Hesabım

Ana Sayfa » ITM » ITM 2022 standart bir fuardan daha fazla anlam taşıyor

ITM 2022 standart bir fuardan daha fazla anlam taşıyor

3 yıllık bir aranın ardından düzenlenecek olan ITM 2022 fuarı, Türk tekstil endüstrisine yatırımlar için ışık tutacak.

Yağmur Melis Şimşek
Yağmur Melis Şimşekhttps://www.textilegence.com/
Yağmur Melis Şimşek, Saint-Benoît Fransız Lisesi’nde eğitim görmüş, ardından Anadolu Üniversitesi’nde iki yıllık Fotoğrafçılık Bölümü’nü tamamlamıştır. Daha sonra lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nde sürdürmüş, mezuniyetin ardından ise 2017 yılında iş hayatına atılmıştır. Pek çok farklı projede, fotoğrafçılık ve grafik tasarımcılığın yanı sıra teknoloji alanında içerik ve haber yazarlığı gibi çeşitli pozisyonlarda yer alan Şimşek, 2021 yılından bu yana Textilegence’da dış haberlerde yardımcı editör olarak görev yapmaktadır.

Pandemi sürecinin ardından düzenlenecek en önemli global organizasyonlardan birisi olan ITM 2022, Tüyap Tüm Fuarcılık A.Ş. ve Teknik Fuarcılık A.Ş. ortaklığı, TEMSAD iş birliği ile 14- 18 Haziran 2022 tarihlerinde, İstanbul Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek. Dünya tekstil teknolojilerinin liderler markalarının, en son geliştirdikleri makinelerin lansmanlarını yapacağı fuara Avrupa, Asya ve Türki Cumhuriyetlerinden heyetler ve yatırımcılar katılım gösterecek. Yüzlerce firmanın, en son teknolojik yeniliklerini ve ürünlerini on binlerce ziyaretçiye tanıtma fırsatı yakalayacağı fuarın tekstil sektöründe büyük bir canlanma yaratması bekleniyor. En son düzenlenen ITM Fuarı, 64 ülkeden 1200 katılımcısı, 94 ülkeden 60 bin ziyaretçisiyle dünya tekstil sektörüne ev sahipliği yapmıştı.

Türkiye’nin ihracatında lokomotif sektörler arasında yer alan tekstil sanayisi, özellikle pandemi sürecinde gücünü gösterdi. Tekstil ve hammaddeleri ihracatında yüzde 40’lara varan artış yakalayan Türkiye, medikal tekstil, teknik tekstil ve ev tekstili ihracatında da rekor seviyelere ulaştı. Özellikle Avrupalı tekstil makine üreticilerinin en önemli pazar sıralamasında ilk üçte yer alan Türkiye, pandemi sürecindeki üretim performansıyla da öne çıktı. Türkiye’nin performansından övgüyle bahseden birçok Avrupalı makine üreticisi, 2020 – 2021 yılında Türkiye’ye makine satışlarının arttığını açıkladı. Taleplere yetişemediği için kapasite artırımına giden Türk tekstil firmaları ise, yeni yatırımlarını ve modernizasyonlarını aralıksız sürdürüyor.

Çevre bölgelerdeki yatırımcılar ITM 2022’yi tercih edecek

Salgın sonrası tekstil makine sektörünün dünya genelinde düzenlenecek ilk ve en büyük buluşmalarından biri olan ITM 2022 Fuarı, Türk tekstil sektörünün üretimde ve ihracatta yakaladığı başarısına önemli katkılar sunmaya hazırlanıyor. ITM 2022’de sergilenecek en son teknolojiler ve alınacak yeni yatırım kararları ile tekstil makineleri sektörünün büyük bir sıçrama yapması ve ayrıca fuarın, dünyanın dört bir yanından gelen üreticilerin makine satışları ve iş ortaklıkları sayesinde Türk ve dünya ekonomisinde büyük bir canlılık oluşturması bekleniyor. Ayrıca Pakistan, Bangladeş, Özbekistan, Hindistan ve Mısır gibi tekstilin hareketli olduğu birçok ülkeden heyetler ve tekstil yatırımcılarının ITM 2022 fuarını ziyaret etmesi bekleniyor.

Çevre bölgelerdeki yatırımcılar ITM 2022’yi tercih edecek

Birçok katılımcı lansmanlar için ITM 2022’yi tercih etti

Pandemi koşullarında ürün geliştirmeye ve yeni üretimlere ağırlık veren birçok firma, ürünlerini pazara sunmak ve müşterilerine yüz yüze tanıtmak için ITM 2022’yi sabırsızlıkla bekliyor. ITM 2022 fuarına katılan yüzlerce firma, en son teknolojik yeniliklerini ve ürünlerini 5 gün boyunca İstanbul’da on binlerce ziyaretçiye tanıtma fırsatı yakalayacak. Dünya tekstil makine üreticileri ile yatırımcıların buluşacağı ITM 2022; firmaların düzenleyeceği lansmanlar ve yeni fikirler açısından tekstil makineleri sektörüne yön verecek. Türki Cumhuriyetler başta olmak üzere Avrupa, Orta Asya ve Arap ülkelerinden binlerce ziyaretçi, tekstil makinelerindeki son trendlerden haberdar olmak için ITM 2022 fuarını ziyaret edecek.

Dokuma makinelerinde yenilikler ITM 2022’de

ITM fuarlarında her zaman dokuma teknolojileri ve çözümleri önemli bir alanı oluşturdu. ITM 2022 fuarında da sektörün önde gelen firmaları yenilikleri sunmaya hazırlanıyor. Bu firmalar arasında Picanol, Itema, Toyota öne çıkıyor.

“Önümüzdeki yıllarda Türk tekstil sektörü için önemli bir büyüme öngörüyoruz” diyen Picanol Pazarlama ve İletişim Müdürü Erwin Devloo, ITM 2022’nin, PicConnect, OmniPlus-i Connect ve OptiMax-i Connect gibi yeni tanıtılacak olan gelişmelerin sergileneceği ilk uluslararası tekstil makineleri fuarı olacağını söyledi.

Itema Satış Müdürü   Ferdinando De Micheli, “ITM 2022 Fuarı, pandeminin neden olduğu uzun süreli zorunlu duraklamanın ardından ilk fuar olacak. Bu nedenle ITM 2022 Fuarı, son iki yıldır üzerinde çalıştığımız en son yenilikleri sunmak için mükemmel bir ortam sağlayacak” dedi.

Toyota firması, Air-Jet teknolojisindeki en yeni modelini ITM 2022’de tanıtacağını açıkladı. Toyota Operasyon Direktörü Markus Lichtenstein Türkiye’nin dünyadaki en önemli pazarlarından biri haline geldiği için ITM 2022’den beklentilerinin her zaman yüksek olduğunu belirtti.

Birçok katılımcı lansmanlar için ITM 2022’yi tercih etti

ITM 2022 iplik yeniliklerine sahne olacak

Türk tekstil sektöründe iplik önemli bir başlığı ve yatırım alanını oluşturuyor, bu nedenle ITM fuarlarında iplik ve eğirme yenilikleri her zaman büyük ilgi görüyor. Türkiye’nin kendileri için her zaman en önemli tekstil pazarlarından biri olduğunun altını çizen Trützschler Group Global Pazarlama Başkanı Dr. Bettina Temath şöyle devam etti; “Türkiye’den en yeni iplik eğirme hazırlık makinelerimize yönelik olağanüstü bir talep gözlemledik. ITM 2022 Fuarı’nda yeni geliştirdiğimiz penye makinesi TCO 21’i tanıtacağız.”

“Türk tekstil pazarının önemi göz önüne alındığında ITM, müşterilerimizle buluşmak için mükemmel bir platform ve tüm bölgeyi etkiliyor.” açıklamasını yapan Saurer Spinning Solutions Pazarlama ve Pazar İstihbaratı Başkanı Pia Terasa da, ITM 2022’de Autocoro 10 open-end iplik eğirme makinesini ziyaretçilerle buluşturacaklarını söyledi.

ITM 2022 Fuarı’nın endüstrinin en iyilerini ve en yenilerini bir araya getirecek organizasyon olduğunun altını çizen Rieter CEO’su Norbert Klapper, “Hem iş hem de dünyamız için iyi olan en son iplik üretim teknolojilerinin çarpıcı sunumlarını dört gözle bekliyoruz” dedi.

Yerli ve yabancı terbiye makineleri üreticilerinin adresi ITM 2022

ITM fuarlarının olmazsa olmaz alanlarından birini boya ve terbiye çözümleri oluşturuyor. Bu konuda teknolojiler geliştiren birçok yerli ve yabancı firma hem Türkiye hem de bölge pazarlarına ulaşabilmek için ITM fuarlarında yoğun görüşmeler gerçekleştiriyor. ITM 2022 fuarı bu bağlamda, bekleyen birçok yatırımın anlaşmalarla gerçekleşeceği bir adres olarak görülüyor.

EFFE Pasha Ram makinesinin 4. Jenerasyonu olan yepyeni bir ram makinesinin, son kullanıcılarla tanışmak için gün saydığını hatırlatan EFFE Makine Endüstri Tic. A.Ş. Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi İhsan Mokanoğlu, ITM 2022’de lansmanlarını yapacakları makinelerle ilgili şu bilgileri paylaştı; “Bugüne kadar 3 tane ürettiğimiz ve 2 tanesi de üretim bandında olan Buharlama makinesinin lansmanını da ITM 2022 Fuarı’nda yapacağız. Fuarda yeni bir makine daha müşterilerin beğenisine sunulacak. Kullanıcılar için çok tanıdık bildik olan bir makineyi, EFFE vizyonu ve üretim anlayışı ile müşterilerimize sunmaya hazırlanıyoruz.”

ITM 2022’nin uzun bir aradan sonra gerçekleşecek ilk uluslararası tekstil makineleri fuarı olacağını hatırlatan Tachyon Satış ve Pazarlama Müdürü Halis Gencer; “Biz de dünyanın en etkin Kasar makinesi olan Pura ve halat yıkama makinemiz Circum Dye üzerinde yaptığımız yeniliklerle fuarda olacağız” dedi.

“ITM 2022 tekstil makineleri üreticileri, tedarikçileri arasında iş birliklerinin geliştirilmesi için bir zemin, ziyaretçilerin ise taleplerinin karşılanacağı başarılı bir fuar olacaktır” yorumunu yapan Demsan İhracat Müdürü Tuncay Demirci; ITM 2022 Fuarı’na yeni tasarladıkları paketleme makinesi ve kumaş kalite kontrol rulo sarma makineleriyle katılmayı planladıklarını aktardı.

ITM 2022 Fuarı katılımcılarıyla irtibata geçmek veya sizde ITM 2022 Fuarı'na katılım haberinizi yayınlatmak  isterseniz aşağıdaki formu doldurmanız yeterli.


    Daha Fazla ITM 2022 Katılım Haberi