Ana Sayfa » Baskı » Kornit Microfactory perakende sürecini yeniden tanımlıyor

Kornit Microfactory perakende sürecini yeniden tanımlıyor

Kornit Digital tam da bu noktada tekstil ve moda endüstrisine Microfactory ile bir model sunuyor.

Epson Article Top
Emre Yolerihttps://www.textilegence.com
Belçika’da College St.Vincent’da lise eğitimini tamamlayan Yoleri, Türkiye’ye dönerek Gazi Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde üniversite eğitim almaya başlamıştır. Bu bölümü yarıda bırakarak Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini tamamlamıştır. Bahçeşehir Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisans’ına devam etmektedir. 2005 yılında çalışma hayatına atılan Yoleri, kamu ve özel sektörde müşteri ilişkileri, strateji planlama ve raporlama alanlarında yöneticilik yapmış, proje bazlı çalışmalar yürütmüştür. 2015 yılından bu yana NEFA PR yayıncılıkta uluslararası ilişkiler, proje geliştirme, organizasyon ve yazı işleri alanlarında görev almaktadır.

Avrupa imalat sanayisinde tekstil ve giyim sektörlerinin önemli bir ağırlığı bulunuyor. 162 milyon Euro ciro ve 1,5 milyon kişilik istihdam gücüyle bu sektörler genel olarak büyüyen bir hacme sahip, üstelik küresel salgın döneminde bile büyümesine devam ediyor. Tekstil ve giyim endüstrilerinin önde gelen dijital baskı partneri olarak Kornit Digital, hem dijitalleşen pazarlara hem de sürdürülebilirlik taleplerine yanıt veren çözümler geliştiriyor. Bu bağlamda Kornit Microfactory perakende sürecini yeniden tanımlıyor.

Pandemi satış hacimlerinde olmasa da tüketici alışkanlıklarında ciddi değişiklikleri gözler önüne serdi. eMarketer, pandeminin Batı Avrupa’da perakende e-ticarette genel harcamaların beklenenden çok daha hızlı artmasına neden olacağını tahmin ediyor. Bölgede genel perakende %9,9 düşmesine rağmen, e-ticaret satışlarının bu yıl %16,9 artması bekleniyor, bu ise pandemi öncesindeki %8,8’lik artış tahminlerinin çok üstündedir. Bu canlı görünüm, AB’de e-alışveriş yapanların %40’ının 2019’da online olarak kıyafet ve/veya spor malzemeleri satın aldığını gösteren Eurotex rakamlarını destekliyor.

Sürdürülebilirlik temel öncelik haline geliyor

Avrupa’daki büyümede önemli rol oynayan kavram ve yaklaşımların başında sürdürülebilirlik geliyor. 2015 yılındaki bir Forbes yazısında, hazır giyim endüstrisinin küresel karbon emisyonlarının %10’unu oluşturduğu, petrolden sonra dünyadaki en büyük kirletici iş olduğu belirtildi. Ecotex gibi belirli düzenlemelere ve standartlara uyan ürünlere olan talep ile tüketici talepleri yeniden odaklandı. Diğer kıtalardan ithalatı ortadan kaldırarak tüketiciye yakın yerel üretim sunma ihtiyacı da artıyor. Bu Avrupa ve yakın bölgesindeki üretim sahalarının canlanması anlamına geliyor.

Bu birleşik öğeler, Gerber’le birlikte Kornit’in Microfactory yaklaşımı için mükemmel ortam yaratıyor. Gerber, moda, ev dekorasyonu ve tekstil ile ilgili diğer tedarik zincirleri için duyarlı dijital çözümlerde uzmanlaştı. Kornit’in dijital baskı yetenekleri Gerber ile üretim öncesi ve sonrası planlaması, tasarım ve kesim ile tamamlanıyor.

Kornit ve Gerber iş birliği Microfactory’i tam hedefe yöneltti

Kornit Digital Pazarlama Yöneticisi Omer Kulka şunları söyledi; “ITMA 2015’te Microfactory kurulumuna yönelik ilk adımlarımızı atmaya başlarken, sonraki üç yıl boyunca Gerber ile henüz çalışmaya başlamamıştık. Gerber ile çalışmak, müşterilere mükemmel çözümü sunmada becerimizi hızlandırdı. İş birliği, üretime son derece duyarlı bir yaklaşım sunan gerçek bir hat içi çözüm sağladı. Microfactory ile tek bir ölçekte bile ürün oluşturabiliyoruz.  Bu, normal üretim modelini baş aşağıya çeviriyor. Maliyetleri düşürmek için aynı türden çok sayıda ürün üretmek yerine, tam olarak gerekli olduğu kadar, gerektiği anda, oldukça uygun maliyetle üretebiliriz.”

Bu tersinden iş modeli ve ters tedarik zinciri yaklaşımı ile müşteri ürünü satın alabilir ve ardından üretilebilir. Arz ve talepten süreç yerine talep ve arza geçiş söz konusu. Yalın ve verimli bu model, günümüz pazar ihtiyaçlarının çoğunu karşılamayı başarıyor:

  • Sıfır stoku destekleyen talep üzerine üretim
  • e-ticaret ve kendini ifade etme
  • Sürdürülebilir üretim
  • Kısa zamanda pazarlama ve müşteriye yakın üretim

Bu, akıllı fabrikaları ve tedarik zincirini nihai tüketiciye tamamen bağlamak için prosesleri dijitalleştiriyor. Ayrıca, tüketicilerin, daha kısa teslimat süresiyle, kendi zevklerine göre uyarlanmış ve özelleştirilmiş, sürdürülebilir şekilde yaratılmış, yüksek kaliteli bir ürünler alması için tekstil sektöründe yeni bir norm belirliyor. Son olarak, stok olmadan pazara en kısa sürede özelleştirilmiş tek bir ürünün tek aşamalı üretimini mümkün kılan eksiksiz bir çözüm sağlıyor.

Kornit Microfactory perakende sürecini yeniden tanımlıyor
Kornit Microfactory perakende sürecini yeniden tanımlıyor

Kornit Microfactory pazardan olumlu yanıt aldı

Kornit Microfactory çözümünün kendilerine sunduğu değer ve seçeneklerden hali hazırda memnun kalan birçok marka ve üreticiden harika bir yanıt aldı. Yaklaşımın mevcut süreçlere nasıl oldukça uygun maliyetli, esnek ve duyarlı bir alternatif olabileceğine dair anlayış büyüdükçe ilgi de arttı.

Gerber ile yapılan iş birliği sayesinde, geleneksel üretim rotalarının yeniden hayal etme yeteneği mümkün oldu. Bu iki operasyon arasındaki sinerji, Kornit’in Gerber’in ABD Manhattan’daki showroom’unda bulunan ve yeni bir standart belirleyen bir çözüm tasarlamasını mümkün kıldı.

Omer Kulka; “Yeni fikirlerin ve yaratıcı çalışma yöntemlerinin paylaşılması, diğer partnerlerle keşfetmeye devam etmek istediğimiz bir şey. Daima iş birliği yapmanın yeni ve heyecan veri yollarını arıyoruz” diye sözlerini tamamladı.

Dijital Baskı Haberleri

Pigment Reklam baskı sektörüyle SIGN İstanbul 2021’de buluşacak

UV baskı çözümleri uzmanı Pigment Reklam, 9-12 Eylül tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek SIGN İstanbul 2021...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied