Itema Discovery Dokumada Tüm Bilinenleri Değiştirecek

Hem klasik hem de teknik tekstillerin dokunmasına dönük kapsamlı çözümlerini ITMA 2019’da sergileyecek olan Itema, yeniliğe olan tutkusunun altını çizecek. Itema Discovery gibi yenilikçi konseptler ziyaretçilerle ilk kez buluşacak.

Textilegence Mart – Nisan 2021 sayısı yayınlandı

Zorlu dönemler belki de en iyi fırsatlar için en uygun zamandır. Textilegence Mart Nisan 2021 sayısında bütün hızıyla süren...

Kozmetotekstil pazarı değişen tüketici davranışlarıyla krizi fırsata çeviriyor

Covid-19 pandemisinin yayılmasına karşı alınan hükümet önlemleri, günlük yaşamda bir dizi değişime sebep oldu. Yüz maskelerinin takılması, sosyal mesafe...

ITMF, 7. Coronavirüs anket sonuçlarını açıkladı

Uluslararası Tekstil Üreticileri Federasyonu (ITMF), pandeminin global tekstil endüstrisi üzerindeki etkilerini değerlendirdiği araştırmanın 7.sini yayımladı. 25 Ocak-10 Mart tarihleri...
Emre Yoleri
Emre Yolerihttps://www.textilegence.com
Belçika’da College St.Vincent’da lise eğitimini tamamlayan Yoleri, Türkiye’ye dönerek Gazi Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde üniversite eğitim almaya başlamıştır. Bu bölümü yarıda bırakarak Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini tamamlamıştır. Bahçeşehir Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisans’ına devam etmektedir. 2005 yılında çalışma hayatına atılan Yoleri, kamu ve özel sektörde müşteri ilişkileri, strateji planlama ve raporlama alanlarında yöneticilik yapmış, proje bazlı çalışmalar yürütmüştür. 2015 yılından bu yana NEFA PR yayıncılıkta uluslararası ilişkiler, proje geliştirme, organizasyon ve yazı işleri alanlarında görev almaktadır.

Itema Discovery
Itema Discovery

Itema Discovery dokumada tüm bilinenleri değiştirecek. Dokuma teknolojilerinin önde gelen üreticilerinden Itema, alanındaki uzmanlığı göstermek için ITMA 2019 fuarında Salon 4 Stant C101’de yer alacak. Eski partneri PTMT ile imzalanan anlaşma sonucunda doğan, teknik tekstillere adanmış yeni bir departman olan Itematech’i kısa süre önce pazara tanıtan Itema, 3 stantta 11 dokuma makinesini sergilemenin yanı sıra partnerlerinin stantlarında da yer alacak. Itema, dünya çapındaki dokumacıları ve uzmanları etkileyecek yeni inovasyonlarını ITMA global sahnesinde sergileyecek.

İkisi küresel pazara ilk kez tanıtılacak olan toplam 7 makine Itema standında sergilenecek. Özel ürünlerin de yer alacağı bu sunuş; daha önce hiç görülmemiş bir dokuma atkı transferi konseptini ve bir dizi dokuma yeniliğini kapsıyor;

Itema Discovery, A9500-2bedsheeting ve daha fazlası

  • Itema Geleceğin Dokuma Tezgahını gösterecek. ITMA’da bir konsept olarak, Itema’nın dokuma endüstrisini yenilemeye olan bağlılığını göstermek için çığır açan mekatronik platformu Itema Discovery, tamamen yeni bir atkı sistemine sahip bulunuyor.
  • Itema’nın ikinci nesil airjet makinesi A9500-2 daha fazla hız, güvenilirlik ve tekstil verimliliği sağladığını gösterecek. Bu makine ve sadece yatak çarşaflarını dokumak üzere geliştirilen versiyonu A9500-2bedsheeting, Itema’nın yeni kurum içi geliştirmesi olan SKYFRAME gücü teli çerçevesine sahip bulunuyor.
  • Itema’nın denime adanmış rapier makinesi R9500-2denim, dokuma endüstrisindeki eşsiz gerçek sürdürülebilir dokuma aracını temsil eden eşsiz bir iSAVER™ ve daha fazla gelişmiş atkı transfer sistemi ve yenilikçi IOT çözümleri ile donatılmış olarak ITMA’ya geliyor. Yepyeni iBOOSTER paketi ve iCARE sistemi, eşsiz performanslar ve öngörücü bakım sağlamak için en modern prensipleri uyguluyor.
  • ITMA, dokumacıların hayatını daha da kolaylaştıracak önemli enerji tüketimi azaltma ve yeni değerli özellikler sunan, Itema rapier’in İkinci Nesli R9500-2’nin resmi sahnesi olacak.
  • Son olarak, üst kaliteli havlu kumaş pazarının lideri R9500terry, uzun zamandan bu yana kendisini piyasadaki en güvenilir ve çok yönlü rapier havlu kumaş (terry) makinesi yapan tüm benzersiz teknolojik özelliklerle sergilenecek.

Itema’nın sergileyeceği yenilikleri genel olarak şöyle belirtilebilir;

Itema A9500-2bedsheeting
Itema A9500-2bedsheeting

A9500-2bedsheeting

En zorlu performanslara ulaşabilecek kapasitede bir airjet makinesi ile en zorlu çarşaf dokumalarını elde etmek ve eşsiz kumaş kalitesi ve tasarım çok yönlülüğünü garanti etmek için geliştirilen Itema airjet A9500-2bedsheeting, ITMA 2019’da ilk kez sunulacak. Spesifik bir kumaşı dokumaya yönelik dokuma makineleri geliştirmek için Itema’nın benzersiz pazar konumlandırmasının bir ürünü olan A9500-2betsheeting, yatak çarşafı dokumacılarının arzularına göre uyarlandı.

Ana ve tandem nozullar gibi ana makine parçaları, üstün kumaş kalitesi ve tekstil verimliliği ile birleştirilmiş hız açısından üstün performans sağlamak için tüm pnömatik platformla birlikte yeniden tasarlandı.

A9500-2betsheeting’de yer alan yenilik ve ana gelişme alüminyum ve karbondan yapılmış ve Itemalab tarafından Lamiflex ile birlikte tasarlanmış olan, Itema özel patentli teknolojisi, yepyeni gücü çerçeveleri SKYFRAME’dir. Itema, Müşterilerinin özel ihtiyaçlarını karşılamak için kendi airjet gücü çerçevelerinin geliştirilmesine yatırım yaptı. Aslında, gücü çerçeveler, airjet teknolojisindeki temel bileşenleri temsil ediyor ve Itema SKYFRAME, üstün hafifliği ve sağlamlığı sayesinde, güvenilirlik ve dirençten ödün vermeden en yüksek hızlarda çalışma sağlıyor.

A9500-2

Gösterilecek olan ikinci airjet dokuma makinesi, Itema airjet A9500 ve A9500p’nin ikinci nesli olan A9500-2 olacak. Önceki modellerinin en iyi özelliklerini bir araya getiren A9500-2, hız ve makine performanslarını daha da artırıyor.

Yeni ve optimize edilmiş bir pnömatik altyapı sayesinde, atkı atma döngüsü, hava yüklemeyi ve basıncı kontrol ederken, daha hızlı bir sistem tepkisi sağlamak üzere önemli ölçüde geliştirildi. Bu da titreşimin minimize edilmesini ve daha yüksek yapısal güvenilirliği garanti ediyor.

Tüm makine gövdesi, en yüksek hızlarda bile üstün tekstil performansları sağlayacak hava tankı kapasitesini artırmak için gözden geçirildi.

A9500-2, her bir atkı ipliğini yakalama olanağı sağlayan yeni Bi-Power germe nozuluna sahiptir. Kompakt, güçlü ve kablosuz olan Bi-Power germe nozülü, atkıyı kumaşın içinde tamamen düz tutarak hava tüketimini azaltır ve kumaş kalitesini artırır.

Makine erişilebilirliğini arttırmak için aşağı indirilmiş yeni ön yapılı makine ergonomisi sayesinde kullanıcı deneyimi daha da optimize edilmiş. Dahası, kumaş oluşum alanının yeni yerleşim düzeni stil değişiminden doğan duruş süresini azaltır ve bakım işlemlerini kolaylaştırır.

Yeni Itema SKYFRAME, A9500-2’nin de üzerinde maksimum güvenilirliği garanti ederken en yüksek makine hızlarını sağladığını gösterecek.

Itema R9500-2denim
Itema R9500-2denim

R9500-2denim

Kesinlikle, son zamanlarda denim dokumasında devrim yaratan dokuma tezgahı bu fuarı kaçıramazdı. Denime adanmış R9500-2denim, İstanbul’daki ITM 2018’de piyasaya sürülmesinin ardından gerçek bir pazar başarısı haline gelmesinden bu yana, kumaşın sol taraftaki atkı ve çözgü atığını tamamen ortadan kaldıran Itemalab™’ın en son mekatronik geliştirmesi olan iSAVER™ ile donatılacak. iSAVER™ uzun zamandan beri dokumada tanıtılan eşsiz gerçek ve somut yeniliği temsil ediyor. Sürdürülebilir dokumada yeni bir ölçüt oluşturan ve kayda değer miktarda para tasarrufu sağlayan iSAVER™, dünya çapındaki denim dokumacılarından büyük bir ilgi görüyor.

R9500-2denim’i kategorisinin öncüsü olarak daha da güçlendirecek, yenilikler ITMA sırasında sergilenecek;

Itema’nın denime için geliştirdiği rapier makinesi, gerçek dokuma koşullarında elde edilen rakamlara göre, piyasadaki en hızlı makinedir. ITMA’da, R9500-2denim, dokumacıların her zaman hayal ettiklerini yansıtan başka bir optimize edilmiş atkı transfer sistemi ile birlikte geliyor. Bu, maksimum hızı ve maksimum güvenilirliği bir arada sunuyor. iBOOSTER paketi, güvenilirlikten ödün vermeden, makinenin performansını tam anlamıyla arttırır. Yüksek hızlarda, ana rapier atma sistemi bileşenleri büyük gerilime maruz kalır. Itemalab tarafından yapılan derin malzeme çalışması sayesinde; Lamiflex ile yakın işbirliği içinde, Itema uzun ömürlü olması için yeni takviyeli bantlar, dişli çarklar ve mikro akıllı soğutucular geliştirmeyi başardı. Ayrıca, sensörler ve dijital zeka yoluyla devrim niteliğinde bir algılama sistemi, bileşenlerin sağlık durumunun gerçek zamanlı kontrolünü sağlıyor.

iBOOSTER paketinin bir parçası olan iCARE, gelişmiş sensör mekanizmaları sayesinde, Itema bantlarının ve zincir dişlilerinin sağlık durumunu izleyerek, gerçek zamanlı olarak makinenin en yeni nesil konsolu aracılığıyla olası ayarlamaları veya müdahaleleri sunan, geleceğe yönelik bir sistemdir.

iCARE, makinenin bileşen güvenilirliğinden ödün vermeden en yüksek hızlarda çalıştırılması ve geleceğe yönelik önleyici bakım çözümünü benimseme imkanı da dahil olmak üzere dokumacılara önemli faydalar sağlıyor.

R9500-2

Yakın tarihin en başarılı rapier makinesi, İkinci Nesliyle ITMA’ya geliyor. R9500-2, makinenin ana işlevselliğini daha da artırarak, rapierli dokumada yeni bir teknolojik ölçüt oluşturmaya hazır. Itema, Itema R95002’yi, sınıfının en iyisi tekstil performansları ve kumaş kalitesi sunarken piyasadaki en enerji verimli dokuma makinesi yapacak olan anahtar geliştirmelere odaklandı. Ayrıca, zaten kullanıcı dostu olmasıyla bilinen R95002, şimdiye kadarki en iyi kullanıcı deneyimini sağlamak için daha da optimize edilmiştir.

Makine yağlama sistemi ve ana mekanik bileşenler, önemli miktarda enerji tüketiminde azalma sağlamak için optimize edildi. Dahası, Itema R95002 standart konfigürasyonunda, çift değerli avantaj sağlayan düşük bakım ve enerji tasarrufu sağlayan yağ soğutmalı doğrudan tahrikli bir motorla donatıldı. Bu ise azaltılmış bakım ihtiyacı ve enerji tasarrufu demektir.

Itema’nın, sınıfının en iyisi olan ağızlık açma geometrisi benzersizliği ile dünya çapında üne sahiptir. Kategorisinde en küçük ağızlığa sahip olan Itema ağızlık açma geometrisi, sıfır durmayı garanti eder; böylece en yüksek hızlarda çalışırken bile üstün kumaş kalitesi ve üstün kumaş dokunuşu sağlar.

R95002, günlük tekstil işlemlerini gerçekleştirirken dokumacı için makineye erişilebilirliği kolaylaştırmak adına aşağı indirilmiş bir ön yapıya sahip. Dokumacı, en yüksek reaktiviteyi ve maksimum güvenilirliği garanti eden yepyeni en yeni nesil, yüksek performanslı, süper hassas konsol sayesinde eksiksiz bir makine kontrolüne sahip oluyor.

Itema dokuma makinelerinin verimliliğini ve performanslarını izlemek hiç bu kadar kolay olmamıştı. Yeni Itema tesis yönetimi yazılımı iMANAGER sayesinde tesis yöneticisi; makine verilerine ve istatistiklerine bilgisayar veya taşınabilir aygıtlardan kolayca erişip kontrol sağlayabilir. iMANAGER tüm Itema makine modelleri için kullanılabilir.

İki adet R9500-2 sergilenecek. Bunlardan ilki, birinci sınıf lüks levent ile yüksek kaliteli gömleklik kumaş dokuyor. Diğeri ise Itema’nın geleneksel olarak iddialı olduğu şık bir döşemelik kumaş dokuyan geniş bir Jakarlı dokuma tezgahı ile donatılacak. ITMA’da, Stäubli, Bonas ve MEI stantlarında üç R9500-2 makinesi daha sergilenecek.

R9500terry

Itema standında kaçırılmayacak olan makine R9500terry olacak. Dünya çapındaki yüksek kaliteli havlu kumaş dokuma pazarının bu şampiyonu; üstün tekstil çeşitliliğini ve yüksek kumaş kalitesini göstermek için ünlü ve eşsiz teknolojik özellikleri ile donatılmış olarak ITMA’ya geliyor.

Itema Discovery

Son olarak, ITMA 2019, Itema’nın bir süre önce ‘Geleceğin Dokuma Tezgâhı’ olarak adlandırdığı tezgahın dünya prömiyerine sahne olacak. Yepyeni Itema Discovery, Itemalab™ tarafından geliştirildi.  ITMA’da bir konsept olarak sunulacak olan Discovery, operasyonlarını artık mevcut dokuma makinelerinde olduğu gibi mekanik tahriklerde değil; mekatronik prensiplere dayanarak dokuma temellerini tamamen yeniden tanımlıyor. Fuar boyunca her gün demo saatlerinde sadece birkaç kez çalışacak olan bu makine, dünyadaki dokuma meraklılarını şaşırtmaya hazırlandı.

Itema’nın pazardaki en yeni ve yenilikçi dokuma makineler gamının yanı sıra; firma ayrıca yedek parçalarını ve satış sonrası desteğini de sunacak.

Itematech – Salon 4 Stant A101

Salon 4, A101’deki Itematech stantında en kapsamlı teknik kumaş yelpazesini dokumaya yönelik; pazardaki en kapsamlı ürün portföyünü göstermek için sergilenecek 4 dokuma makinesi ile teknik tekstillere odaklanılacak. Itema ve PTMT (eski adıyla Panter= uzmanlık ve yetkinliklerini birleştirilmesinden doğan güçlü teknik bilgi birikimi sayesinde; Itematech teknik kumaşları dokumaya yönelik pazardaki en kapsamlı dokuma portföyünü ve sektördeki en yetenekli ve deneyimli teknik tekstil ekibini sunacak.

ITMA’da Itematech 4 makine sergileyecek;

  • Çok geniş karbon elyaf ve kompozit iplikleri dokuyabilen ünlü ÜniRap, fuarın karbon elyaf kısıtlamaları nedeniyle fuarda bir keten bant kumaşı dokuması gerçekleştirecek.
  • 380cm genişlikte ağır filtre kumaşı tarzı dokuma gerçekleştirebilen Hercules rapier makinesi
  • Jeotekstiller için kullanılan, 550cm eni ile ekstra genişlikte Herkül
  • Serbest Pozitif Atkı Transferi yaklaşımıyla karmaşık bir filtre kumaş stili dokuyan, 280cm genişlikteki R9500-2.

Tekstil Dokuma Haberleri

Prelle 200 yıllık ipek kumaş geleneğini inovasyonla birleşiyor

Fransa’nın Lyon şehrinin en eski ipek üreticilerinden biri olan, alanında tek aile şirketi Prelle, kralların kumaşı olarak da bilinen...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied