla mezun olmuştur. 2021 itibari ile Textilegence’da pazarlama ve dış ilişkiler sorumlusu olarak görev almaya başlayan Çiloğlu, kurumsal iletişimin güçlendirilmesine katkı sağlamaktadır.

Klasik eğirme süreçleri ile karşılaştırıldığında özel ve teknik ipliklerin eğrilmesinde gereksinimler daha fazladır ve başarı daha fazla detaya bağlıdır. İtalya Prato merkezli Gualchieri e Gualchieri firması geliştirdiği çözümlerle iplik üreticilerinin önemli partnerlerinden biri haline geldi. Fantezi iplikler, özel iplikler, şönil ve teknik iplikler için teknolojiler geliştiren firma, 1973 yılından bu yana sektöre yön veren önemli geliştirmelere imza attı. Müşteri memnuniyeti odaklı çalışan Gualchieri e Gualchieri, yüksek üretim verimliliği sağlayan, kolay kullanılabilen ve dayanıklı teknolojileriyle iplik üreticileriyle bağlarını güçlendiriyor. 

Gualchieri e Gualchieri’den özel eğirme çözümleri
Gualchieri e Gualchieri’den özel eğirme çözümleri

Firmanın geliştirdiği eğirme makineleri birçok özel elyaf türüyle çalışabiliyor ve üretilen iplikler hem dokuma hem de örme alanlarında farklı uygulamalar için kullanılabiliyor. En geniş uygulama alanları arasında döşemelik kumaşlar, konfeksiyon kumaşları, makineli örme ve el örgüsü giysiler yer alıyor. Ayrıca Protech (koruyucu tekstiller) ve Mobiltech (araç içi tekstiller) ürünler için yüksek performanslı ve teknik ipliklerin üretiminde avantajlar sağlıyor. Kesilmeye dayanıklı eldivenler, ateşe dayanıklı kumaşlar ve döşemelikler, balistik koruyucu giysiler ve kurşun geçirmez ceketler gibi koruyucu uygulamalar ve araç içi halıları ve kaplamaları için; kevlar, nomeks, abratex, cam, modakrilik, karbon elyaf, bekinox, polyester, poliamid, naylon, dyneema, aramid ve çelik elyaflarını ipliğe dönüştürüyor.

Endüstri 4.0 konseptinde dijital olanaklar

Gualchieri e Gualchieri’nin Yeşil Sertifikalı (Green Certified) makineleri tasarımdan ana yapısına, bileşenlerinden yazılımlarına kadar, ipliklerin her türlü üretim ihtiyacını karşılayacak şekilde geliştiriliyor. Üstelik dijitalleşme çağının birçok yeniliği bu makinelerde standart olarak yer alıyor. Endüstri 4.0 konseptindeki eğirme makinelerinin çalışma, makine yönetimi ve kontrol yazılımları sürekli güncelleniyor ve yenileniyor. Firmanın sağladığı uzaktan yardım desteği sayesinde müşteri verimliliği artarken, daha hızlı çözüm elde edilebiliyor.

Firma, son yıllarda, fantezi iplik üretiminde görev alan teknisyenlerin iplik üretim sürecini yönetmelerine yardımcı olmak için mobil YARN G LAB uygulamasını geliştirdi. Zamandan ve paradan tasarruf sağlayan bu kolay kullanımlı uygulama, teknisyenlere metrik hesaplamada ve iplik üretmede yardımcı olan çeşitli enstrümanlar sunuyor. Müşteriler bu sayede, kendi kullanıcı adı ve şifrelerini kullanarak makinelerini herhangi bir cihazdan ve herhangi bir yerden yönetebiliyor, kontrol edebiliyor ve görüntüleyebiliyor. Tüm müşteriler bu uygulamayı ücretsiz olarak edinebiliyor.

Gualchieri e Gualchieri’den özel eğirme çözümleri
Gualchieri e Gualchieri’den özel eğirme çözümleri

FantaFILO ile maksimum esneklik ve verimlilik

Zengin bir makine gamına sahip olan Gualchieri e Gualchieri, yumuşak ve hacimli 0,5 ile 40 Nm aralığında bukle ipliklerin üretimi için FantaFILO modelini geliştirdi. Örme ve fantezi bükümlü iplik üreticileri tarafından tercih edilen FantaFILO güçlü bir makine yapısına sahip. 8’den 168’e kadar iğ sayısı bulunan model, 220 mm flanşlı bobin yüksekliğine ve 450 mm bobin sarma yüksekliğine sahip. İçi boş iğ maksimum hızı 13000 rpm olan eğirme makinesinin maksimum iğ sarım hızı ise 8800 rpm olarak görülüyor.

Bir oyuk iğ ve sarma bobini bulunan makinede besleme, iplikten veya fitilden veya 1, 2 veya 3 çekimle şeritten yapılabilir. Makinede bulunan 2 uzun (yün), 1 kısa (pamuk) ve ağır şeritler için 3 çekim sistemi patentli olarak geliştirildi. Bu özelliklerin yanı sıra, elyafı daha iyi kontrol edebilmek için daha hassas ve kararlı bir patentli çekim kolu da bulunuyor. Ayrıca makine oyuk iğ baypas edilerek klasik veya şantuklu iplikleri eğirmek için de kullanılabiliyor. Fantezi iplikler için FANTAFILO ile, klasik veya şantuklu iplikler için FantaSPIN çalışma modları kolayca seçilebiliyor.

Bu eğirme makinesi özel iplik üretiminin gereksinim duyduğu güçlü bir donanıma sahip. Makinede; tahrik motorlarını içeren sağlam bir merkezi tahrik başlığı, minimum bakım gereksinimi için tasarlanmış çeşitli şanzıman parçaları, çeşitli kontrol düğme ve anahtarları, sinyaller, dokunmatik ekran, yeni teknoloji LENZE sürücüleri içeren bir elektronik kontrol kabini ve elektronik bileşenler için ideal sıcaklık seviyesini korumak için tasarlanmış klima ünitesi bulunuyor. Merkezi programlama modülü PLC, tüm makine eksenini dijital olarak kontrol ediyor ve eklenen tüm veriler için en yüksek hassasiyeti garanti ediyor.

Her bir şaftla ilgili tüm veri, çalışma parametreleri ve makine fonksiyonlarının eklenmesi bilgisayar üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Gualchieri e Gualchieri tarafından geliştirilip, sürekli güncellenen yazılım ile veriler monitörde görselleştirilir hafızaya kaydediliyor.

Vakum gücünü ayarlama imkanı ile, elyaflar ve kırık uçlar için makine ucuna vakum ünitesi yer alırken, her pozisyonu için bir emiş borusu yerleştirilmiş bulunuyor.

Bülten Aboneliği

Dijital Dergi Aboneliği (Yıllık 200TL)

Tekstil Eğirme Haberleri

TENCEL™ sürdürülebilir elyaf inovasyonunda 30. yılını kutluyor

Yenilenebilir ağaç ham maddesinden çevreye duyarlı botanik elyaflar üreten Lenzing firmasının tekstil sektöründeki amiral markası TENCEL™, 30 yıldır tekstil...

Özel Haberler