Ana Sayfa » Dokuma » Itema 3 Dokuma Teknolojisini Discovery’de Bütünleştirdi

Itema 3 Dokuma Teknolojisini Discovery’de Bütünleştirdi

ITMA 2019 Barselona fuarında dokuma için son geliştirmelerini sergileyen Itema, özellikle Discovery konsept dokuma modeliyle ilgi odağı oldu. Rapier, projektilli ve airjet teknolojilerinin en iyi yanlarını buluşturan Itema Discovery ‘Geleceğin Dokuma Tezgahı’ olarak tanımlanıyor.

Emre Yolerihttps://www.textilegence.com
Belçika’da College St.Vincent’da lise eğitimini tamamlayan Yoleri, Türkiye’ye dönerek Gazi Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde üniversite eğitim almaya başlamıştır. Bu bölümü yarıda bırakarak Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini tamamlamıştır. Bahçeşehir Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisans’ına devam etmektedir. 2005 yılında çalışma hayatına atılan Yoleri, kamu ve özel sektörde müşteri ilişkileri, strateji planlama ve raporlama alanlarında yöneticilik yapmış, proje bazlı çalışmalar yürütmüştür. 2015 yılından bu yana NEFA PR yayıncılıkta uluslararası ilişkiler, proje geliştirme, organizasyon ve yazı işleri alanlarında görev almaktadır.

Itema Discovery 3 Dokuma Teknolojisini Bütünleştiriyor
Itema Discovery 3 Dokuma Teknolojisini Bütünleştiriyor

Önde gelen İtalyan rapier, airjet ve projektilli dokuma makineleri üreticisi Itema, katıldığı ITMA 2019 Barselona fuarında, tekstil endüstrisine dokuma için yeni hız, kalite ve verimlilik kriterleri oluşturdu. Standında toplam 7 makine sergileyen Itema’nın en çok merak uyandıran ve ilgiyle takip edilen ürünü ise, hiç kuşkusuz konsept bir çalışma olan Itema Discovery oldu. Öte yandan, yeni kurulan Itema teknik tekstiller bölümü -Itema teknik dokuma makineleri ve PTMT’nin (eski adıyla Panter) uzmanlığı ve teknik bilgisinin birleşmesinden doğan- Itematech, teknik tekstillere adanmış çözümlerini ayrı bir stantta yer aldı. Fuarda düzenlenen basın toplantısında ITEMA CEO’su Carlo Rogora ve Itema Satış ve Pazarlama Direktörü Christian Straubhaar hem sergilenen ürünler hem de son dönemdeki pazar çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Textilegence ile özel bir söyleşi gerçekleştiren Carlo Rogora, ITMA fuarının kendileri için tarihi bir fuar olduğunu söyledi. Rogora; “Gerek yeni teknoloji sunumları gerekse ziyaretçi ilgisi ve iş görüşmeleri ile Itema açısından başarının artarak sürdüğü bir ITMA fuarını geride bıraktığımızı söyleyebilirim. Fuar boyunca demo çalışmalarımızda makinelerimiz ziyaretçi akına uğradı. Bu da zaten bizim beklentimizdi ama bunu birebir deneyimlemek bizim için çok tatmin ediciydi. Tüm ziyaretçilerimize bir kez daha teşekkür etmek isterim” dedi.

Itema Discovery için Rogora; “Itema endüstriyi şaşırtmayı seviyor”

Itema standının merkezinde yer alan konsept model Itema Discovery hakkında detay istediğimiz Carlo Rogora, “Şimdiye kadar kimsenin görmediği bir geliştirme bu, Itema endüstriyi şaşırtmayı seviyor” dedi. Discovery’nin nihai bir ürün olmadığının altını çizen Rogora, ‘Geleceğin Dokuma Tezgahı’ olarak adlandırılan bu dokuma makinesinin geliştirme çalışmalarının, Itema’nın gelişmiş inovasyon merkezi olan, Itemalab™ tarafından yapıldığı bilgisini paylaştı.

Discovery’nin bir konsept model olduğunu vurgulayan Rogora, kumaş kalitesi ve dayanıklılık hedeflerine ulaştıklarını, hız hedefinin ise hala geliştirilebilir olduğunu dile getirdi. “Üretim hızı hedefimiz dakikada 400 atkı atımı” diyen Rogora sözlerini şöyle sürdürdü; “Çığır açan mekatronik bir platforma dayanan Discovery rapier çok yönlülüğünü, projektilli kalite ve dayanıklılığını ve airjetin kolay kullanımını birleştiriyor. Tamamen yeni bir atkı atma sistemine sahip olan bu makine, ayrıca Endüstri 4.0 prensipleri ve online kontrol için tam entegre IoT ve akıllı telemetri özelliklerine sahip.”

Sürdürülebilirlik dokumada önem kazanıyor

Christian Straubhaar ise Itema’nın yüksek kaliteli ve hızlı dokuma özelliklerinin yanı sıra daha az çevresel iz bırakılmasına ve sürdürülebilirliğe odaklandığını anlattı. Örnek olarak airjet geliştirmelerine değinen Straubhaar; “ITMA standımızda iki yeni airjet modellerimizi piyasaya sürdük. A9500-2 ve A9500-2bedsheeting daha yüksek üretim hızları sağlamanın yanı sıra daha az hava tüketimi için önemli geliştirmelere sahip. Atkı ipliğini daha hızlı yerleştirerek, hız ve verimliliği arttıran yeni bir makine altyapısı üzerinde çalıştık. Yani daha sürdürülebilir modeller geliştirdik.”

Straubhaar bu konudaki ikinci önemli noktanın ise daha düşük kalite ipliklerle çalışılması alanında elde edildiğini söyledi. En iyi kalitede olmayan ipliklerle çalışmak için, ipliklerin daha yumuşak bir şekilde taşınması gerektiğini belirten Straubhaar; bu nedenle havanın volümünü daha da arttırdıklarını açıkladı; “Daha fazla hava vererek daha az basınç yapıyorsunuz, bu da daha az elektrik tüketimi demektir. Geliştirdiğimiz her şeyin daha fazla üretkenlik ve daha fazla sürdürülebilirlik odaklı olduğunu söyleyebilirim.”

Airjet ve rapier yenilikler dokumaya güç katıyor

Itema, zorlu çarşaf dokuma gereksinimlerinin üstesinden başarıyla gelen airjet A9500-2bedsheeting’i ilk kez ITMA’da sergiledi. Spesifik bir kumaş dokumak için, tekstilcilerin isteklerine göre tasarlanan bu dokuma makinesi; üstün kumaş kalitesi ve tekstil verimliliği sağlamak için; ana ve tandem nozülleri gibi ana makine parçaları ve tüm pönematik unsurlarıyla yeniden tasarlandı. Itema’nın yeni özel patentli gücü çerçeveleri SKYFRAME ile donatılan makine, en yüksek hızlarda bile güvenli ve kaliteli üretimi garanti ediyor. Firmanın standındaki ikinci airjet dokuma makinesi A9500-2 oldu. A9500 ve A9500p’nin en iyi özelliklerini bir araya getiren bu dokuma makinesi; daha da geliştirilmiş hız ve makine performansı sunuyor.

Itema’nın denim endüstrisinin özel ihtiyaçlarına göre geliştirdiği R9500-2denim, profesyonellerin yoğun ilgisini gördü. Alanındaki en hızlı makinelerden biri olan R9500-2denim, optimize edilmiş atkı transfer sistemi ile maksimum hız ve güvenilirliği birlikte sunuyor. Dokuma endüstrisinde, kumaşın sol tarafındaki telef kenarlarını tamamen ortadan kaldırabilen benzersiz gerçek sürdürülebilir araç olan eşsiz iSAVER™; ve iBOOSTER ve iCARE gibi geleceğe yönelik koruyucu bakım ve benzeri IoT cihazları içeren daha gelişmiş bir atkı transfer sistemi ile donatılan; bu denim dokuma makinesi sürekli olarak güncel inovasyonlarla geliştiriliyor.

İkinci nesliyle ITMA’da sergilenen R9500-2 rapier dokuma makinesi daha fazla performans ve piyasadaki en iyi kullanıcı deneyimini sunarken; enerji tüketimini azaltmaya odaklanıyor. İşlevselliği artan bu yeni versiyonda azaltılmış bakım versiyonu ve (bir önceki modele göre -%15’lere varan) enerji tasarrufu dikkat çekiyor. Itema standında görülen bir başka model, üstün kaliteli sonuçlarla dokunmuş karışık stiliyle, havlu kumaş üreticilerinin ilgisini çeken R9500terry oldu.

Tekstil Dokuma Haberleri

Oba Perdesan geleneği ve teknolojiyi buluşturan çözümler sunuyor

1972 yılında İstanbul’da kurulan Oba Perdesan sektöre ilk olarak dikey perde, pvc perde, banyo perdesi ve bahçe mobilyaları üretimi ve ticareti yaparak adım...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied