Ana Sayfa » Güncel » Ekim ayında ihracat rekor kırdı

Ekim ayında ihracat rekor kırdı

Fatih Cengiarslanhttps://www.textilegence.com
Fatih Cengiarslan; Akademik İngilizce eğitimini Batı Avustralya Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönerek İstanbul Aydın Üniversitesi’nde İnternet Gazeteciliği ve Yayıncılık bölümünü bitirip, Litvanya – Kaunas Teknoloji Üniversitesi’nde interaktif media üzerine 8 aylık eğitim aldı. Daha sonra Eskişehir Anadolu Üniversitesi girerek İşletme Fakültesini başarıyla tamamladı. CNNTURK’ kanalında stajını tamamladıktan sonra Referans Gazetesi’nde çalışmaya başladı. 2 yıl sonra Textilegence markasıyla tekstil endüstrisine yönelik kendi medyasını kurdu. Şu anda Textilegence.com, Printing3D ve NEFA PR Ajansı’nın 6 yıldır yönetimini yapmaktadır.

Otomotiv sektörü ihracatta rekora büyük katkı sağladı. Ekim ayında Türkiye toplam ihracatını %15,6 attırırken, hazırgiyim ve konfeksiyon sektörü %7,9, tekstil sektörü de %6,7 oranında ihracatını güçlendirdi. ihracatta rekor kırdı.

Türkiye Ekim ayında ihracatını, geçen yılın aynı ayına göre %15,6 attırarak 13 milyar 528 milyon dolar gelir elde etti. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, bu rakam son 10 yılın en büyük ihracat rakamı olarak saptandı. Türkiye’nin toplam ihracatı 2017 Ocak-Ekim döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre ise %11 artışla 128 milyar 659 milyon dolar, son 12 aylık dönemde de %10,7 artışla 154 milyar 227 milyon dolar rakamına ulaşıldı. 2017 yılının 10 ayında ortalama ihracat artışı %11, değer olarak ise 129 milyar dolar oldu.

Otomotiv sektörü ihracatta rekor’a büyük katkı sağladı

ihracatta rekor yüzde 15'lik artışla geldi
ihracatta rekor yüzde 15’lik artışla geldi

Ekim ayı ihracatında otomotiv sektörü 2 milyar 632 milyon 111 bin dolarla ilk sırada yer aldı. Otomotiv sektörünü 1 milyar 537 milyon 983 bin dolarla hazırgiyim ve konfeksiyon sektörü takip etti. Sektör ihracatını geçen yılın aynı ayına göre %7,9 oranında arttırdı. Hazırgiyim ve konfeksiyon sektörünün Ocak-Ekim dönemindeki toplam ihracatı ise, geçen yılın aynı dönemine göre %0,9’lük düşüşle 14 milyar 179 milyon 701 bin dolar oldu.

Tekstil ve hammaddeleri sektörü Ekim ayında geçen yılın aynı ayına göre ihracatını %6,7 attırarak 737 milyon 591 bin dolara ulaştı. Tekstil sektörü Ocak-Ekim 2017 döneminde toplam ihracatını ise %2,4 artışla 6 milyar 682 milyon 345 bin dolara çıkardı.

En fazla ihracat Almanya’ya yapıldı.

Türkiye Ekim ayında en fazla ihracatını Almanya’ya yaptı. Bu ayda Almanya’ya 1 milyar 429 milyon 896 bin dolar ihracat gerçekleştirildi. Almanya’yı Birleşik Krallık, ABD ve Irak takip etti. İhracatta en ciddi sıçrama ise Rusya’ya oldu. Rusya’ya ihracat 1 Ocak- 31 Ekim tarihleri arasında, bir önceki yıla kıyasla %54 artarak 724 milyon dolar oldu. ihracatta rekor kırdı.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye İhracat Haftası etkinliğinde, yılın ilk yarısında gerçekleşen %5,1’lik büyümeye ihracatın 2 puan katkı sağladığını söyledi.

Güncel Haberler

Sustainability Talks yeşil bir tekstil endüstrisini tartışacak

Çevreyi en çok kirleten sektörlerin başında gelen tekstil sektörü sürdürülebilir ve yaşanabilir bir dünyanın ana gündem maddesi olan iklim krizi ile mücadelede önemli...

Groz-Beckert ITMA ASIA fuarında ziyaretçileriyle buluştu

Groz-Beckert ITMA ASIA + CITME 2021’de örme, dokuma, keçeleme, tafting, taraklama ve dikiş dahil toplam altı ürün segmentindeki en yeni çözümlerini tanıttı. 12-16 Haziran...

Şanlıurfa pamukta yüksek rekolte bekliyor

Şanlıurfa ’da çiftçiler Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2020 yılında toprağın uzun yıllar verimli kalabilmesi için uygulanan "nöbetleşe ekim"...

Türk tekstil sektörü ihracatını yüzde 41 artırdı

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği’nin (İTHİB) yayınladığı ihracat raporuna göre Türk tekstil sektörü 2021 yılı Ocak-Ağustos döneminde 2020 yılına göre yüzde 41, 2019...
error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied