Ana Sayfa » Dokuma » ISKO İkinci Eko Akreditasyonu Kutluyor

ISKO İkinci Eko Akreditasyonu Kutluyor

Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

ISKO İkinci Eko Akreditasyonu Kutluyor
ISKO İkinci Eko Akreditasyonu Kutluyor

2016 baharında ünlü Nordic Swan Ecolabel sertifikasını alan ISKO, EU Ecolabel ile bir başka başarı daha kazandı.

Sürdürülebilirliğe adanmış bir denim işletmesi olan ISKO, ekolojik açıdan en iyi olanları bir araya getiren ISKO EARTH FITTM koleksiyonu sayesinde, prestijli EU Ecolabel sertifikasını aldı.

ISKOEU Ecolabel etiketli ürünler Mayıs 2017’de yeni koleksiyonun bir parçası olarak piyasaya sürülecek. Bu, firmanın sorumluluk alanındaki ciddi taahhüdünün bir başka onaylaması oldu, diğeri ise firmanın ISKO EARTH FITTM serisi içerisindeki çeşitli ürünler için kazandığı 2016 Nordic Swan Ecolabel sertifikasıydı.

ISKO bu iki seçkin sertifikaya sahip dünyadaki ilk ve tek denim işletmesi unvanına sahip.

“Vicdanlı olmak araştırma, ilgi, derin bir bağlılıktan ve gezegenimize neler olduğu hakkında farkındalığa dikkat çekmekten geliyor” diyen ISKO Bölümü CEO’su ve SANKO Group Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Konukoğlu sözlerini şöyle sürdürdü; “İşte ISKO’da üretim önemsemek demektir; insanları, çevreyi ve ürünleri önemsemek. Bu firmanın inancı, korumacı yaklaşımımızın ruhudur. Geleceğe inanıyoruz; Bu nedenle gezegenimizi korumaya yatırım yapmaya devam ediyoruz.”

Fatih Konukoğlu’nun değerlendirmeleri, Ecolabelling Norway’ın Genel Müdürü Anite Winsnes tarafından da yinelendi; “Dünyanın en büyük denim üreticisinin, sürdürülebilirliğe bu kadar bağlılık göstermesi harika bir şey. Küresel ekonomimizde gerekli olan yeşil değişimde başarılı olursak,  gibi şirketlere yol açmak önemlidir. Devler daha fazla sürdürülebilirlik yolunda adımlar attığında, etkileri de daha büyüktür.”

ISKO Earth Fit™

Koleksiyon, firmanın sorumlu yenilik platformunun ayrılmaz bir parçasını oluşturuyor. Organik pamuk, Better Cotton (Sürdürülebilir pamuk), tüketici öncesi geri dönüştürülmüş pamuk ve PET şişelerden elde edilen polyester gibi çevre dostu hammaddelerden üretilen koleksiyon , firmanın en popüler ürünleri içinde sorumlu bir şekilde yenilenmiş denim kumaşlar sunuyor. Küresel tüketicilerin ve markalar tarafından talep edilen kumaş konseptleri bulunan ISKO Earth Fit™, onların en iyi satış stillerini genişletebiliyor.

ISKO Earth FitTM koleksiyonu ile, firma dünyanın en prestijli Nordic SWAN Ecolabel ile ödüllendirilen tek denim işletmesidir. Nordic Ecolabel, bir ürünün toplam yaşam döngüsünü, tedarik zincirinin her bir bölümündeki çevresel problemleri hesaba katarak hammaddeden atık/geri dönüşüm noktasına kadar değerlendiriyor. Bu başarı, firmanın sürdürülebilir elyaflar, üretimin her aşamasında kullanılan kimyasal maddeler ve sosyal ve çevresel etkilere dikkate alan sıkı gereksinimleri karşılaması sayesinde gerçekleşti.

EU Ecolabel

EU Ecolabel, Avrupa Birliği’nin resmi çevre etiketidir. Piyasada EU Ecolabel etiketine sahip 37 binden fazla ürün ve hizmet bulunuyor. Bu ürünler ve hizmetler deterjandan ayakkabıya, boyadan kağıda kadar her şeyi kapsıyor.

EU Ecolabel, üreticilerin, ithalatçıların ve perakendecilerin ürünlerindeki etiketler için başvurabileceği gönüllü bir program. Bir ürünün ömrü çıkartma (madencilik) veya yetiştirme (tekstil için pamuk,  kağıt ürünler için ağaç vb.) ile başlar. Üretim, paketleme, dağıtım ve kullanım ile devam eder, nihayetin de ürün elden çıkarıldığında veya geri dönüştürüldüğünde ömrü tamamlanır. EU Ecolabel ürün kriterlerini geliştirirken, ürünün çevresel açıdan en fazla etkiye sahip olduğu aşamaya odaklanır ve bu, her üründe farklılık gösterir.

Tekstil Dokuma Haberleri

Oba Perdesan geleneği ve teknolojiyi buluşturan çözümler sunuyor

1972 yılında İstanbul’da kurulan Oba Perdesan sektöre ilk olarak dikey perde, pvc perde, banyo perdesi ve bahçe mobilyaları üretimi ve ticareti yaparak adım...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied