12.5 C
İstanbul
Cuma, Nisan 19, 2024

Türkiye tekstil ihracatında ABD’de ve Orta Doğu’da yükselişte

Türkiye tekstil ve ham maddeleri sektörü ocak-şubat...

Toptan kadın giyim ihracatı e-ticaretle büyüyor

Toptan kadın giyim sektörünün gelişmesi için kurulan...

Deprem bölgesinde hazır giyim üretimi bir yılda yarıya düştü

Türkiye’nin 11 ilini derinden sarsan 6 Şubat...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Rusya-Ukrayna Savaşı Türk tekstil sektörünü nasıl etkiliyor?

Uzun yıllardır Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilim, 2014...

Inditex ve IndustriALL 15. yıllarında güven tazeledi

Moda ve PerakendeInditex ve IndustriALL 15. yıllarında güven tazeledi

- Haber Sponsoru -

H&M, Zara ve Bershka gibi büyük markaları bünyesinde bulunduran moda devi Inditex ve 140 ülkede 600 ulusal sendikadan 50 milyon maden, enerji ve imalat işçisini temsil eden IndustriALL Global Union, Küresel Çerçeve Sözleşmelerinin (KÇS) 15. yıl dönümünde yeni bir protokol ile taahhütlerini yeniden teyit ediyor. Inditex CEO’su Oscar García Maceiras ve IndustriALL Küresel Sendika Genel Sekreteri Atle Høie, iki kuruluş tarafından ilk kez 2007 yılında imzalanan ve tekstil tedarik zincirinde daha iyi çalışma koşulları sağlayan Küresel Çerçeve Sözleşmesini ilerletmek için tasarlanmış yeni bir protokol imzaladı. Son 15 yılda, Inditex ile IndustriALL Global Union arasındaki Küresel Çerçeve Sözleşmesinin bir sonucu olarak dünya çapında yaklaşık 3 milyon insan daha iyi çalışma koşullarından yararlandı. Dünyada bir ilk olan bu sözleşme, küresel tedarik zincirlerinde insana yakışır işin savunulmasında hâlâ bir referans noktasını oluşturuyor.

Inditex CEO’su Óscar García Maceiras ve IndustriALL Küresel Sendika Genel Sekreteri Atle Høie

Inditex ve IndustriALL arasında imzalanan yeni protokol çalışanlara odaklanıyor

İmzalanan yeni protokol, özellikle kıyafetleri üreten işçilerin ihtiyaçlarının daha iyi anlaşılması için yerel sendikaların rolünü pekiştiren yeni mekanizmalar kurarak Küresel Sendika Komitesi’ni ve onun koordinasyon organlarını güçlendiriyor ve sosyal diyaloğu ilerletiyor. Bu protokol kapsamında Inditex ve IndustriALL; sürekli olarak işçilerin örgütlenme özgürlüğüne saygı duyulmasına ve işçi temsilcilerinin, tekstil grubunun tedarikçilerine ve onların tedarik zincirindeki fabrika çalışanlarına eğitim sağlanmasına odaklanacak ortak bir çalışma planı oluşturacak. Inditex ve IndustriALL, işçilerin ihtiyaçlarını anlamak ve bunlara yanıt vermek için Inditex’in tedarik zincirinde yer alan fabrikalardaki çalışma koşullarını öğrenmeyi ve izlemeyi amaçlayan yeni bir işyeri erişim protokolünde de ilerleme kaydediyor.

IndustriALL Küresel Sendika Genel Sekreteri Atle Høie, Inditex ile KÇS’nin imzalanmasının, o zamandan beri sektörde daha sorumlu kaynak bulma ve uygun endüstriyel ilişkilerin yolunu açan bir atılım olduğunu söyledi. İlk 15 yılı, ilişkilerini temel ticari sendikal haklara saygı açısından yeni bir düzeye taşıyan bir protokol imzalayarak kutlamalarının yerinde olduğunu belirten Høie, şunları kaydetti: “Yerel ve ulusal sendikalarımızın rolünü artırmak ve tedarik zincirlerinde örgütlenme ve toplu pazarlık haklarını kararlılıkla savunmak için Inditex ile sözleşme birçok kişiye umut veriyor.”

Yeni protokol hakkında açıklama yapan Inditex CEO’su Óscar García Maceiras, şunları söyledi: “Çerçeve Sözleşmesinin 15. yıl dönümünü anmak için bugün imzalanan protokol; üretim zincirimizde temel işçi haklarına saygıyı güçlendirme konusundaki kararlılığımızı kanıtlıyor ve iki organizasyonu da oluşturan insanların hayatlarını iyileştirmesi üzerine devam eden misyonlarında yeni bir kilometre taşına işaret ediyor.”

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler